Cyrkulacja Ciepłej Wody Użytkowej Co To Jest? Czy Jest Potrzebna?

cyrkulacja ciepłej wody użytkowej
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej czyli sposób na ciepłą wodę z kranu bez czekania.

Część domów budowanych przed wieloma laty, nie ma wykonanej instalacji cyrkulacyjnej tak jest właśnie nazywana cyrkulacja ciepłej wody użytkowej. Brak jej w dużym domu może być uciążliwy dla jej mieszkańców, a dobudowanie jej jest niemożliwe bez generalnego remontu.


Co to jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej?

Najprościej to można wytłumaczyć, mówiąc, że jest to dodatkowy obieg instalacji wodnej, który zapewnia przyśpieszony dostęp do ciepłej wody. Taką instalację wodną prowadzi się od zasobnika do punktów odbioru ciepłej wody, takich jak prysznic czy zlewozmywak. Przyczynia się do oszczędności, ponieważ nie trzeba czekać na ciepłą wodę, spuszczając nawet kilka litrów zimnej na dobę. Oczywiście nie w każdym domu taka instalacja będzie niezbędna.


Kiedy cyrkulacja ciepłej wody użytkowej powinna być zamontowana?

Kiedy w domu potrzebna jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej?

Najważniejszym kryterium dla zamontowania cyrkulacji c. w. u. jest wielkość domu. Odległości pomiędzy zasobnikiem a ostatnim odbiornikiem mogą sięgać kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu metrów. Woda podczas nieużytkowania w takiej instalacji wystudza się i stąd mamy w kranie przez jakiś czas zimną wodę. W prosty sposób można tego uniknąć, jednak trzeba o tym pomyśleć, zanim wprowadzimy się do nowego domu, bądź przeprowadzimy generalny remont. Instalacja cyrkulacji ciepłej wody użytkowej powinna być wykonana podczas budowy całej instalacji wodnej w domu. Najlepiej, aby zakupiony projekt domu, zawierał zaprojektowaną instalacją c.w.u.


Jakie są korzyści z zamontowania instalacji cyrkulacji CWU w nowym domu?

Po pierwsze skracamy czas oczekiwania na ciepłą wodę lub w ogóle go eliminujemy. Czas odkręcenia kranu do momentu podłożenia ręki pod napływającą wodę może być wystarczający, aby poczuć od razu ciepłą wodę. Oczywiście sam komfort nie jest jedynym kryterium dla zamontowania cyrkulacji. Zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych, warto zadbać o ograniczenie zużywania wody. Jej koszt jest coraz wyższy z każdym rokiem, dlatego warto zmniejszyć jej zużycie.

Podczas odkręcenia kranu, gdy nie ma instalacji ciepłej wody użytkowej w rurze pp o średnicy 20 mm i długości 15 mb znajduje się ponad 2 litry wody. Odpowiedz sobie na pytanie, ile razy dziennie odkręcasz kran czy to po skorzystaniu z toalety lub do umycia np. jabłka w zlewozmywaku w kuchni? A jeśli nie mieszkasz sam/a w domu to pomnóż to przez liczbę mieszkańców. Można oczywiście opłukać ręce w zimnej wodzie, ale przecież nie po to jest w domu zasobnik na ciepłą wodę, aby teraz myć ręce w zimnej wodzie.


Jak zbudowana jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej?

Budowa instalacji cyrkulacji ciepłej wody jest stosunkowo łatwa do wykonania. Dodatkowa rura jest poprowadzona wzdłuż odbiorników, dzięki czemu ciepła woda jest równocześnie doprowadzana do każdego urządzenia w domu. Najlepiej obrazuje to poniższa grafika.

schemat cyrkulacji ciepłej wody użytkowej
Cyrkulacja ciepłej wody schemat.

Z zasobnika, rurami pod ciśnieniem ciepła woda płynie do każdego odbiornika w domu. Dzięki zastosowaniu pompki obiegowej zwanej cyrkulacyjną ciepła woda jest w obiegu. Czas oczekiwania na ciepłą wodę skraca się, ponieważ przygotowywana woda jest tuż przy odbiorniku. Im bliżej jest możliwość, wpięcia się z instalacją cyrkulacyjną, tym mniej zimnej wody wypłynie z kranu.

Cyrkulacja ciepłej wody w małym domu. Czy warto?

Montaż cyrkulacji nie zawsze musi być konieczny, zwłaszcza w małych domach. Jeśli odległości od źródła ciepła do odbiorników są niewielkie, to śmiało możesz zrezygnować z instalacji cyrkulacyjnej. Nie odczujemy znaczącej różnicy podczas odkręcenia baterii, stosując w takim domu pompkę obiegową ciepłej wody.

Poniżej po lewej przykład domu, w którym nie przyniesie korzyści montaż cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Po prawej mały dom o tej samej powierzchni, a innym układzie pomieszczeń, w którym instalacja cyrkulacyjna może mieć znaczenie dla mieszkańców.

Pompa cyrkulacyjna, jaką wybrać?

Pompa cyrkulacyjna spełnia tylko jedno zadanie. Wymuszenie obiegu ciepłej wody. To, jaką zastosujemy pompę, nie ma dużego znaczenia. Poniżej kilka przykładów takich pomp (ceny rosnąco):

Sterowanie pompą cyrkulacyjną

Sterować pompą cyrkulacyjną możemy na dwa sposoby. Po pierwsze można użyć wyłącznika czasowego, za pomocą którego zaprogramujesz, w jakich godzinach pompka ma pracować. Jeśli jesteś poza domem od 8 do 18, to w tych godzinach pompka może nie pracować. Druga opcja sterowania jest bardziej zaawansowana, ale co za tym idzie i droższa. Poza nastawą czasową czujnik mierzy temperaturę wody w zadanym miejscu na instalacji i załącza pompę tylko wtedy gdy temperatura spada. Takie funkcje ma sterownik ST-11.

Podsumowanie

Decydując się na budowę nowego domu lub generalny remont starego warto przeanalizować rozmieszczenie pomieszczeń w swoim domu i zdecydować czy cyrkulacja ciepłej wody jest opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *