W przypadku awarii prądu ważne jest, aby mieć alternatywne źródło ciepła, które zapewni komfort i bezpieczeństwo w domu. Jest wiele rozwiązań, które mogą być stosowane w takiej sytuacji, wśród nich warto wymienić kominek, piecyk na butlę gazową oraz agregat prądotwórczy. Istnieją również inne rozwiązania które mogą być używane w razie braku dostawy energii elektrycznej. W niniejszym artykule przedstawię kilka możliwości, które mogą okazać się pomocne w razie awarii prądu. Te same rozwiązania możesz wykorzystać gdy Twoje główne źródło ogrzewania ulegnie awarii.
Jak zatrzymać ciepło w domu w razie awarii prądu
Podczas awarii prądu należy rozpocząć od zabezpieczenia się przed nadmiernym uciekaniem ciepła z pomieszczeń. Sprawdź czy okna są dobrze domknięte. Zamknij kratki wentylacyjne (tylko w przypadku gdy nie będziesz się dogrzewać otwartym ogniem). Unikaj częstego otwierania drzwi wejściowych. Jeśli wiesz że awaria potrwa dłużej a na dworze są minusowe temperatury to koniecznie zadbaj o alternatywne źródło ciepła w domu.
Kuchenka gazowa
Kuchenka gazowa to urządzenie kuchenne, które służy do przygotowywania posiłków za pomocą gazu. Składa się z płyty grzewczej, na której znajdują się palniki o różnych mocach. Skoro można na niej zagotować wodę to odda również sporo ciepła do pomieszczenia. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku płyty indukcyjnej. Sama płyta nie wygeneruje ciepła, a dodatkowo potrzebuje energii elektrycznej.
Do kuchenek, zaliczamy również, kuchenki turystyczne na gaz. Podłączane do butli lub na kartusze. Taka kuchenka może mieć 2200W, co sprawia że gotuje 0,5 litra wody w ok. 3 minuty. Jeden kartusz wystarczy na około 3 godziny palenia. Kartusze możesz wykorzystać do piecyka turystycznego o mocy 1,7 kW.
Piecyk na gaz z butli jako awaryjne źródło ciepła
Piecyk na gaz z butli to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje gaz płynny jako paliwo. Można go stosować w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej lub gazu ziemnego. Piecyk na gaz z butli składa się z komory spalania i miejsca na wstawienie butli z gazem. Urządzenie wyposażone jest w regulację mocy i termostat, dzięki czemu można precyzyjnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Jego obsługa jest prosta, a instalacja nie wymaga specjalistycznych umiejętności.
Piecyk na gaz z butli może być dobrym rozwiązaniem do ogrzewania domu w razie awarii prądu, jeśli zapewnimy odpowiednią ilość butli z gazem. Piecyki na gaz z butli są proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy, aby je uruchomić i kontrolować.
Przykłady piecyków na gaz z butli
- RIWALL – ogrzeje powierzchnię do 60m2 a pełna butla wystarczy na 110 godzin pracy.
- TURBOFLAME – moc urządzenia to 4200W, a że to jest wersja SLIM to jego głębokość to 26 cm.
- YOER – 2w1 piecyk + farelka ogrzeje do 80m2 i generuje moc 5,7 kW.
Agregat Prądotwórczy
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej. Jest ono często wykorzystywane jako zapasowe źródło energii w razie braku dostaw z sieci lub w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Agregat prądotwórczy składa się z silnika spalinowego oraz alternatora, który wytwarza prąd elektryczny. Urządzenie to może być wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia i regulacje, dzięki czemu jest bezpieczne i łatwe w obsłudze. Agregat prądotwórczy jest przydatnym narzędziem w wielu sytuacjach awaryjnych i pozwala zapewnić dostawę energii elektrycznej w dowolnych miejscach. To rozwiązanie sprawdzi się w domach w których jest ogrzewanie gazowe lub na paliwo stałe. Energia elektryczna pobierana przez te urządzenia grzewcze jest stosunkowo niewielka ponieważ służy tylko do obsługi elektroniki i rozprowadzenia ciepła.
Agregat prądotwórczy do pompy ciepła
W przypadku pompy ciepła, produkcja ciepła, jest tylko i wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej. Do sprostania zapotrzebowania pompy ciepła na ilość energii elektrycznej, potrzeba większej mocy agregatu niż zamontowana pompa ciepła. Czasami nawet 2 razy większą ze względu na duże zużycie podczas rozruchu.
Przykłady agregatów prądotwórczych:
- GROM 2600W – inwerterowy agregat prądotwórczy ze stabilizatorem napięcia AVR
- TAGRED 3500W – 2 gniazdka na 230v + 1 na 12v
- TAGRED 4100W – benzynowy agregat z 2 gniazdkami 230v
Kominek (wkład kominkowy)
Ogrzewanie za pomocą kominka bez prądu to sposób na zapewnienie ciepła w sytuacji, gdy brakuje dostaw energii elektrycznej. Kominek to rodzaj pieca, który wykorzystuje drewno lub węgiel jako paliwo. Jest on często wykorzystywany jako dodatkowe źródło ciepła w domach, a także jako element dekoracyjny. Ogrzewanie za pomocą kominka polega na rozpaleniu ognia w komorze spalania i utrzymaniu go tak, aby ciepło było rozprowadzane po pomieszczeniu. Aby ogrzewanie za pomocą kominka było bezpieczne i efektywne, należy regularnie sprawdzać stan pieca. Dokonywać jego czyszczenia i serwisowania, oraz zadbać o odpowiedni zapas paliw.
Jedynym warunkiem z możliwości skorzystania z tego alternatywnego źródła ciepła jest wcześniejsze zainstalowanie go w domu. O jego montażu warto zdecydować się już na etapie projektowania domu. Do kominka niezbędny jest komin i doprowadzenie powietrza do spalania paliwa.
Przykłady wkładów kominkowych
Piecyk na naftę jako awaryjne źródło ciepła
Piecyk na naftę jest rodzajem urządzenia grzewczego, które wykorzystuje naftę jako paliwo do produkcji ciepła. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji awarii prądu, ponieważ nafta jest dostępna nawet wtedy, gdy brakuje prądu elektrycznego. Piecyk na naftę jest również wydajny i ekonomiczny w użytkowaniu, co sprawia, że jest on popularnym wyborem wśród wielu gospodarstw domowych jako awaryjne źródło ciepła. W przypadku awarii prądu piecyk na naftę może być skutecznym sposobem na ogrzanie domu lub mieszkania, a także na przygotowanie ciepłych posiłków.
Przykłady piecyków na naftę
- TOSAI 2,2 kW – stalowy piecyk naftowy o wymiarach 34 x 39 x 35 cm, który idealnie sprawdzi się w ogrzewaniu na powierzchni do 30m2. Zbiornik 3,8 litra zapewnia nieprzerwaną pracę do 16 godzin.
- FERRETTI 3,0 kW – kompaktowy piecyk o wymiarach 33 x 33 i wysokości 48 cm. Dodatkowo posiada 5 litrowy zbiornik na paliwo co wpływa na częstotliwość uzupełniania nafty.
- INVERTER 3,2 kW – elektroniczny piecyk naftowy z nastawą temperatury od 12 do 30. Poprzez płynną regulację mocy można go stosować w pomieszczeniach o różnej powierzchni.
Biokominek
Biokominek to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje biopaliwo, takie jak pellet lub bioetanol, do produkcji ciepła. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku awarii prądu, ponieważ biopaliwo jest dostępne nawet wtedy, gdy nie ma dostępu do elektryczności. Biokominek jest również ekologiczny, ponieważ biopaliwo jest paliwem odnawialnym i przyjaznym dla środowiska. Ponadto biokominek może być łatwy w obsłudze i estetycznie wyglądać, co sprawia, że jest on coraz bardziej popularnym wyborem wśród wielu gospodarstw domowych jako awaryjne źródło ciepła. W przypadku awarii prądu biokominek może być skutecznym sposobem na ogrzanie domu lub mieszkania, a także na stworzenie przyjemnej atmosfery.
- GALINA – mały niepozorny biokominek dzięki któremu temperatura w pomieszczeniu może się podnieść o 2-3 stopnie.
- Nice-house – wolnostojący biokominek, który dogrzeje wybrane przez Ciebie pomieszczenie. Dodatkowo może być przenoszony w razie potrzeby do innych pomieszczeń.
- WHISKEY – bio-kominek wolnostojący przypominający budową kominek murowany. Idealnie będzie pasował do postawienia przy ścianie. Dzięki temu że nie będzie na stałe przytwierdzony może być przenoszony do różnych pomieszczeń.
- Nice-house – wiszący biokominek dużej mocy, bo aż 3,9 kW. Wyposażony w 3 paleniska dzięki czemu można regulować jego moc.
- Płyn do Biokominków – Paliwo do biokominka o pojemności 5 litrów. W pełni ekologiczny, bezzapachowy i nie wytwarza sadzy podczas spalania.
Gliniana doniczka ze świeczkami do ogrzewania
Piecyk z doniczki glinianej i świeczek to niezastąpione urządzenie, które może być użyte w razie awarii prądu lub w sytuacjach, gdy potrzebujemy dodatkowego źródła ciepła. Piecyk składa się z doniczki glinianej oraz świeczek, które pozwalają na uzyskanie ciepła w pomieszczeniu.
Dogrzewacz gliniany jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu łatwo go przenosić i ustawić w dowolnym miejscu. Jego estetyczny wygląd sprawia, że piecyk doskonale wpasuje się w dowolne wnętrze.
Piecyk jest prosty w obsłudze – wystarczy umieścić świeczki w doniczce i rozpalić je. Można go używać w pomieszczeniach o różnej wielkości, a jego moc grzewcza pozwala na szybkie i skuteczne ogrzanie pomieszczenia.
Piecyk z doniczki glinianej i świeczek to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i wygodę. Jest to urządzenie, które sprawdzi się w sytuacjach awaryjnych, ale również jako dodatkowe źródło ciepła w chłodniejsze dni.
Takie piecyk możesz zbudować samodzielnie lub zakupić gotowy produkt: GALLA
UPS w razie awarii prądu
UPS, czyli zasilacz awaryjny, to urządzenie służące do zapewnienia ciągłości zasilania sprzętu elektronicznego w przypadku awarii prądu lub nagłych spadków napięcia. Działanie UPS polega na przechowywaniu energii elektrycznej w baterii i automatycznym przełączaniu na zasilanie awaryjne w momencie wystąpienia awarii prądu. Dzięki temu sprzęt elektroniczny pozostaje zasilany i może działać dalej, co pozwala na zachowanie ciągłości pracy i zabezpieczenie danych.
Zastosowanie UPS w celu podtrzymania pracy pompy obiegowej i sterownika kotła gazowego w przypadku awarii prądu pozwoli na zachowanie ciągłości ogrzewania w domu. W przypadku braku prądu UPS automatycznie przełączy się na zasilanie awaryjne i zapewni zasilanie dla pompy obiegowej oraz sterownika kotła gazowego, co pozwoli na kontynuowanie procesu ogrzewania domu. Po wznowieniu dostawy prądu UPS automatycznie przełączy się z powrotem na zasilanie z sieci i naładuje baterię.
Użytkowanie UPS w tym celu jest proste i polega na podłączeniu go do gniazdka elektrycznego oraz do pompy obiegowej i sterownika kotła gazowego. Dzięki temu w razie wystąpienia awarii prądu UPS automatycznie przełączy się na zasilanie awaryjne i zapewni ciągłość pracy tych urządzeń, co pozwoli na zachowanie ogrzewania w domu.
Warto wspomnieć, że UPS może posiadać dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenie przed przepięciami.
Dlaczego warto mieć w domu awaryjne źródło ciepła w razie awarii prądu?
Posiadanie alternatywnego źródła ciepła w domu może być bardzo przydatne w razie awarii prądu. Zapewni ciepło i komfort w pomieszczeniach, które są ogrzewane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Awaria prądu może się zdarzyć w dowolnym momencie, więc warto być przygotowanym na taką sytuację. Koniecznie powinieneś mieć w domu dodatkowe źródło ciepła, które będzie działać niezależnie od dostawy energii elektrycznej.