Ogrzewanie podłogowe wodne – cena, schemat, jak działa?

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie podłogowe wodne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób planujących remont czy budowę swojego domu. To nie tylko wygodne i estetyczne rozwiązanie, ale również bardzo ekonomiczne i efektywne w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. W niniejszym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z ogrzewaniem podłogowym wodnym – począwszy od jego ceny i schematu, a skończywszy na działaniu i zaletach tego rozwiązania. Dzięki tej wiedzy i mojemu doświadczeniu z pewnością uda mi się przybliżyć Ci temat w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. Zapraszamy do lektury!

Ogrzewanie podłogowe wodne – wybór ogrzewania

Po pierwsze, wybierając ogrzewanie podłogowe wodne, trzeba obalić mity na ten temat. Najbardziej obawiamy się unoszenia się kurzu wraz z powietrzem ogrzanym przez podłogę. Dlaczego nie jest to prawdą? Kurz potrzebuje intensywniejszego ruchu powietrza, aby zacząć się unosić. Im niższą temperaturę będziemy utrzymywać w instalacji centralnego ogrzewania, tym mniej kurzu uniesie się w powietrze. Pod względem intensywności ruchu powietrza wygrywają grzejniki, a co za tym idzie? To właśnie one poprzez wyższą temperaturę w instalacji centralnego ogrzewania poruszają drobinki pyłów zalegające na i przy grzejniku.

Drugim, powtarzający się mitem jest rodzaj wykończenia podłogi. Tylko płytki nadają się na ogrzewania podłogowe wodne… Tak mówią osoby, które nie mają pojęcia, jak bardzo się mylą. Wraz ze wzrostem popularności systemu ogrzewania płaszczyznowego, producenci podłóg prześcigają się w jak najlepszym dostosowaniu rozwiązań. Wystarczy wpisać: panele do ogrzewania podłogowego, a wyskoczy kilkadziesiąt wyników.

Kolejnym mitem jest koszt wykonania instalacji podłogówki. Nie da się ukryć, że inwestycja w ogrzewanie podłogowe wodne przewyższa jednorazowy koszt zakupu zwykłych grzejników. Grzejniki też mamy różne, a coraz to nowy design, również wpływa na ich cenę. Zamiast zwykłych płytowych grzejników, właściciele już wybudowanych domów decydują się na ich indywidualny wygląd. Ogrzewanie podłogowe w dłuższym okresie przewyższa sprawnością systemu. To jest właśnie ta oszczędność, która w porównaniu z kosztem inwestycji, da wymierne korzyści późniejszego użytkowania domu.

Parter podłogówka, piętro grzejniki, czyli brak możliwości wykonania podłogówki na piętrze. Ten mit wziął się z braku wcześniejszego zaplanowania instalacji ogrzewania płaszczyznowego na piętrze. Podłogówka wymaga odpowiednio dużo miejsca na warstwę izolacji, folii, rury, wylewki czy wykończenia podłogi. O te sprawy należy zadbać już na etapie projektu domu. W dalszej części artykułu rozwinę wątek wszystkich wysokości.

Jak działa ogrzewanie podłogowe wodne?

Sekretem oszczędnego działania systemu ogrzewania płaszczyznowego jest między innymi niska temperatura czynnika grzewczego. Często do utrzymania 22°C wystarczy nawet 25°C w wodnej instalacji grzewczej. Tak niska temperatura wody w układzie to zdecydowanie niższe zużycie jakiegokolwiek paliwa: gazu, pelletu, ekogroszku, oleju, wodoru, czy energii elektrycznej. Połączenie ogrzewania podłogowego wodnego z efektywnym źródłem ogrzewania zredukuje rachunki do minimum.

Jak działa podłogówka?

W posadzce rozłożone są rury, którymi przepływa np. woda. Czynnik grzewczy oddaje ciepło do posadzki, a ta do powietrza. To właśnie dzięki temu, że ciepło unosi się do góry, równomiernie rozprowadza się w całym pomieszczeniu. Ten sposób ogrzewania różni się od ogrzewania grzejnikowego, w którym tylko grzejnik w jednej części pomieszczenia oddaje ciepło. Sprawia to nierównomierny rozkład temperatury w domu.

Same rurki w podłodze to nie wszystko. Do prawidłowego działania potrzebny jest odpowiedni rozdział przepływającego czynnika grzewczego. Do tego celu montujemy rozdzielacze z rotametrami (przepływomierzamia). W zależności od potrzeb możemy wybrać odpowiednią ilość sekcji, o 2 do 12-14. Rozdzielacze montowane są w szafkach podtynkowych lub natynkowych z miejscem na listwę sterującą, lub bez. Od źródła ciepła doprowadzamy instalację grzewczą z odpowiednim parametrem czynnika. Konkretną temperaturę zapewnia grupa pompowa z mieszaczem lub urządzenie grzewcze takie jak np. pompa ciepła.

Regulacja podłogówki polega na ustawieniu odpowiedniego przepływu na rotametrach i zamontowaniu sterowników pokojowych. Regulatory pokojowe dają sygnał na poszczególne pętle, kiedy mają grzać lub kiedy odciąć przepływ.

Projekt ogrzewania podłogowego czy jest potrzebny?

Każde pomieszczenie traci określoną ilość energii do otoczenia. Ciepło ucieka poprzez wentylację, okna ściany i sufit. Do określenia konkretnych wartości, jakie uciekają, potrzebujemy szczegółowych wyliczeń i znajomości parametrów użytych materiałów. Na podstawie danych określonych w projekcie budowlanym projektant zaprojektuje taką ilość rur w podłodze, by zapewnić zrównoważenie strat ciepła i zapewnić odpowiednią temperaturę w domu. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie preferencji mieszkańców co do temperatury w każdym konkretnym pomieszczeniu. Są zwolennicy 19-20°C, a są i tacy co utrzymują w domu 25°C.

Ogrzewanie podłogowe bez projektu to ryzyko, że nie zapewni optymalnych parametrów instalacji grzewczej. Albo podłogówka, będzie nie dogrzewać pomieszczenia lub je przegrzewać. Taka instalacja jest dużo trudniejsza do wyregulowania. Koszty instalacji bez projektu mogą być również znacząco wyższe. Przykładowo instalator dla własnego bezpieczeństwa wykona instalację gęściej, by mieć pewność, że dogrzeje każde pomieszczenie. Zużyje na to więcej materiałów, przez co może się okazać, że kwota za profesjonalny projekt zrówna się z nadmierną ilością materiałów. Rezygnacja z projektu ogrzewania podłogowego wodnego to tak naprawdę żadna oszczędność przy kosztach budowy domu.

Układanie podłogówki schemat

Występują dwa sposoby układania rur do ogrzewania podłogowego. Meandrowy i spiralny. Oba te typy układania ogrzeją pomieszczenia, jednak dla szybszego równomiernego rozprowadzenia ciepła sposób spiralny będzie bardziej komfortowy.

Układ meandrowy ogrzewania podłogowego.

ogrzewanie podłogowe wodne schemat meandrowy
ogrzewanie podłogowe wodne schemat ślimakowy

Układ ślimakowy ogrzewania podłogowego.

Schemat meandrowy charakteryzuje się układaniem rur jedna obok drugiej, tworząc przy tym dużo ostrych zakrętów. Występuje większe ryzyko zagięcia rury podczas układania wodnego ogrzewania podłogowego. Jak pokazuje powyższy schemat, w układzie meandrowym podłoga nagrzewa się stopniowo zgodnie z kierunkiem przepływu czynnika grzewczego.

W przypadku spiralnego układania ogrzewania podłogowego podłoga nagrzewa się bardziej równomiernie na całej powierzchni. Dodatkowo występuje tylko jedno ostre zagięcie na samym środku danej pętli. Trudnością podczas układania jest konieczność dokonania odpowiednich wyliczeń, aby zgrać zasilanie z powrotem.

Na co zwrócić uwagę podczas układania rur ogrzewania podłogowego?

Jest kilka ważnych kwestii, na które szczególnie należy zwrócić uwagę podczas rozkładania rur podłogówki. Jedne uchronią Cię przed błędami, kolejne zaoszczędzą czas podczas wykonywania instalacji:

  • Układaj rury zgodnie z projektem instalacji.
  • Wykonuj pętle z rozdzielacza w kolejności tak, by instalacje się nie krzyżowały.
  • Zwracaj uwagę, by nie załamać rury.
  • Używaj krążków po 600 MB, dzięki czemu zmniejszysz ilość odpadów, których nie można wykorzystać.
  • Zagęszczaj układanie pętli w okolicach drzwi i dużych przeszkleń, ponieważ w tych miejscach są największe straty ciepła.
  • Unikaj łączeń rury na jednej pętli, zmniejszysz w ten sposób ryzyko rozszczelnienia.
  • Wykonaj próbę szczelności przed wykonaniem wylewki, późniejsze ewentualne naprawy będą bardziej inwazyjne.
  • Zabezpiecz wylewki taśmą dylatacyjną, ponieważ rozgrzewająca się podłoga „pracuje”.

Jak obliczyć wysokość styropianu w ogrzewaniu podłogowym wodnym?

Wysokość styropianu zależy od wysokości kolejnych warstw podłogi. Wyznacznikiem całkowitej wysokości są oczywiście drzwi wejściowe.

ogrzewanie podłogowe wodne - a wysokość styropianu

Warstwy podłogi

  • płytki – od 50 mm – 300 mm
  • klej – od 50 mm – 100 mm
  • beton – od 600 mm – 900 mm
  • styropian – ?

Wysokość styropianu zależy od całkowitej wysokości, jaką mamy do wypełnienia. Na parterze powinna być to grubsza warstwa od 10 do 20 cm. Na wyższych kondygnacjach wysokość styropianu będzie niższa.

Jaką rurę wybrać do wodnego ogrzewania podłogowego?

Występują tak naprawdę dwa rodzaje rury stosowanej do podłogówki. Rura jednorodna i rura wielowarstwowa z wkładką aluminiową potocznie nazywaną np. pex.

Rura wielowarstwowa składa się z kilku tworzyw. Zależnie od producenta mogą to być:

  • PE-X/AL/PE-X
  • PE-RT/AL/PE-RT
  • PE-X/AL/PE
  • PE-RT/AL/PE-HD

Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się tym, że ma warstwę aluminium, co zwiększa, jest wytrzymałość na rozszerzalność i ciśnienie. Powszechnie są stosowane w instalacjach wodnych i ogrzewania grzejnikowego. Jednym z minusów tych rur jest ich cena, ponieważ ich produkcja jest bardziej skomplikowana.

Jednorodne rury do ogrzewania podłogowego coraz bardziej zyskują na popularności. Jakością nie odbiegają od wielowarstwowych, a zastosowanie ich w niskotemperaturowym ogrzewaniu płaszczyznowym sprawdza się idealnie. W zależności od producenta, występują w różnych kolorach. Przykładem mogą być takie marki jak: Wavin – zielony, Kan-therm – niebieski, Comap – pomarańczowy Keller – czerwony.

Na czym układać rury do podłogówki?

Już wiesz, że podstawową kwestią jest izolacja posadzki. Także rury wodne ogrzewania podłogowego będziemy układać minimum na styropianie. Jest wiele sposobów na budowę instalacji ogrzewania podłogowego, a pośród nich musisz wybrać to najlepsze dla siebie.

Najpopularniejszym sposobem wykonania ogrzewania podłogowe jest odpowiednie rozkładanie rury na styropianie. W pierwszej kolejności układa się folię odbijającą promieniowanie cieplne. Na folii jest nadruk co 5 cm, co znacznie ułatwia zachowanie regularnego rozstawu rur. Do mocowania rury stosuje się klipsy. Można je mocować ręcznie lub za pomocą tackera.

folia na styropian i spinki ogrzewanie podłogowe wodne

Systemowe układanie ogrzewania podłogowego.

Płyty systemowe występują w kilku rodzajach:

  • styropian z wypustkami o różnej grubości,
  • styropian z wypustkami pokryty folią,
  • płyty wykonane z folii polistyrenowej,
  • płyty wykonane są z folii polistyrenowej z warstwą styropianu

Niezależnie od tego, jaki rodzaj płyt systemowych wybierzesz, montaż przebiega w ten sam sposób.

W pierwszej kolejności na ułożony styropian rozkładamy dokładnie płyty systemowe. Następnie zachowując odpowiednie odstępy rozkładać rury na całej wyznaczonej powierzchni. Dzięki temu, że płyty mają wypustki nie potrzeba stosować klipsów.

Jak obliczyć ile rury na m2 podłogówki?

Projekt ogrzewania podłogowego szczegółowo wylicza długość każdej pętli, ponieważ każdy odcinek jest przeznaczony na daną powierzchnię. Dolicza również odległość pomiędzy rozdzielaczem a pomieszczeniem docelowym.

Średnio można przyjąć, od 6 do 10 mb na każdy metr kwadratowy.

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe wodne?

Wybierać wylewkę na ogrzewanie podłogowe powinniśmy już na etapie projektu domu. Główną i bardzo znaczącą równicą jest ich wysokość. Wylewki betonowej na rurze musi być przynajmniej 4,5 cm, gdy dla anhydrytu to 3,5 cm.

Wylewka betonowa

Betonowa wylewka oczywiście może być stosowana na ogrzewanie podłogowe. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne (tańsza w wykonaniu). Cementowa zaprawa jest jednak mniej elastyczna, co sprawia, że konieczna jest gęstsza dylatacja. Budowa takiej zaprawy przypomina pumeks, co sprawia, że przyleganie do powierzchni rur ogrzewania podłogowego jest mniej dokładne. Wpływa to na transmisję ciepła z rury do betonu.

Wylewka anhydrytowa

Nowoczesne podkłady anhydrytowe wyróżniają się wyższą przewodnością cieplną i szybszym wykonaniem. Taka posadzka jest również szybciej gotowa do pracy na niej. Struktura tej wylewki zapewnia pełne wypełnienie przestrzeni między rurkami. Wykonanie jest prostsze ze względu na samopoziomującą cechę tej wylewki.

Wylewka anhydrytowa swoimi walorami przewyższa zaprawę cementową. Ogrzewanie podłogowe wodne cechuje się dużą bezwładnością, co jeszcze bardziej uwidacznia się przy wylewce cementowej. Czas nagrzewania się grubej warstwy betonu jest dłuższy. Nagrzana podłoga również długo oddaje ciepło. Sprawia to, że regulacja temperatury w pomieszczeniu jest mniej precyzyjna, gdy chcemy szybko ją zmienić. Cieńsza warstwa wylewki anhydrytowej ma lepsze parametry przewodności ciepłej, przez co łatwiej regulować temperaturą w domu.

Co na podłogę na ogrzewanie podłogowe wodne?

Ostateczne wykończenie podłogi zależy przede wszystkim od gustu mieszkańców. Jakie mamy możliwości?

  • panele
  • plytki
  • parkiet
  • wykładzina
  • posadzka żywiczna

Każda z powyższych nadaje się na podłogę bez ogrzewania podłogowego. W przypadku gdy pod stopami chcemy mieć ciepło, a jednocześnie efektywnie ogrzewać pomieszczenie, musimy wybrać podłogę, która to zapewni. Przede wszystkim zwracamy uwagę na współczynnik, jakim jest opór cieplny. Im jest on niższy, tym lepiej podłoga będzie oddawała ciepło.

Ogrzewanie podłogowe wodne – montaż krok po kroku

Kolejność prac wykonywanych przy budowie podłogówki zaczyna się od wykonania projektu.

Kolejne etapy to:

  • montaż szafek rozdzielaczowych ( pod- lub natynkowych),
  • układanie warstwy izolacyjnej (styropianu) wraz z dylatacją,
  • rozkładanie foli odblaskowej lub mat systemowych,
  • rozkładanie rur ogrzewania podłogowego,
  • dodatkowa dylatacja (np. w drzwiach lub na dużych powierzchniach),
  • próba szczelności ogrzewania podłogowego,
  • rozprowadzenie przewodów elektrycznych, które posłużą do regulacji,
  • wykonanie wylewek,
  • czas na wyschnięcie,
  • wykonanie podłóg,
  • montaż regulatorów pokojowych,

Wykonanie podłogówki w tej kolejności zapewni ciągłość prac. Dodatkowo przed uruchomieniem ogrzewania podłogowego należy wykonać kompletny montaż armatury w kotłowni. Jest ona niezbędna dla zapewnienia optymalnych parametrów pracy systemu grzewczego.

Niezależnie od źródła ciepła, czy to będzie kocioł gazowy, czy pompa ciepła potrzebna jest armatura regulująca temperaturę czynnika grzewczego. Kotłownię trzeba będzie wyposażyć w sprzęgło hydrauliczne i grupy pompowe zależnie od ilości szafek rozdzielaczowych.

Jak sterować temperaturą w domu z ogrzewaniem podłogowym wodnym?

Sterowanie podłogówką można wykonać na różne sposoby. Od tanich metod, takich jak regulacja pogodowa do systemów inteligentnego domu.

Regulacja pogodowa

Regulacja pogodowa polega na ustawieniu krzywej grzewczej. Takie rozwiązanie pozwala na ustawienie temperatury czynnika grzewczego w zależności od temperatury na zewnątrz. Zależność pomiędzy nimi jest następująca: gdy na zewnątrz jest np. 10°C to źródło ciepła, dostarcza czynnik grzewczy np. 20°C. Gdy jednak na zewnątrz będzie -15°C to czynnik nagrzeje do np. 29°C. Plusem tego rozwiązania jest tani koszt inwestycji, jednak może powodować rozbieżności w temperaturze w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Nie ma żadnej dodatkowej regulacji, no może poza regulacją przepływów na rozdzielaczu na przepływomierzach.

Precyzyjna regulacja wodnego ogrzewania podłogowego

Ten rodzaj sterowania zapewni wymaganą temperaturę w każdym pomieszczeniu, a dodatkowo w każdym może być inna. Do tak działającego systemu potrzebne będą siłowniki na rozdzielaczu i regulatory pokojowe w każdym pomieszczeniu. Ponadto listwa sterująca i nadrzędny regulator lub aplikacja. Te elementy połączone w cały układ, pozwolą na komfortowe ustawienia temperatury przez każdego mieszkańca indywidualnie.

Dodatkowym plusem jest możliwość sterowania wszystkimi pomieszczeniami z głównego regulatora. Tę samą funkcję daje aplikacja mobilna. Jest to funkcja, która daję kontrolę, chociażby nad pokojami dzieci, które mogłyby poprzestawiać temperatury na sterowniku pokojowym.

Najczęstsze pytania o ogrzewanie podłogowe wodne:

Jest kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Poniżej postaram się możliwie najkrócej i najdokładniej na nie odpowiedzieć.

1. Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne?

Materiały i wykonanie ogrzewania podłogowego szacuje się na 20/30% droższe od ogrzewania grzejnikowego. Wszystko jednak zależy od zakresu prac wykonywanych przez instalatora. Na różnych stronach można przeczytać bardzo zróżnicowane ceny np.

  • 15-20 zł m2 za materiały hydrauliczne + budowlane
  • 25-45 zł m2 koszty robocizny w zależności od zakresu prac
  • dodatkowo dochodzi koszt sterowników i wyposażenia kotłowni

Na innym portalu znalazłem ceny:

  • 80-100 zł m2 materiały
  • 20-100 zł m2 – robocizna

Kolejna wycena to np. 140 – 250 zł za metr kwadratowy materiałów razem z wykonaniem.

Jak podaje, kolejny portal budowlany całkowity koszt ogrzewania podłogowego powinien zamknąć się w przedziale od 120 do 220 zł m2.

Poniżej znajdziesz formularz do wyceny ogrzewania podłogowego.

2. Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Promieniowanie cieplne, jakie wytwarzane jest, przez podłogę z ogrzewaniem podłogowym wodnym nie generuje żadnych negatywnych odczuć dla mieszkańców. Dodatkowo żadne dotychczasowe badanie nie wykazały negatywnego wpływu na zdrowie. Oczywiście mówimy tu o poprawnym wykonaniu ogrzewania podłogowego i użytkowaniu według określonych temperatur podłogi.

3. Jaka jest optymalna temperatura podłóg?

Prawidłowo działająca instalacja ogrzewa pomieszczenie z możliwie najniższą temperaturą podłogi. W pomieszczeniach, gdzie przebywamy najwięcej, czyli: kuchnia, salon, korytarz temperatura podłogi nie powinna przekraczać 29°C. Jednak optymalna to 26°C.

W łazience lub wc temperatura w granicach 32-34°C zapewni przyjemny komfort zwłaszcza po wyjściu spod prysznica.

Temperatura podłogi w sypialnie również powinna być na poziomie 26-29°C.

Występują również miejsca w domach, gdzie podłoga może przekroczyć 35°C. Takie miejsca to np. podłoga przy dużych przeszkleniach lub przy ścianach zewnętrznych. Są to miejsca, w których nie przebywamy regularnie, a zapewniają komfort ciepła w domu.

4. Jaka jest najlepsza podłoga na ogrzewanie podłogowe wodne?

Najlepsza podłoga na ogrzewanie podłogowe wodne to ta, która ma najlepszy współczynnik przenikania ciepła. Płytki ceramiczne lub gres ze szczelnie wypełnioną szczeliną pomiędzy nimi a posadzką zapewnią najwyższy poziom skuteczności tego typu ogrzewania.

5. Czy sama podłogówka zapewni ciepło w domu?

Ogrzewanie podłogowe wodne to zdecydowanie samodzielny sposób ogrzania domu. Zapewni odpowiedni komfort cieplny, oczywiście, jeśli zostanie wykonana zgodnie ze sztuką. Obecnie większość osób budujących swój dom decyduje się właśnie na ten najlepszy sposób ogrzewania domu.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe wodne to najbardziej ekonomiczny sposób rozprowadzenia ciepła po domu. Ciepło dostarcza urządzenie grzewcze, a rozprowadzają go rury zatopione w betonie. Beton się nagrzewa, oddaje ciepło do ostatecznej podłogi, a ta nagrzewa powietrze w domu. Dzięki temu, że cała podłoga oddaje ciepło, można zmniejszyć temperaturę czynnika grzewczego, co wpływa na oszczędności na ogrzewaniu. W porównaniu do ogrzewania grzejnikowego, ciepło rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu. W pokoju z grzejnikiem najcieplej jest w jego pobliżu, a najchłodniej po jego przeciwnej stronie. Zdecydowanie z pełną odpowiedzialnością polecam ten rodzaj ogrzewania. Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *