Pompa Do Studni Z Własnego Ujęcia. Jak Wybrać Odpowiednią?

Pompa do studni - jak wybrać

Własne ujęcie wody to niewątpliwie bardzo dobre ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Studnia, bo o niej tu piszę, może być zbudowana na każdej działce. Najczęściej buduje się ją w miejscu, gdzie nie ma wodociągów miejskich. Jednak dla posiadaczy przyłącza wodociągowego, może stanowić dodatkowe, niezależne źródło wody. Pompa do studni ma wiele zastosowań w domach jednorodzinnych. W przypadku braku podłączenia do sieci wodociągowej pompa wody jest niezbędnym urządzeniem, potrzebnym do dostarczenia wody. Z kolei posiadając wodę z wodociągu, dodatkowe źródło wody przyniesie nam wiele korzyści. Za wodę z własnego ujęcia nie trzeba płacić. Dlatego doskonale sprawdzi się do podlewania ogródka, czy umycia samochodu. Dzięki czemu zaoszczędzimy na rachunkach za wodę.

Jaka pompa do studni będzie najlepsza?

Pompy do wody mają za zadanie przemieścić wodę z jednego miejsca do drugiego. Na rynku jest wiele rodzajów pomp do wody. Dobiera się je ze względu na rodzaj studni, zbiornika, oraz potrzebną wydajność. Rozwiązań tego typu mamy naprawdę dużo.

Pompa do studni, której używamy do zapewnienia wody bytowej, przede wszystkim powinna być niezawodna. Woda w kranie w dzisiejszych czasach to nie luksus, a niezbędna konieczność. Jak tę wodę zapewnić? Jakie są rodzaje pomp? Do jakiej studni, jaką pompę wybrać? Jaka pompa do studni głębinowej, a jaka do kopanej? Jakie parametry powinna mieć pompa do domu jednorodzinnego? Jak dobrać odpowiednio pompę do swoich potrzeb? Wybrać pompę do studni powierzchniową czy głębinową? Jaka pompa do studni do podlewania? Zarówno na te pytania, jak i wiele więcej przeczytasz w tym artykule.

Co to jest studnia?

Dla każdego studnia może mieć trochę inne znaczenie. Dla mnie osobiście przez pierwsze kilkanaście lat życia studnią była szeroką betonową rurą wystająca z ziemi, a nad nią zadaszona czapka z takim „wałkiem”, do którego przyczepione było wiadro. To jest tak zwana tradycyjna studnia kopana, kręgowa.

Studnia kopana, kręgowa.

Studnia kopana kręgowa

Kręgowa studnia kopana to wykop na głębokość najczęściej kilku metrów, w którym umieszcza się betonowe kręgi, które chronią przed osuwaniem ziemi. Dawniej woda z takiej studni była pobierana ręcznie, dziś zaś wykorzystuje się do tego elektryczne ssące pompy powierzchniowe lub zanurzeniowe. W dzisiejszych czasach już praktycznie takich studni się nie wykonuje.

Studnia głębinowa

Współczesna studnia różni się od tej ze zdjęcia powyżej. Nie potrzeba robić głębokiego, szerokiego wykopu. Obecnie wystarczy rura o średnicy najczęściej 40 mm i to ona zapewni wystarczającą ilość wody dla domu lub podlewania ogrodu. Montaż takiej pompy jest na powierzchni ziemi. Zasysa wodę z kilku metrów, dlatego zazwyczaj montuje się ją tuż przy ujęcia. Minimalny poziom wody w studni dla takiej pompy to 7-8 metrów. Gdy woda jest głębiej trzeba wykonać inna studnię.

Innym rodzajem studni jest studnia, w której zanurzamy pompę głębinową. Jej średnica musi być na tyle duża, by pompa mogła się do niej zmieścić. Taka studnia jest wiercona. Średnica odwiertu wynosi zazwyczaj około 20 cm. W takim otworze umieszcza się rurę osłonową oraz rurę filtracyjną.

To jaką mamy studnię, definiuje jakiej pompy należy użyć. Dlatego właśnie teraz przedstawię Ci kilka możliwości.

Pompa do studni kręgowej (kopanej)

Nowe studnie kręgowe już nie powstają, ponieważ ich koszt budowy byłby zdecydowanie wyższy niż budowa studni głębinowej. Do studni z kręgów może być zastosowana pompa zarówno nawierzchniowa, jak i głębinowa. Oczywiście należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

Po pierwsze decydując się na pompę powierzchniową, musisz się upewnić, że lustro wody nie przekracza 7-8 mb. Jeśli poziom wody jest wyższy, możemy zacząć wybierać pompę. Zwróć uwagę na zastosowanie pompy. Większość pomp nawierzchniowych może zapewnić wodę do podlewania ogrodu i dostarczyć wodę do domu. W przypadku studni kręgowej skupię się na pompach wykorzystywanych do podlewania.

Co możesz spotkać w sklepie?

Pompa zatapialna z pływakiem to rozwiązanie do studni, z której chcemy wypompować wodę np. do beczki, wiadra czy innego pojemnika. Możemy jej również użyć bezpośrednio do podlewania przy użyciu węża ogrodowego. Taka podstawowa pompa nie wytwarza dużego ciśnienia i nie można zatrzymywać jej wypływu.

Przykładem może być pompa: IP 400.

Inną pompą stosowaną w studniach kręgowych jest pompa membranowa. Ma małą wydajność od 10 do 20 litrów, ale może wytworzyć wystarczające ciśnienie dla zraszacza ogrodowego, który podleje powierzchnię ok. 200 m2.

Największe możliwości zastosowania ma pompa głębinowa dedykowana do studni kręgowej. Przykładem takiej pompy jest IBO OLA o wydajności 60 litrów na minutę i wysokości podnoszenia 60 metrów. Może służyć do podlewania ogrodu, nawet niewielkich systemów automatycznych. Spokojnie zapewni również wodę w domu.

Pompa powierzchniowa do wody

Powszechnie stosowanymi pompami w domach jednorodzinnych są pompy powierzchniowe samozasysające. Głębokość, z której mogą zasysać wodę, wynosi 7-8 m. Tak więc doskonale sprawdzą się do pompowania wody z płytkiej studni bądź zbiornika na deszczówkę. Zazwyczaj pompa montowana jest w budynku i połączona jest rurą ssawną ze studnią. Taka pompa, zamontowana na wylocie rury z ziemi będzie zarówno zasysała wodę ze złóż w ziemi, jak i przepompowywała w wyznaczone przez nas miejsce.

Ograniczeniem dla tej pompy jest wysokość do lustra wody. Jeśli poziom wody w ziemi jest na głębokości poniżej 8 mb, to pompa nie da rady jej zassać. Proszę tylko nie mylić wysokości lustra wody z głębokością odwiertu. Studnia może być wybita na głębokość 12 metrów, a poziom wody utrzymywać się na 4 metrach. Pompy powierzchniowe często sprzedawane są w zestawach hydroforowych (silnik elektryczny wraz ze zbiornikiem o różnej pojemności). Wadą takich pomp jest dość hałaśliwa praca. Jeśli zamontujemy ją w domu, to będziemy słuchać każdorazowego uruchomiania. Taka pompa może być zamontowana w piwnicy domu lub w studni na posesji.

Montaż w studni wiąże się z dodatkowym zabezpieczeniem przed zamarznięciem. Musi być również do niej dostęp w razie awarii. Studnia z włazem i ociepleniem to dodatkowy koszt, z którym trzeba się liczyć. Poza miejscem montażu trzeba zwrócić uwagę na 2 parametry:

Wysokość podnoszenia i wydajność pompy do studni

Pompa o wysokości podnoszenia 50 mb i wydajności 60 litów na minutę. Czy to dobra pompa? Oczywiście jest dobra dla kogoś, kto potrzebuje takich wartości.

Wysokość podnoszenia to parametr, który mówi, na jaką wysokość dana pompa może wpompować wodę. Czyli 50 w górę to bardzo dużo… Tylko z każdym metrem podniesionym w górę spada wydajność pompy. Na takiej wysokości ta sama pompa będzie miała wydajność 1 litra na minutę. Obrazuje to dokładnie poniższy wykres:

Jak już pewnie zauważyłeś, to wydajność 60 litrów jest na poziomie 0. A poziom zero to poziom lustra wody… Czyli jeśli nie będziesz miał od razu pod powierzchnią ziemi wody, to nigdy nie osiągniesz tej wydajności.

A ile wody potrzeba w domu?

Przyjmuje się, że 1 osoba zużywa ok. 100 litrów wody dziennie. No tak, ale jak to przeliczyć na użytkowanie w minutach? Napełnianie średniej wanny ok. 200 litrów w przypadku tej pompy potrwa ok. 5 minut. Jeśli będzie to wanna na piętrze, to przyjmijmy 6 minut. Nie wnikam w wahania ciśnienia i ustawienia na włączniku ciśnieniowym. Oczywiście zakładamy tu używanie jednej wanny jednocześnie, czyli nie używając innych punktów poboru wody. Spora część użytkowników zadowoli się tymi parametrami, ponieważ są ona wystarczające dla niewielkiego domu.

Ta pompa zapewnia również budżetową wersję automatycznego podlewania. Mały ogródek, podzielony na niewielkie sekcje przełączające się po kolei.

Hydrofor Aj 50/60 ze zbiornikiem 24 litry i wężem.

Do prawidłowej pracy pompa nawierzchniowa potrzebuje zbiornika przeponowego. Pełni on funkcję stabilizacji pracy pompy i całego układu wodnego. Im większy zbiornik tym praca pompy jest dłuższa w rzadszych odstępach czasowych. Mały zbiornik sprawdzi się w każdych warunkach i nie wpłynie negatywnie na działanie pompy. Oczywiście trzeba zadbać o stałą kontrolę ciśnienia w przeponie zbiornika.

Alternatywą dla zbiornika hydroforowego jest tzw. automat wodociągowy. Jest to urządzenie montowane na pompie, które stabilizuje pracę pompy. W zależności od potrzeb uruchamia i wyłącza pompę bez konieczności montażu zbiornika. Uruchomienie takiej pompy następuje przy każdym odkręceniu kranu, co wpływa na jej żywotność. Dlatego takie rozwiązanie jest dobre tylko, gdy nie ma miejsca na zbiornik.

Lista pomp w zależności od parametrów:

  1. Hydrofor ogrodowy na zbiorniku 24 litry. Wysokość podnoszenia 40 metrów i wydajność 60 litrów/m
  2. Hydrofor Aj 50/60 ze zbiornikiem 24 litry. Wysokość podnoszenia 50 metrów i wydajność 60 litrów/m
  3. Hydrofor JSW 150 na zbiorniku 24 litry. Wysokość podnoszenia 46 metrów i wydajność 80 litrów/m
  4. Hydrofor HP 1500 INOX na zbiorniku 100 litrów. Wysokość podnoszenia 62 metry i 110 litrów/m

Pompa SCALA2 to idealne rozwiązanie do zaspokojenia potrzeb w wodę.

Pompa do studni SCALA2

Kompaktowa konstrukcja zastępuje rozbudowany zestaw hydroforowy. Nie potrzeba stosować zewnętrznego zbiornika, gdyż pompa wyposażona jest w możliwość nastawienia stałego ciśnienia. Pracuje wtedy i tylko wtedy, gdy woda jest potrzebna. Dodatkowo pracuje cicho, bo poniżej 47 dB.(A). Pompa SCALA2 marki Grundfos ze względu na solidną konstrukcję, łatwy montaż i samozasysanie gwarantuje długoletnią bezawaryjną pracę. A to jeszcze nie wszystko! Gdy zabraknie wody w studni, sama się wyłączy, ponieważ wyposażone jest w zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Co to jest suchobieg pompy?

Suchobieg to po prostu praca pompy na sucho. Gdy woda ze zbiornika lub studni zaciąga powietrze, dochodzi do pracy pompy bez wody. Jest to główna przyczyna awarii pomp do studni. Woda zapewnia pompie studzenie, co zabezpiecza ją przed przegrzaniem. Nowoczesne pompy wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia, dzięki czemu pompa się wyłączy, zamiast pracować do uszkodzenia. Jeśli pompa nie ma takiego systemu, możemy go dokupić i zamontować oddzielnie. Przykładem jest zabezpieczenie przed suchobiegiem LCS.

Sterowanie pompą hydroforową

Do sterowania pompą służy wyłącznik ciśnieniowy. Łączniki są przeznaczone do sterowania urządzeniami ciśnieniowymi ze zbiornikiem zamkniętym ( przeponowym lub ocynkowanym), utrzymują one ciśnienie wody w stałych ustawionych granicach. Najlepszą sławą i popularnością cieszy się wyłącznik firmy Hydro-Vacum LCA2.

Wyłącznik ciśnieniowy LCA.2 LCA2 2-8 HYDRO-VACUUM do pompy do studni

Pompa głębinowa do studni

Pompą głębinową nazywamy urządzenie, które wydobywa wodę, w całości będąc w niej zanurzone. Pompa głębinowa jest zamontowana poniżej lustra wody w rurze osłonowej. Wykorzystywane do tego celu rury są o średnicy najczęściej 110-160 mm. Rozmiary pompy głębinowej są stosunkowo nieduże i posiadają kształt walca o średnicy około 9-11 cm. Studnia głębinowa z pompą głębinową jest jedynym rozwiązaniem na terenach, gdzie poziom lustra wody jest poniżej 8 metrów. Oczywiście w niczym nie przeszkadza montaż pompy głębinowej w każdych warunkach i osobiście rekomenduję takie rozwiązanie. Dużą zaletą tych pomp jest również cicha praca, ponieważ działają głęboko pod wodą. Dobierając odpowiednią, również trzeba zwrócić uwagę na wydajność i wysokość podnoszenia.

W miejscu montażu takiej pompy musimy zamontować studzienkę, do której będzie dostęp. Dodatkowo otwór włazu musi być zlokalizowany dokładnie nad miejscem odwiertu studni. Pompa wraz z przewodem elektrycznym i rurą do tłoczenia wody jest umieszczana ok. 1,5 m nad dnem studni. Więc, aby ją zamontować bądź wyciągnąć potrzeba sporo miejsca nad otworem studni.

Pompa zanurzeniowa (zatapialna)

Pompy zanurzeniowe mogą być stosowane do wpompowywania, jak i wypompowywania zarówno wody czystej, jak i brudnej, w zależności od wybranego modelu. Mogą służyć do wypompowywania wody z np. zalanej piwnicy, jak i wypompowywania wody ze studni, czy zbiornika na deszczówkę. Pompa zanurzeniowa, aby mogła działać, musi być zanurzona.

Lista pomp zanurzeniowych, których można użyć do wypompowania wody ze studni.

  1. Wielostopniowa pompa z pływakiem – ciśnienie do 4,5 bar i wydajność do 105 litrów/minutę
  2. Tania pompa z niskim podnoszeniem5 m podnoszenia i 116 litrów na minutę maksymalnej wydajności.
  3. Pompa o dużej wydajności 16 metrów podnoszenia i 150 litrów na minutę

Pompa solarna

Pompy solarne zazwyczaj stosuje się do przydomowych oczek wodnych lub niedużych stawów. Używane są w celu wprawiania wody w ruch i napowietrzania, co zapobiega rozwojowi glonów i zmętnieniu wody, oraz dostarcza rybom tlen. Zasilane są panelami słonecznymi. Pracują zazwyczaj w dzień, gdy jest jasno. Można zastosować do nich mały akumulator, aby wydłużyć ich czas pracy.

Przykład pompy solarnej najczęściej kupowanej do tego celu.

Dobór pompy do studni nawierzchniowej

Wybierając pompę, należy zwrócić uwagę na jej zastosowanie. Ponieważ jest bardzo duży wybór pomp, każdy może wybrać dostosowaną do swoich potrzeb. Np. czteroosobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnych parterowym, powinna szukać pompy o parametrach: podnoszenie do 50 metrów i wydajności 60-100 litrów na minutę. Spokojnie zaspokoi, zapotrzebowanie na wodę tego domu. Wystarczy również do podlewania ogrodu.

Jaką pompę głębinową wybrać?

Wybierając pompę do studni o średnicy 110 mm, warto się kierować opiniami innych klientów. Jedną z najlepiej ocenianych jest pompa 3,5 SDM 3/18 – pompa jest wyposażona w kabel długości 20 mb. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych wirników pływającym pompa głębinowa odporna jest na elementy ścierne zawarte w wodzie. Drobinki piasku nie wpłyną na pracę pompy. Jest to niezwykle trwała konstrukcja, która zapewnia długą bezawaryjną pracę.

Pompa do studni IBO 3,5” SCM 3/11-0,8 o maksymalnej wydajności 105 litrów na minutę i wysokim słupie podnoszenia, bo aż 63 mb zapewni wystarczającą ilość wody zarówno dla domu jednorodzinnego, ogródka lub domku rekreacyjnego.


Pompa do studni wbijanej, wkręcanej

Pompa do studni abisyńska

Studnia wkręcana lub wbijana potocznie nazywana jest studnią abisyńską. Wykonuje się ją, wbijając lub wkręcając rurę niewielkiej średnicy. Może być zlokalizowana na terenach, gdzie poziom wody jest wysoki. Taka woda raczej nie nadaje się do spożycia, gdyż wydobywa się ją z płytkich podziemnych złóż wody.

Do takiej studni stosuje się pompę abisyńską (ręczną). Pompowanie odbywa się poprzez poruszanie dźwignią w górę i w dół.

Pompa do studni – Podsumowanie

Woda ze studni to idealne rozwiązanie na każdej działce. Zarówno rekreacyjnej, jak i przydomowej. Wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb. Mam nadzieje, że powyższy artykuł rozjaśnił Ci temat wyboru odpowiedniej pompy do Twojej studni.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

Jeden komentarz

  1. My mamy studnię głebinową i pompę IBO Italy, solidny włoski silnik, 3 lata gwarancji, odporna na piasek, działa świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *