Czego dowiesz się z poradnika?

ETAPY BUDOWY DOMU

Instalacje hydrauliczne podczas budowy domu krok po kroku: od wyboru działki, aż po biały montaż. Jakie systemy instalacyjne są najczęściej aktualnie stosowane? Co będzie generowało dodatkowe koszty?

Lista prac hydraulicznych

Wszystkie prace hydrauliczne podczas budowy domu w odpowiedniej kolejności. Dzięki zdobytej wiedzy wykonasz instalacje hydrauliczne w odpowiednim czasie i dobrej kolejności, oszczędzisz pieniądze i zyskasz czas.

MAteriały instalacyjne

Jakich materiałów użyć do budowy instalacji hydraulicznych, by były trwałe i bezawaryjne? Jakie materiały są aktualnie najczęściej stosowane? Na czym możesz zaoszczędzić nie tracąc na jakości? Na co warto wydać więcej?

Gdzie kupować materiały?

Gdzie i kto ma kupować materiały do budowy instalacji hydraulicznych? Czy można kupić taniej? Jak to zrobić?

Umowa z wykonawcą

Jak dobrze wybrać wykonawcę prac hydraulicznych, który fachowo wykona wszystkie prace instalacyjne? Gdzie szukać? Na co zwracać uwagę? Kogo unikać? O czym musisz pamiętać?

Rodzaj ogrzewania

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać: grzejniki czy podłogówka, a może obydwa? Jakie są koszty ich wykonania? Co będzie najbardziej efektywne i ekonomiczne?

Źródło ciepła

Jakie są rodzaje źródeł ciepła w domu? Jakie są ich wady i zalety? Ile kosztują? Jakie będą koszty ogrzewania domu i wody użytkowej? Które będzie najlepiej dopasowane do Twojego systemu ogrzewania? Co będzie najbardziej ekonomiczne? Czy można nie płacić za ogrzewanie? Jak to zrobić?

najczęściej popełniane błędy

Jakie są najczęściej popełniane błędy związane z instalacjami hydraulicznymi w domu? Co zrobić aby ich nie popełnić? Na co musisz zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać, aby uniknąć kosztownych napraw?

Ale to jeszcze nie wszystko!

Dowiesz się jak budować zgodnie z najnowszymi Warunkami Technicznymi jakie zostały wprowadzone w 2021 roku.  

Bonusy, które otrzymasz razem z ebookiem:

Checklista prac hydraulicznych

Kompletna lista w odpowiedniej kolejności zapewniająca ciągłość prac na budowie.

Cennik usług hydraulicznych 2021

Cennik jest aktualizowany co roku.

Planer projektu domu

Checklista na co zwrócić uwagę podczas wybierania projektu domu.

Wykaz średnic

Poznaj średnice i grubości ścianek rur stosowanych w kanalizacji podposadzkowej.

Przykładowy projekt

Otrzymasz przykłądowy projekt ogrzewania podłogowego wykonany przez projektanta.

Niespodzianka

Tylko dla osób, które kupią w przedsprzedaży.

Spis treści

Kliknij i rozwiń spis treści

O mnie i o książce.

 1. Kim jestem?
 2. Dlaczego powstała ta książka?
 3. Jak pomoże Ci ta książka? 

Przygotowania do budowy domu.

 1. Wybór działki, czyli co musisz wiedzieć zanim kupisz działkę pod budowę domu.
 2. Projekt. Gotowy czy indywidualny, poznaj plusy i minusy.
 3. Woda na placu budowy. Od sąsiada, wodociąg czy własna studnia?

Budowa domu

 1. Jakie fundamenty pod dom? I o czym musisz pamiętać zanim wylejesz fundamenty.
 2. Poziomy kanalizacyjne i z jakich rur je wykonać (lite czy spienione)?
 3. Systemy kominowe i czy w ogóle będą potrzebne?
 4. Dach i system rynnowy.
 5. Instalacje w posadzce.
  • Instalacja wodna – porównanie różnych systemów
  • Instalacja kanalizacyjna – zwykła czy niskoszumowa?
  • Instalacje grzewcze: podłogowa lub grzejnikowa?
   • Ogrzewanie podłogowe (podłoże, rozdzielacze, sterowanie)
   • Ogrzewanie grzejnikowe (dobór, prawidłowy montaż, sterowanie)
 6. Przewody wentylacyjne
  • Wentylacja grawitacyjna
  • Rekuperacja (wentylacja mechaniczna)

Przyłącza zewnętrzne

 1. Woda
 2. Kanalizacja
 3. Gaz

Źródło ciepła. Czym ogrzać dom?

 1. Gaz
 2. Śrut
 3. Ekogroszek
 4. Oleje opałowe
 5. Energia elektryczna
 6. Pompa ciepła

Biały montaż

Został ostatni krok 🙂

Został już tylko ostatni krok do podjęcia decyzji, która zaważy na przyszłości Twojego domu.

95%

Ebook na Twój komputer lub telefon

Od razu po złożeniu zmówienia otrzymasz 2 rozdziały ebooka i wszystkie dostępne bonusy dzięki czemu będziesz w stanie zacząć swoją przygodę z budową wymarzonego domu.  A zanim się obejrzysz na Twoim e-mailu będzie pełna wersja poradnika.

Najczęstsze pytania

Ebook jest w formie pdf, dlatego otrzymasz go na Swoją skrzynkę pocztową, którą podasz podczas składania zamówienia.

Ebook jest już prawie gotowy, jednakże czas potrzebny do dopracowania ostatnich szczegółów pozwoli mi go udostępnić w czerwcu 2021r.

Cena 19 zł obowiązuje tylko w przedsprzedaży i spowodowana jest tym, że produkt jest w ostatniej fazie przygotowań, ale jeszcze nie jest gotowy do pełnej publikacji 

Autorem ebooka jestem ja: Rafał Mróz. Od ponad 14 lat związany z branżą hydrauliczną. Wykonywałem wszelkiego rodzaju prace hydrauliczne od drobnych przeróbek po nowoczesne instalacje hydrauliczne nie tylko w domach jednorodzinnych. Zajmuję się sprzedażą i doborem instalacji hydraulicznych. Prowadzę bloga Domowe Instalacje Hydrauliczne. Jestem autorem artykułów w branżowym magazynie grupy SBS oraz trenerem szkoleń branżowych dla nauczycieli w projekcie  #zawódMożliwości.

Nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie. Napisz do mnie

0 lat
w branży hydraulicznej
0 +
zadowolonych klientów
0 +
opublikowanych artykułów

Poznajmy się 😉

Rafał Mróz

Od ponad 14 lat związany z branżą hydrauliczną. 
Wykonywał wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych
obiektach: mieszkalnych i usługowych.

Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych.

Regularnie uczestniczy w szkoleniach związanych z wyżej wymienioną
branżą.

Publikuje również artykuły jako autor w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Prywatnie autor bloga Domih – Domowe instalacje hydrauliczne.

Prowadzi szkolenia tematyczne i występuje jako trener na konferencjach dla nauczycieli w ramach projektu #zawódmożliwości pod patronatem Ministerstwa Edukacji.

poradnik inwestora

Prace hydrauliczne podczas budowy domu

smartmockups_kpjn3v26

Treść poradnika jest już gotowa, a pozostały sprawy kosmetyczne. Poniżej fragment w którym możesz przeczytać namiastkę tego co otrzymasz w pełnej wersji.

3 Mity O Domowych Instalacjach Hydraulicznych ?

Co dzień nowy mit!
MIt

Mit 1

Zasada im droższy produkt, tym lepszy, nie zawsze się sprawdza w praktyce i na pewno już się o tym przekonałeś nie raz. Podobnie jest również przy zakupie materiałów instalacji hydraulicznych lub przy wyborze instalatora. Nie każda złota rączka „ogarnie” nowoczesność systemów instalacyjnych.
Np. drogi kocioł może okazać się zbędny i nie wykorzystasz jego funkcji. Dodatkowo może Ci to przysporzyć wyższych kosztów napraw pogwarancyjnych. Niestety produkty nie są wieczne i mogą wymagać kosztownego serwisu.
Czy instalacja wodna z miedzi będzie najlepsza? Na pewno, to będzie najdroższa :-(, a czy najlepsza? To zależy od jakości wody i tego, jaką  wodę chcesz mieć. Przede wszystkim musisz ograniczyć zmiękczanie takiej wody, a osady z kamienia będą nieuniknione (więcej w #phpbd)
Oczywiście są również produkty, w które trzeba więcej zainwestować, ale zastosowanie ich pozwoli zaoszczędzić na późniejszej eksploatacji. Dadzą również wyższy komfort użytkowania.
A jeśli powiem Ci co pozwoli zaoszczędzić? Zainteresowany?

Mit 2

Na temat ogrzewania domu krąży mnóstwo mitów. Wiele z nich wynika z niewiedzy i stereotypów. Poniżej obalam najczęściej spotykane mity związane z ogrzewaniem domu.
Jednym z najpopularniejszych jest mit taniego ogrzewania węglem. Jest to bardzo mocno zakorzeniony mit w Polsce. Jednak czy tani kocioł zasypowy na węgiel naprawdę najtaniej ogrzeje dom? Wszystko zależy od jakości węgla oraz umiejętności palenia właściciela. Palenie na minimalnie uchylonym dopływie powietrza powoduje spowolnienie spalania, ale przez to wytwarza sie dużo sadzy, która osadza się w kominie. Częste czyszczenie nieuniknione. Aby kocioł uzyskał wysoką sprawność, potrzebny jest bufor, który zgromadzi zapas ciepła, wytworzony przez kocioł. Dopiero takie użytkowania spowoduje najtańszą eksploatację, bez konieczności częstego czyszczenia kotła i komina. Natomiast, według obliczeń na portalu cieplowlasciwie.pl ogrzewanie gruntową pompą ciepła wychodzi najtaniej. Jednak koszt początkowej inwestycji jest bardzo wysoki. Z kolei palenie węglem w porównaniu do gazu wychodzi nie wiele taniej. Ogrzewanie gazem jest praktycznie bezobsługowe. W przypadku ogrzewania domu węglem doliczyć należy czas na dokładanie do pieca, usuwanie popiołu, zakup paliwa i koszty jego transportu. Dodatkowo musimy wygospodarować pomieszczenie na kotłownie oraz miejsce do przechowywania opału. Nie wspominając już o wszech obecnym brudzie i pyle z węgla.
Kolejny popularny mit: Ogrzewanie podłogowe jest drogie, nieefektywne a do tego niezdrowe. Oczywiście montaż ogrzewania podłogowego nie jest najtańszy. Jednak gdy dołączymy efektywne źródło ciepła, będziemy cieszyć się z niskich kosztów eksploatacji. Natomiast opinia, o tym, że podłogówka może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie, powstała na skutek złego użytkowania. Źródłem mitu może być niepoprawnie wyregulowana temperatura wody przepływającej przez instalację. Jeśli przekracza 50°C, faktycznie może niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Prawidłowa temperatura przepływającej wody w instalacji ogrzewania podłogowego powinna wynosić około 35°C. Wówczas jest w pełni bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Aha ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu, jeśli go niema. Trzeba sprzątać. :-) Dodatkowo to też jest mit. Ruch powietrza jest tak powolny, że nie ma mowy o unoszeniu kurzu. Więcej kurzu może się wydostać przy wysokotemperaturowym ogrzewaniu grzejnikowym. Tu ruch powietrza jest zdecydowanie intensywniejszy. Możesz to zaobserwować na poruszającej się firance nad grzejnikiem.
Na temat kolejnego podpunktu można by naprawdę opisywać dużo przykładów. Napisałem na ten temat artykuł do Magazynu Grupy SBS i bardzo obszerny wpis na blogu. Mianowicie chodzi o pompy ciepła. Mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Najpopularniejszym mitem jest to, że: sama pompa ciepła nie nagrzeje domu przy temperaturach poniżej zera. Potrzebuje do tego grzałki, co zwiększa koszty użytkowania. Prawda, ale nie do końca.
Pompę ciepła najlepiej dobrać do temperatur, jakie występują najdłużej podczas okresu grzewczego. Dlaczego? Ponieważ tak dobrana pompa nie będzie taktowała przy wyższych temperaturach. Należy taką dobrać pompę, która najefektywniej będzie pracowała w temperaturach od +10/+15 do -10/-15°C w zależności od lokalizacji. (cały artykuł o pompach ciepła na domih.pl/pc). Grzałka będzie wspomagała pompę tylko podczas długotrwałego utrzymywania się temperatur poniżej zakresu doboru. W skali roku może to być kilka do kilkunastu dni w sezonie grzewczym.
Najwięcej szczegółów na temat ogrzewania znajdziesz w poradniku, którego przedsprzedaż rusza 17.06.2021 r.
Zapisz się na domih.pl/ebook

Masz dwie możliwości

Nie robić nic i nie kontrolować prac instalacyjnych - ślepo ufać, że wszystko będzie Ok. ALBO

Kupić ebook PHPBD i wiedzieć jak powinny przebiegać wszelkie prace, nie mając wcześniej o tym żadnej wiedzy.