Jak dbać o wodę w basenie? Jaki basen, filtry i chemię wybrać?

Jak dbać o wodę w basenie? Wybierz basen do ogrodu.

Basen w ogródku to idealne rozwiązanie na ochłodę w gorące letnie dni. Montowane w czerwcu mogą służyć nawet do końca września. Aby tak było trzeba zwalczyć kilka problemów, takich jak: mętniejąca wody, osadzający się brud, czy zmiana barwy na zieloną. W takich przypadkach nie zawsze konieczna jest wymiana wody. Są sposoby, by tę samą wodę użytkować przez cały sezon. Jak dbać o wodę w basenie, przeczytasz w poniższym artykule.

Jak wybrać basen ogrodowy?

Jeśli posiadasz już basen, to możesz pominąć ten akapit. Na rynku do wyboru mamy kilka rodzajów basenów ogrodowych. W różnych przedziałach cenowych możesz znaleźć model odpowiadający Twoim potrzebom.

  • Wybór basenu ogrodowego zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar działki, preferencje estetyczne, styl życia, budżet i wiele innych czynników. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które mogą pomóc Ci w wyborze odpowiedniego basenu ogrodowego:
  • Określ swój budżet – baseny ogrodowe są dostępne w różnych cenach, od kilku tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet więcej. Określenie swojego budżetu na początku pozwoli Ci skupić się na dostępnych opcjach.
  • Wybierz rodzaj basenu – baseny ogrodowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Możesz wybrać między basenem naziemnym, wbudowanym, przenośnym, naściennej konstrukcji i wiele innych. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ basenu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i wymaganiom.
  • Wybierz materiał – baseny ogrodowe są wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton, tworzywa sztuczne, drewno i wiele innych. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, więc należy wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom estetycznym.
  • Rozważ funkcje – niektóre baseny ogrodowe posiadają dodatkowe funkcje, takie jak podgrzewanie, hydromasaż, oświetlenie czy system filtracji wody. Rozważ, jakie funkcje są dla Ciebie ważne i jakie chcesz w swoim basenie.

Basen do 500 zł

W tej kwocie możesz już kupić nie tylko sam basen, ale również kompletny zestaw, który zawiera: basen, stelaż, pompę, filtr, a nawet łatkę naprawczą. Są to niezbędne elementy do użytkowania basenu.

Basen o średnicy: 305 cm i 76 cm wysokości

Jeśli posiadasz trochę więcej miejsca, to polecam taki sam zestaw, ale z większym basem.

Basen o średnicy: 366 cm i 76 cm wysokości

Prostokątny basen o wymiarach 300 x 201 x 66 cm, bez dodatkowego wyposażenia. To rozwiązanie jest odpowiednie dla osób, które posiadają już pozostałe elementy.

Basen do 1000 zł

Poniżej tej kwoty znajdują się najbardziej popularne modele na portalach sprzedażowych. Możemy nastawić się na większy rozmiar lub kompletne wyposażenie z pompą, filtrami i chemią.

Basen o średnicy 366 cm i wysokości 100 cm z kompletnym wyposażeniem niezbędnym do początkowej zabawy w basenie.

Prostokątny basen ogrodowy 450 x 220 x 84 cm pozwoli na świetną zabawę i próby pływania na długości 4,5 m. Mieści się w przedziale do 1000 zł, lecz bez osprzętu. Występuję on również w wersji niezbędnej dla zapewnienia czystej wody przez całe wakacje: Kupisz go tutaj za ok. 1500 zł.

Duży basen o średnicy 457 cm i 84 cm wysokości. W tej cenie bardzo duży basen kompletnie wyposażony w najpotrzebniejsze elementy: pompę, chemię i nawet pokrywy.

Basen do 2000 zł

Im wyższa cena tym baseny zaczynają być głębsze, co może być dodatkowym atutem przy ich zakupie. Pierwsza propozycja to:

Okrągły basen o średnicy 457 cm i wysokości 122 cm. Tu już można się zanurzyć. Bogato wyposażony w akcesoria, a jego cena w momencie pisania tego artykułu, wynosi poniżej 1700 zł. Ma nawet drabinkę, gdyż już przy tej wysokości to niezbędny element.

Prostokątny basen o tej samej wysokości 122 cm może lepiej pasować na Twoje podwórko. Aby się zmieścił, musi być przynajmniej 400 x 207 cm wolnej przestrzeni.

488 x 122 cm to kolejny okrągły zestaw basenowy, który składa się z basenu i 18 dodatków.

Basen powyżej 2500 zł

Prostokątny basen o wymiarach 549 x 305 x 122 cm, wyposażony w matę pod basen, pokrywę, drabinę i pompę filtrującą. W tym momencie jego cena nie przekracza 2700 zł.

A może jacuzzi?

Nie tylko basen zapewnia frajdę w upalne dni. Bąbelki też są fajne. Nie mam tu na myśli tych wyskokowych, ale te z jacuzzi. Nawet dla 7 osób może służyć zestaw składający się dmuchanej wanny i urządzenia do wytwarzania bąbelków. Oczywiście w skład wchodzi również filtr i podgrzewacz wody w zakresie od 20 do 40 stopni Celsjusza.

Jak dbać o wodę w basenie?

Jak wybrać basen ogrodowy?

Basen ogrodowy to nie tylko ukojenie w upalne dni, ale również miejsce zabawy, nie tylko dla dzieci. Zapewnienie odpowiednich warunków jest niezbędne, by ta zabawa była bezpieczna i przyjemna. Po zakupie musisz wybrać odpowiednie miejsce, w którym basen będzie stał przez cały sezon. Przykładowe miejsce na zdjęciu obok. Decydując się na ogrodowy basen, należy pamiętać o zakupie dodatkowo: pompy filtrującej, testera wody, jak również odpowiedniej chemii. Zacznijmy więc od pompy:


Pompa filtrująca wodę basenową

Producenci basenów często w komplecie z samym basenem dokładają pompę filtrującą razem z filtrem. Jest ona dobrana w zależności od pojemności zbiornika. Im większy basen tym pompa powinna mieć większą wydajność, by w tym samym czasie przefiltrować daną ilość wody. Działanie pompy polega na wprawianiu w ruch zawartości basenu, co zapobiega osadzaniu się glonów na jego dnie i ścianach. Musisz pamiętać, że pompa basenowa nie może pracować w momencie korzystania z basenu. To urządzenie elektryczne i nie ma co ryzykować. Dla zapewnienia czystości wody potrzebny jest również odpowiedni filtr.

Filtry do wody basenowej, czyli jak dbać o wodę w basenie?

Gotowy zestaw basenowy oferowany w internecie zawiera często zwykły filtr papierowy lub kartuszowy. Na przykład zestaw pompy o wydajności ok. 3000 litrów z wkładem można kupić poniżej 200 zł. Wydajność powyżej 5000 litrów, ale wciąż ze zwykłym filtrem to koszt: poniżej 400 zł. Zwykły filtr pomaga w niewielkim stopniu i daje krótkotrwały efekt. Można go kupić za kilkanaście złotych. Należy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Taki filtr można kilkukrotnie wyczyścić pod bieżącą wodą lub wydmuchać kompresorem.

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy z filtrem piaskowym. Przedstawiony tu gotowy zestaw o wydajności ponad 5500 litrów na godzinę i zestawem 25 kg piasku, zapewni czystą wodę nawet przez cały sezon. Tego typu filtr wyłapie większość nieczystości pływających w wodzi. Sama filtracja nie wystarczy dla zapewnienia krystalicznie czystej wody.

Jaką chemię stosować, by zadbać o wodę w basenie?

Test do wody basenowej, jak dbać o wodę w basenie?

Do wody basenowej dostaje się kurz, włosy, naskórek, trawa no i oczywiście owady. Im więcej osób korzysta z tej atrakcji i im wyższe są temperatury, tym szybciej tworzą się osady w basenie. Można temu zapobiec, używając odpowiedniej chemii.

Najpopularniejszym środkiem do zwalczania bakterii i drobnoustrojów jest chlor. Jest to środek powszechnie używany na krytych pływalniach i bezpieczny przy odpowiednim zastosowaniu. Przede wszystkim przed wejściem do basenu chlor nie może być wyczuwalny. Jego zapach jest charakterystyczny, co ułatwia sprawę. Dla bezpieczeństwa własnego i innych nie używaj chemii bez wcześniejszego upewnienia się, jaka ona powinna być.

Proces uzdatniania wody w basenie

  1. Po pierwsze sprawdź jakość wody, jaką basen jest napełniony. Mam tu na myśli pH. Powinno być w przedziale od 7,0 do 7,4. Odpowiednie preparaty podnoszą lub obniżają pH, aby zapewnić jej optymalny odczyn.
  2. Drugi krok to pozbycie się wszelkich bakterii i drobnoustrojów. Służy do tego chlor. Występuje w różnej postaci. Najczęściej są to tabletki, ale można również kupić chlor w płynie.
  3. Trzecim krokiem jest zapobieganie rozmnażaniu się glonów. Odpowiednie środki nie tylko zapobiegają ich rozwojowi, ale również w ogóle je eliminują z wody basenowej.
  4. Dla najlepszego efektu wodę należy filtrować. Filtrowanie wody ułatwiają odpowiednie środki, które łączą ze sobą małe drobinki w większe, co ułatwia wyłapywanie je przez filtr lub piasek.

Klarowna i czysta woda to dużo lepsza zabawa i milej spędzony czas. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego zestawu chemii jest to dużo łatwiejsze do osiągnięcia. Przykładem zestawu, zapewniającego czystą wodę w basenie jest: Zestaw startowy chemii do basenu.

Podgrzewanie wody w basenie

Pogoda w Polsce bywa kapryśna. Jednego dnia jest 35 stopni, a drugiego ledwo 20. Woda w basenie do nagrzania potrzebuje kilku ciepłych dni. Najlepiej, jeśli noce również są ciepłe. Z pomocą przychodzi nam technologia.

Pokrywa basenu to najtańszy sposób utrzymania ciepłej wody w basenie. Najwięcej ciepła ucieka właśnie przez powierzchnię lustra wody. Zatrzymanie parowania znacznie przyśpiesza czas podgrzewania wody. Jeśli to dla Ciebie zbyt powolny sposób, jest kilka innych opcji, które prezentuję poniżej.

Mata solarna do basenu to rozwiązanie bardzo efektywne w nasłonecznionych miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że obciąża to pompę filtrującą. Może być potrzebna bardziej wydajna.

Kolektor solarny to również sposób na podgrzanie wody w słoneczne dni. Jego sprawność to podniesienie temperatury maksymalnie o 6 stopni.

Elektryczny podgrzewacz wody to rozwiązanie dla tych, co szybko chcą podgrzać wodę w basenie. Nawet 1,5 stopnia na godzinę (zależy od pogody i temperatury początkowej wody).

Pompa ciepła do basenu o pojemności do 12 m3 lub 25 m3 to wydatek od kilku, a przy jeszcze większych basenach nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli potrzebujesz ogrzać cały dom nowoczesnym urządzeniem, jakim jest pompa ciepła, to przeczytasz o tym tutaj.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak dbać o wodę w basenie i możesz to wykorzystać. Niezależnie czy jest to mały basenik tylko dla dzieci, czy ogromny basen dla kilkunastu osób, najważniejsze jest, aby było bezpiecznie, dzięki czystej wodzie. Odpowiednia pompa i filtr to klucz do sukcesu.

P.S. Nie pozostaje mi nic innego jak, życzyć Ci czystej wody w basenie i długiej bezpiecznej, beztroskiej zabawy przez całe wakacje.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *