Budowa Domu Koszty Hydrauliki W Twoim Domu

Budowa domu koszty związane z instalacjami hydraulicznymi.

Budowa domu i koszty związane z instalacjami hydraulicznymi, to bardzo ważna kwestia, do której należy się dobrze przygotować. Planujesz lub rozpocząłeś budowę Swojego nowego domu? Świetnie się składa, bo właśnie jesteś na stronie z artykułem na temat prac hydraulicznych podczas budowy domu!

Jakie wykonasz i jakie zlecisz prace hydrauliczne podczas budowy domu? Jakie instalacje powinny się tam znaleźć? Jak podejść do procesu wyboru zarówno materiałów, jak i wykonawcy? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. A przy okazji poznasz produkt, nad którym pracuję od dłuższego czasu, dzięki któremu zaplanowanie i wykonanie prac instalacji hydraulicznych podczas budowy domu nigdy nie było tak łatwe i proste.


Budowa domu koszty, a prace hydrauliczne – jak do tego podejść?

Odpowiedz sobie najpierw na pytanie, na jakim etapie budowy domu jesteś. Na różnych etapach, masz różne możliwości, więc przyjrzyjmy się temu głębiej.


 • Wybór działki – na tym etapie najczęściej nie zastanawiamy się w ogóle nad pracami hydraulicznymi, jakie będziemy musieli wykonać na naszej inwestycji. O wyborze miejsca, w którym zbudujemy nasz dom, decyduje zazwyczaj lokalizacja. Czy jest blisko do sklepu, szkoły dla dzieci, czy jest dobra komunikacja publiczna itp.? I bardzo dobrze, że na to zwracamy uwagę, jednakże skupienie się tylko na powyższych aspektach, może przysporzyć nam sporo problemów i dodatkowych kosztów podczas budowy domu, ale o tym później…
 • Wybór projektu – to etap, na którym przeglądamy strony internetowo w poszukiwaniu idealnego wyglądu naszego domu. Wybieramy rodzaj dachu, jaka będzie elewacja no i oczywiście rozkład pomieszczeń. Zazwyczaj nie zaprzątamy sobie myśli o tym, jak ogrzejemy nasz dom i co będzie źródłem ciepła. A już na pewno, ile będzie nas kosztowało późniejsze użytkowanie. Rozwinę to poniżej, bo sporo kosztów można zniwelować do zera.
 • Budowa domu rozpoczęta – zaczyna się od fundamentów, a kończy na dachu. No i możemy się wprowadzać! TAK to niestety nie działa. Oczywiście tak to może wyglądać, gdy mamy nieograniczony budżet i zatrudnimy kogoś, kto zadba o całą budowę bez naszej ingerencji. Taka budowa jest zazwyczaj o 50% droższa niż w przypadku, gdy sami musimy wszystkiego dopilnować. Nadzorowanie całej budowy, nie należy do najłatwiejszych. Nie musimy się przecież znać na wszystkim.
 • Poradnik budowlany – może rozwiązać wiele problemów związanych z budową domu. Ważne, aby precyzyjnie trafiał w nasze potrzeby i nie był zbyt ogólnikowy. Nie chodzi tu o listę rzeczy do zrobienia, ale o sposób wykonania poszczególnych podpunktów z listy tak jak w tym przypadku “Prac Hydraulicznych Podczas Budowy Domu”.

Kto powinien zająć się pracami hydraulicznymi podczas budowy domu?

Murarz – Ja mogę zrobić od razu kanalizację!

Glazurnik – Ja podłączę ten stelaż podtynkowy!

Elektryk – Piec podłączę bez problemu!


Przygotuj się, że na swojej budowie też możesz to usłyszeć. Nie możemy się na to godzić! Hydraulik – monter instalacji sanitarnych ma tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby prawidłowo wykonać wszystkie instalacje w naszym domu. A dlaczego?

Nowoczesne instalacje sanitarne wymagają nie tylko wiedzy, ale i specjalistycznych narzędzi, których trzeba wiedzieć jak używać. Taki fachowiec, który mówi, że po maszynę pojedzie do wypożyczalni i od czasu do czasu zrobi jakąś fuchę, nie zagwarantuje prawidłowego doboru elementów do naszej instalacji. Kogo Ty byś polecił znajomemu do prac hydraulicznych podczas budowy domu? Kogoś, kto wszystko robi po trochu, czy kogoś, kto kilkanaście lat pracuje w jednej branży?

Na blogu ,,Domowe Instalacje Hydrauliczne” zamieszczam artykuły związane z branżą hydrauliczną. Dlaczego dziele się tymi materiałami bezpłatnie? Przez lata doświadczenia w branży spotkałem się z wieloma instalacjami wykonanymi przez niby fachowców. Takich przypadków mogę wyliczać na prawdę masę. Np. zapchana kanalizacja z powodu zamontowanych kolan 90 stopni, bo takie właśnie pasowało, po brak spadku na rurze odpływowej. Zimny grzejnik w najdalszym pomieszczeniu, z powodu źle dobranej średnicy rur. Pomylone zasilanie z powrotem – to się może zdarzyć każdemu, ale hydraulik zwraca szczególną uwagę, by tego uniknąć. Inwestorzy zazwyczaj nie wiedzą jak wybrać fachowca, jak kontrolować pracę, jakich materiałów i systemów instalacyjnych użyć. Zdani są na opinię wykonawcy prac. Z przykrością muszę stwierdzić, że takich i podobnych historii jest masa. Właśnie dlatego postanowiłem prowadzić blog ,,Domowe Instalacje Hydrauliczne”, na którym przekazuję wiedzę związaną z branżą hydrauliczną.


Codziennie dostaję zapytania typu:

 • Z czego zrobić instalacje w domu?
 • Czym ogrzać dom?
 • Jaką pompę zamontować w studni?
 • Jaki kocioł gazowy wybrać?
 • Co lepsze, ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe?
 • Albo, z jakiej rury ułożyć podłogówkę?
 • I wiele, wiele więcej…

Rozumiem trudność wyboru, przed jakim stajemy. Musimy zdecydować jakie prace hydrauliczne podczas budowy domu będziemy musieli zlecić lub wykonać samodzielnie. Jakich materiałów użyć, jakie systemy instalacyjne zastosować? Niestety nie posiadając odpowiedniej wiedzy, podjęcie trafnych decyzji jest bardzo trudne. Bardzo często zdani jesteśmy na opinię wykonawcy. Często inwestujemy w instalację nie odpowiednio dobrane, przez co wydajemy więcej pieniędzy, nie tylko na zakup, ale i koszty eksploatacji oraz napraw. Dlatego nasza świadomość tematu powinna być od samego początku. Właśnie dlatego postanowiłem napisać książkę ,,Prace Hydrauliczne Podczas Budowy Domu”, w której krok po kroku opisuję wszystkie prace związane z instalacjami hydraulicznymi podczas budowy domu. Przedstawiam zalety i wady różnych rozwiązań, przestrzegam, czego należy unikać i o wiele więcej.


>>Pełną ofertę przeczytasz TUTAJ<<


Nie tylko lokalizacja działki

Podczas wyboru działki musisz mieć świadomość, że nie tylko lokalizacja ma znaczenie. Podam Ci przykład z życia wzięty.

Wojtek kupił działkę na końcu uliczki, kiedyś był to bardzo podmokły teren, więc kilkadziesiąt lat działka była niewykorzystana. Okoliczne tereny bardzo się osuszyły, więc Wojtek kupił tę działkę i zaczął budowę domu. Do budowy służyła woda z wybitej do tego celu studni. Z powodu bardzo złej jakości wody, zapadła decyzja o podłączeniu się do wodociągu. Do sąsiada wodociąg był już doprowadzony 15 lat wcześniej, więc nikt się nie spodziewał żadnych problemów. Kilka metrów przyłącza i po kłopocie. Okazało się, że to koniec nitki wodociągowej i nie może zostać przedłużona. Przyłącze można wykonać z głównej nitki, ale w odległości 80 m. Domyślasz się, że koszt nie był brany pod uwagę w budżecie na budowę.

Przyłącze, zamiast kosztować 3000 zł wyniosło prawie 20 tys. zł. A sytuacja miała miejsce już kilkanaście lat temu. Aha zapomniałem wcześniej dodać, że Wojtek wahał się między wyborem podobnej działki już z wykonanymi przyłączami, ale była o 10 tys. zł droższa.

Wojtek mógł spokojnie wynegocjować lepszą cenę za działkę z tak wysokim kosztem przyłącza. Po prostu tego wcześniej nie sprawdził, bo nie wiedział, że to, że ma sąsiad wodę nie oznacza, że sam też się do tej instalacji podłączy. Historii podobnych do Wojtka jest o wiele więcej. Co nowa budowa to nowa opowieść, że czegoś nie udało się uniknąć.


Wniosek: Sprawdź warunki przyłącza wody, kanalizacji i ewentualnie gazu, zanim podejmiesz decyzję o zakupie działki!


Kolejnym etapem, zanim zamieszkasz w nowym domu, jest wybór projektu dostosowany do Twojej działki i do Ciebie. Czy wiesz, że na etapie projektowania domu, pompa ciepła będzie najtańszym rozwiązaniem? Zadajesz sobie pytanie, jak to możliwe? Przecież pompa ciepła, to koszt ponad 20 tys. złotych. Kocioł gazowy można kupić za 5 tysięcy, a na ekogroszek lub pellet za 10 tys. złotych. Jeśli porównujemy cenę samego urządzenia, to tyle faktycznie wychodzi.

Sam kocioł to dopiero początek kosztów. Doliczyć trzeba oczywiście gaz i komin. Dodatkowo koszt projektu i samego przyłącza gazowego. Konieczna jest budowa komina (materiał + robocizna), a później złożenie wkładu kominowego, ponownie materiał i robocizna. Dopiero po zsumowaniu tych wszystkich kosztów otrzymamy prawdziwą końcową kwotę wydatku.

To teraz przejdźmy do kosztów kotła na ekogroszek lub pellet. Ponownie niezbędny jest komin, a do tego odpowiednie pomieszczenia. Pierwsze na kotłownie, gdzie zmieści się kocioł stałopalny i kolejne, do składowania suchego paliwa, jakim jest ekogroszek lub pellet. O pracy, jaką musimy włożyć w obsługę nie ma co wspominać. Ale dla jasności spojrzenia napiszę. Zakup paliwa i złożenie go w miejscu składowania. Donoszenie go co jakiś czas do kotłowni, a następnie wynoszenie popiołu. Wszechobecny kurz i pył. Czyszczenie sadzy z samego kotła i komina. Właśnie to Cię czeka.


No i teraz sam policz koszty w tych dwóch przypadkach

Mam nadzieje, że za bardzo nie namieszałem Ci w głowie :-), ale to wszystko prawda. Dopóki tego wszystkiego na chłodno nie przekalkulujesz, możesz sporo stracić czasu i pieniędzy. W swoim poradniku wyjaśniam wszystko krok po kroku, przedstawiam kalkulacje, abyś mógł sam odpowiednio wybrać.


Budowa domu koszty związane z instalacjami hydraulicznymi

Jesteśmy już na pierwszym etapie budowy domu. Fundamenty to podstawa naszego domu i warto zadbać o nienaruszanie ich. Jak to zrobić? Przygotować przepusty pod wszelkie przyłącza i przejścia kanalizacyjne, jakie będą wykonywane w późniejszym etapie budowy domu.

Następnym krokiem jest wybór rur do wykonania instalacji kanalizacyjnej pod chudziakiem. Może to być rura lita lub spieniona. Czy warto na tym zaoszczędzić? Chyba naprawa tego elementu nie wchodzi w grę, bez rujnowania gotowej podłogi w domu. Więcej szczegółów na temat kanalizacji już wkrótce przeczytasz w e-booku: ,,Prace Hydrauliczne Podczas Budowy Domu”.

Wybór systemu ogrzewania wyłania kolejne tematy do dyskusji. Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? A może tylko klimatyzacja? Zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejnikowe ma swoich zwolenników. Jedni mówią, że przy podłogówce unosi się kurz, a drudzy, że to właśnie w grzejnikach więcej tego kurzu się zbiera i roznosi. A jaka jest prawda? To zależy od prawidłowego wykonania poszczególnych instalacji i odpowiedniego doboru do tego materiałów. A jak to prawidłowo wykonać znajdziesz w #phpbd.


Zapraszam do zakupu e-booka ,,Prace Hydrauliczne Podczas Budowy Domu”!

 • Planujesz lub rozpocząłeś budowę domu?
 • Chciałbyś wybudować swój dom spokojnie i bez obaw, że coś pójdzie nie tak?
 • Chciałbyś aby instalacje hydrauliczne w twoim domu były dobrze wykonane i ekonomiczne?

Mam coś właśnie dla Ciebie!

Prace hydrauliczne podczas budowy domu

Dzięki książce “Prace Hydrauliczne Podczas Budowy Domu“ zyskasz:

 • Potrzebne informacje, dzięki którym będziesz mógł zaplanować prace związane z budową domu.
 • Niezbędną wiedzę, dzięki której będziesz mógł kontrolować i nadzorować prace instalacyjne na wszystkich etapach budowy. Dodatkowo ułatwi Ci ona wybór odpowiednich systemów i materiałów instalacyjnych.
 • Pieniądze. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz mógł uniknąć dodatkowych kosztów, a nawet zaoszczędzić dzięki zastosowaniu odpowiednich instalacji hydraulicznych.
 • Czas. Przestaniesz tracić czas na szukanie informacji związanych z domowymi instalacjami hydraulicznymi.
 • Spokój, już nikt Ci nie wmówi co będzie lepsze dla Twojego domu.
 • Efektywne i ekonomiczne instalacje hydrauliczne w swoim domu.

>>Pełną ofertę przeczytasz TUTAJ<<

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *