ZBIORNIKI NA SZAMBO

Szambo – podziemny zbiornik, zazwyczaj bezodpływowy, wykonany np. z betonu lub tworzyw sztucznych do którego odprowadzane są ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych.

Jakie szambo wybrać?

Ważne jest to, aby szambo były w pełni ekologiczne, czyli bezpieczne dla otoczenia. Zbiornik powinien być odporny na działanie wód gruntowych oraz posiadać specjalny właz zabezpieczający. Konieczne jest również posiadanie odpowiednich certyfikatów oraz atestów, które dadzą gwarancję tego, że posiadany zbiornik nie będzie szkodliwy dla środowiska oraz zostanie wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi normami.

Z tworzywa czy betonowe (żelbetowe)?

Zbiornik z tworzywa jest dobrym rozwiązaniem w miejsca na których nie będzie się odbywał ruch samochodowy. W innym przypadku należy stosować płyty betonowe odciążające zbiornik. Jest to szczelny zbiornik dużo łatwiejszy w montażu ze względu na lżejszą masę w porównaniu do betonowego. Jednak jego wytrzymałość na obciążenie jest ograniczona.

Zbiornik betonowy i żelbetowy jest najczęściej budowany z gotowych prefabrykatów na posesji inwestora. Utrudnieniem montażu takiego zbiornika jest ciężar elementów. Konieczny jest dźwig. Uszczelnia się wszystkie łączenia zaprawą wodoszczelną. jego masa sprawia że może być zamontowany w miejscach komunikacji samochodowej np. podjazd do garażu.

Jak dobrać pojemność szamba?

Najprostszą metodą jest przyjęcie że przeciętna osoba zużywa ok 180L wody na dobę. Wystarczy przemnożyć tą ilość wody przemnożyć przez ilość domowników i okres co jaki szambo ma być wybierane. Przykład: 3 osobowa rodzina i wywóz co 2 tygodnie: 3os x 180L x 14 dni= 7650 LITRÓW. Najlepszym rozwiązaniem byłby zbiornik 8000L biorąc pod uwagę pojemność użytkową zbiornika, która zależy od wysokości wprowadzenia do niej rury.

Potrzebujesz ofertę? Napisz