W Internecie krąży wiele mitów związanych z instalacjami hydraulicznymi. W kulturze polskiej są obecne również mocno ukorzenione stereotypy, bardzo trudne do zmiany. W tym artykule obalam 5 mitów najczęściej spotykanych.
Im droższe, tym lepsze
Zasada im droższy produkt, tym lepszy, nie zawsze się sprawdza w praktyce i na pewno już się o tym przekonałeś nie raz. Podobnie jest również przy zakupie materiałów instalacji hydraulicznych lub przy wyborze instalatora. Nie każda złota rączka „ogarnie” nowoczesność systemów instalacyjnych.
Np. drogi kocioł może okazać się zbędny i nie wykorzystasz jego funkcji. Dodatkowo może Ci to przysporzyć wyższych kosztów napraw pogwarancyjnych. Niestety produkty nie są wieczne i mogą wymagać kosztownego serwisu.
Czy instalacja wodna z miedzi będzie najlepsza? Na pewno, to będzie najdroższa :-(, a czy najlepsza? To zależy od jakości wody i tego, jaką tę wodę chcesz mieć. Przede wszystkim musisz ograniczyć zmiękczanie takiej wody, a osady z kamienia będą nieuniknione (więcej w #phpbd).
Oczywiście są również produkty, w które trzeba więcej zainwestować, ale zastosowanie ich pozwoli zaoszczędzić na późniejszej eksploatacji. Dadzą również wyższy komfort użytkowania.
A jeśli powiem Ci, co pozwoli zaoszczędzić? Zainteresowany?
Mit najtańszego węgla
Jednym z najpopularniejszych jest mit taniego ogrzewania węglem. Jest to bardzo mocno zakorzeniony mit w Polsce. Jednak czy tani kocioł zasypowy na węgiel naprawdę najtaniej ogrzeje dom? Wszystko zależy od jakości węgla oraz umiejętności palenia właściciela. Palenie na minimalnie uchylonym dopływie powietrza powoduje spowolnienie spalania, ale przez to wytwarza się dużo sadzy, która osadza się w kominie. Częste czyszczenie nieuniknione. Aby kocioł uzyskał wysoką sprawność, potrzebny jest bufor, który zgromadzi zapas ciepła, wytworzonego przez kocioł. Dopiero takie użytkowania spowoduje najtańszą eksploatację, bez konieczności częstego czyszczenia kotła i komina. Natomiast, według obliczeń na portalu cieplowlasciwie.pl ogrzewanie gruntową pompą ciepła wychodzi najtaniej. Jednak koszt początkowej inwestycji jest bardzo wysoki. Z kolei palenie węglem w porównaniu do gazu wychodzi nie wiele taniej. Ogrzewanie gazem jest praktycznie bezobsługowe. W przypadku ogrzewania domu węglem doliczyć należy czas na dokładanie do pieca, usuwanie popiołu, zakup paliwa i koszty jego transportu. Dodatkowo musimy wygospodarować pomieszczenie na kotłownie oraz miejsce do przechowywania opału. Nie wspominając już o wszech obecnym brudzie i pyle z węgla.
Nieefektywna i niezdrowa podłogówka
Kolejny popularny mit: Ogrzewanie podłogowe jest drogie, nieefektywne a do tego niezdrowe. Oczywiście montaż ogrzewania podłogowego nie jest najtańszy. Jednak gdy dołączymy efektywne źródło ciepła, będziemy cieszyć się z niskich kosztów eksploatacji. Natomiast opinia, o tym, że podłogówka może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie, powstała na skutek złego użytkowania. Źródłem mitu może być niepoprawnie wyregulowana temperatura wody przepływającej przez instalację. Jeśli przekracza 50°C, faktycznie może niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Prawidłowa temperatura przepływającej wody w instalacji ogrzewania podłogowego powinna wynosić około 35°C. Wówczas jest w pełni bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Aha ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu, jeśli go niema. Trzeba sprzątać. 🙂 Dodatkowo to też jest mit. Ruch powietrza jest tak powolny, że nie ma mowy o unoszeniu kurzu. Więcej kurzu może się wydostać przy wysokotemperaturowym ogrzewaniu grzejnikowym. Tu ruch powietrza jest zdecydowanie intensywniejszy. Możesz to zaobserwować na poruszającej się firance nad grzejnikiem.
Mit najdroższej pompy ciepła
Na temat kolejnego z tych 5 mitów można by naprawdę opisywać dużo przykładów. Napisałem na ten temat artykuł do Magazynu Grupy SBS i bardzo obszerny wpis na blogu. Mianowicie chodzi o pompy ciepła. Mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Najpopularniejszym mitem jest to, że sama pompa ciepła nie nagrzeje domu przy temperaturach poniżej zera. Potrzebuje do tego grzałki, co zwiększa koszty użytkowania. Prawda, ale nie do końca.
Pompę ciepła najlepiej dobrać do temperatur, jakie występują najdłużej podczas okresu grzewczego. Dlaczego? Ponieważ tak dobrana pompa nie będzie taktowała przy wyższych temperaturach. Należy taką dobrać pompę, która najefektywniej będzie pracowała w temperaturach od +10/+15 do -10/-15°C w zależności od lokalizacji. Cały artykuł o pompach ciepła. Grzałka będzie wspomagała pompę tylko podczas długotrwałego utrzymywania się temperatur poniżej zakresu doboru. W skali roku może to być kilka do kilkunastu dni w sezonie grzewczym.
Najwięcej szczegółów na temat ogrzewania znajdziesz w poradniku, którego przedsprzedaż rusza 17.06.2021 r.
domih.pl/ebook
>>Pełną ofertę przeczytasz TUTAJ<<
Wentylacja lepsza od rekuperacji
To ostatni z 5 mitów. Ten mit nie ma NIC WSPÓLNEGO Z PRAWDĄ. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zdecydowanie jest lepszym rozwiązaniem do nowo budowanego domu lub starego modernizowanego. Obniża koszty ogrzewania, a sam koszt prądu, jaki pobiera, jest niewielki. Eliminuje wytwarzanie pleśni i wilgoci w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach.
Nieprawdą jest również to, że w jednym domu może być i wentylacja grawitacyjna i mechaniczna. Takie połączenie nie będzie działało prawidłowo. Rekuperacja jest przystosowana do pracy w dobrze uszczelnionych pomieszczeniach. Nadaje się idealnie do domów energooszczędnych. Budowa i zamontowany wymiennik ciepła jest wstanie odzyskać do 90% energii cieplnej.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie ma mowy o odzysku ciepła. Poprzez przewody wentylacyjne ucieka ciepło, które wytworzyliśmy do ogrzania domu. Problemem zaś tego systemu jest to, że wprowadza do mieszkania zimne powietrze z zewnątrz.
Mitem jest także, że każdy może wykonać rekuperację bez projektu. Nie ufaj instalatorowi, który bez wyliczeń projektowych i szczegółowego projektu wykona Ci mechaniczny system wentylacji. Każdy taki projekt wymaga odpowiednich wyliczeń i odpowiedniego ułożenia wywiewów i nawiewów. Każdy producent wykona taki projekt, jeśli dostarczysz mu projekt domu. Dodatkową, przyjemną funkcją rekuperacji jest możliwość dostarczenia chłodnego powietrza latem. Wymiennik ciepła działa na zasadzie, że zimą ogrzewa powietrze, a latem je ochładza.
Start 17.06.2021 r. Odwiedź koniecznie domih.pl/ebook.
Zapraszam do zakupu e-booka “Prace Hydrauliczne Podczas Budowy Domu” w przedsprzedaży!
- Planujesz lub rozpocząłeś budowę domu?
- Chciałbyś wybudować swój dom spokojnie i bez obaw, że coś pójdzie nie tak?
- Chciałbyś aby instalacje hydrauliczne w twoim domu były dobrze wykonane, efektywne a do tego ekonomiczne?
Mam coś właśnie dla Ciebie!
Dzięki książce ,,Prace Hydrauliczne Podczas Budowy Domu“ zyskasz:
- Potrzebne informacje, dzięki którym będziesz mógł zaplanować prace związane z budową domu.
- Niezbędną wiedzę, dzięki której będziesz mógł kontrolować i nadzorować prace instalacyjne na wszystkich etapach budowy. Dodatkowo ułatwi Ci ona wybór odpowiednich systemów i materiałów instalacyjnych.
- Pieniądze. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz mógł uniknąć dodatkowych kosztów, a nawet zaoszczędzić dzięki zastosowaniu odpowiednich instalacji hydraulicznych.
- Czas. Przestaniesz tracić czas na szukanie informacji związanych z domowymi instalacjami hydraulicznymi.
- Spokój, już nikt Ci nie wmówi co będzie lepsze dla Twojego domu.
- Efektywne i ekonomiczne instalacje hydrauliczne w swoim domu.