Grupa Pompowa Co to jest? Do Czego Służy? Praktyczny Poradnik 2022

grupa pompowa - praktyczny poradnik 2022

Grupa pompowa jest bardzo praktycznym, kompaktowym, a także popularnym urządzeniem. Grupy pompowe łączą kilka elementów instalacji w jednym. Odbierają ciepło ze źródła ciepła np. pompy ciepła lub kotła, lub pośrednio z bufora, po czym przekazują ją do odbiorników, takich jak grzejniki lub podłogówka. Grupy pompowe są stosowane w instalacjach grzewczych, które podzielone są na kilka obiegów.

Grupa pompowa do obiegów grzewczych – kiedy jest potrzebna?

Montaż grup pompowych niezbędny jest w domach, w których potrzebne są dwa lub więcej obiegi grzewcze. Stosuje się je również, gdy jedna pompa jest za słaba dla rozległych instalacji. W nowoczesnych domach coraz częściej potrzebne jest rozdzielenie różnych instalacji grzewczych. Pisząc różnych, mam na myśli pracujące na czynniku grzewczym o innych temperaturach. Przykładem może być podłogówka i grzejniki. Grupy pompowe w takich instalacjach pełnią funkcje zarówno stabilizacji pracy systemu grzewczego, jak i komfortu użytkowania. Współczesny dom 120-150 m2 potrzebuje 1 lub 2 obiegów grzewczych. Im większa powierzchnia lub więcej kondygnacji tym ilość obiegów grzewczych będzie większa.


Kiedy możemy nie stosować sprzęgła i grup pompowych, a pompa z naszego źródła ciepła dostarczy czynnik grzewczy do odbiorników?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od parametrów pracy pompy obiegowej. Jeśli jej wydajność i wysokość podnoszenia spełnia kryteria naszego układu grzewczego, to bez problemu może ona służyć do rozprowadzania czynnika po całym budynku.

W domu, w którym jest tylko instalacja grzejnikowa, wystarczy zazwyczaj jeden obieg grzewczy. Obiegiem grzewczym nazywamy instalację pracującą na jednym parametrze grzewczym. Na jednej temperaturze. W jednym obiegu grzewczym pracuje zazwyczaj jedna pompa obiegowa, która dostarcza czynnik grzewczy do każdego grzejników w instalacji. Jeden obieg grzewczy może być również w domu, w którym jest tylko ogrzewanie podłogowe. Jednak w takim przypadku może być potrzebny zawór mieszający, który reguluje temperaturę czynnika grzewczego. W takim układzie często potrzebne będzie również sprzęgło, które zapewni stabilną niezakłóconą pracę pomp obiegowych. W instalacji, w której mamy sprzęgło muszą pracować dwie pompy obiegowe. Jedna tłoczy czynnik grzewczy między źródłem ciepła a sprzęgłem, a kolejna między sprzęgłem a odbiornikami ciepła np. grzejnikami.


Do budowy obiegów grzewczych służą grupy pompowe lub dedykowane zestawy mieszające

Grupy pompowe możemy łączyć w dowolnej konfiguracji, natomiast zestawy mieszające muszą być wybrane do zapotrzebowania danej instalacji.

Poniżej przykład grupy pompowej na 3 obiegi grzewcze, 2 z mieszaczem i 1 bez mieszacza. Dobrana do budynku 2 kondygnacyjnego o powierzchni 220 m2 gdzie ciepło zapewnia kocioł gazowy. Cały dom jest w podłogówce + ma kilka grzejników. Jedna grupa pompowa transportuje czynnik grzewczy do grzejników. Jest ona bez mieszacza, gdyż nie potrzeba obniżać temperatury czynnika, jaki wytwarza urządzenie grzewcze. Na każdym piętrze jest rozdzielacz do podłogówki. Oddzielna instalacja poprowadzona jest z szafki rozdzielaczowej do kotłowni do grup pompowych z mieszaczami.

Grupa pompowa ze sprzęgło rozdzielaczem na 3 obiegi grzewcze

❶❷❺ – to ta sama grupa pompowa z zaworem mieszającym i siłownikiem pokazana w otulinie i bez

❸ – grupa pompowa bez mieszacza na bezpośredni parametr grzewczy

❹ – rozdzielacz ze sprzęgłem na 3 obiegi grzewcze


Korzyści z zastosowania grup pompowych

Co nam daje takie rozwiązanie? Po pierwsze grzejniki pracują na wyższym parametrze, dzięki czemu mogą dostarczać czynnik wytworzony przez urządzenie grzewcze. Po drugie zastosowanie oddzielnych grup pompowych na parterze i piętrze daje możliwość dowolnej regulacji temperatur w zależności od upodobań mieszkańców. Jedna grupa mieszająca na dwa piętra musiałaby mieć bardzo wydajną pompę, która mogłaby stwarzać problemy w momencie małego zapotrzebowania na ciepło.

Zestaw mieszający na 3 obiegi gzrewcze

Alternatywą dla tak rozbudowanej grupy pompowej, są zestawy pompowe w szafkach. Kompaktowa konstrukcja, która zapewni taką samą sprawność instalacji, a zajmie dużo mniej miejsca w kotłowni.

Przy wyborze takiej szafki należy sprawdzić przepływy, jakie są wymagane dla Twojej instalacji, a jakie oferuje dany zestaw mieszający.

No i jeszcze sterowanie. Może być ono proste na zasadzie sterownika pokojowego na każde piętro i regulacji termostatycznej na grzejnikach. W najchłodniejszym pomieszczeniu na parterze i na piętrze ustawiamy temperaturę np. na 21 stopni, a pozostałe pomieszczenia wysterujemy na przepływomierzach w rozdzielaczu.

Drugi sposób to precyzyjne ustawianie temperatur w każdym pomieszczeniu. Czujnik temperatury z możliwością nastawy w każdym pomieszczeniu, sterujący siłownikami na rozdzielaczu za pomocą listwy sterującej. Takie rozwiązanie zapewni w każdym pomieszczeniu odpowiedni komfort dla każdego mieszkańca z osobna. W stworzeniu takiego zestawu pomoże sterownik: i3. Bardziej szczegółowo o różnych sposobach sterowania napiszę w jednym z najbliższych artykułów, dlatego zachęcam do zapisania się do newslettera.


Grupa pompowa ze sprzęgłem

Każda grupa pompowa musi być zamontowana ze sprzęgłem. Sprzęgło niezbędne jest dla zrównoważenia pracy instalacji i daje możliwość zastosowania kilku grup pompowych na jednym sprzęgle. W zależności od zapotrzebowania instalacji grzewczej należy dobrać odpowiednią moc sprzęgła. Najpopularniejsze, to takie z przyłączem calowym do 70 kW. Więcej o sprzęgłach przeczytasz w moim artykule: Sprzęgło hydrauliczne CO – co to jest i w jakim celu się go stosuje?

Grupa pompowa z mieszaczem

1 Zawór mieszający z siłownikiem
2 zawór termostatyczny

To taka grupa, w której jak sama nazwa mówi, zamontowany jest mieszacz. Wersja przystosowana do montażu siłownika, czyli zawór mieszający trójdrożny ❶ lub zawór termostatyczny ❷. Reguluje on temperaturę czynnika. Miesza wodę zasilającą z powrotną. Odpowiednie proporcje wody gorącej i chłodnej umożliwiają precyzyjne dostarczanie ciepła w temperaturze takiej, jakiej wymaga tego instalacja. Główną instalacją gdzie stosowane są grupy pompowe z mieszaczem, jest instalacja ogrzewania podłogowego. Podłoga nie może się nagrzewać do zbyt wysokiej temperatury. Nie byłoby to komfortowe dla użytkowników.

Grupa pompowa do podłogówki

Występują dwa rodzaje grup pompowych do podłogówki z mieszaczami. Może być to grupa z zaworem termostatycznym lub mieszacz z siłownikiem. Termostatyczna działa na zasadzie ustawiania pokrętłem temperatury, jaka ma płynąć w instalacji. Mieszacz z siłownikiem do działania potrzebuje sterownika. Sterowanie zapewnia urządzenie grzewcze lub dedykowany programator. Sterownik może pracować na podstawie temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz. Im wyższa temperatura będzie na dworze tym czynnik grzewczy wprowadzany do podłogówki może być niższy, a nadal zapewni ten sam komfort ciepła w domu.

Grupa pompowa z zaworem termostatycznym również ma możliwość obniżania temperatury czynnika grzewczego. Musimy jednak zrobić to ręcznie.


Grupa pompowa schemat

Grupa pompowa schemat podłączenia 2 obiegów grzewczych.
Rys.1. Schemat podłączenia 2 obiegów grzewczych.

Powyższy schemat przedstawia układ, jaki powinien być zbudowany dla domu, w którym podzielony jest rozkład ogrzewania. Np. parter podłogówka, a piętro grzejniki. Grzejniki pracują na wysokim parametrze, czyli takim, jaki wytwarza kocioł kondensacyjny lub inne źródło ciepła. Może to być temperatura 50 stopni na zasilaniu. Podłogówka zaś pracuje na znacznie chłodniejszym czynniku grzewczym. Może to być 30 stopni, które osiągniemy poprzez pomieszanie czynnika powrotu z czynnikiem zasilającym instalację.


Grupa pompowa - schemat podłączenia 3 obiegów grzewczych.
Rys. 2. Schemat podłączenia 3 obiegów grzewczych.

Podobnie jak przy dwóch obiegach grzewczych możemy zwielokrotniać ilość grup pompowych w zależności od potrzeb naszego domu. 3,4, a nawet 5 obiegów grzewczych będzie działało na tej samej zasadzie. Jednak im bardziej rozbudowana instalacja trzeba dostosować do niej odpowiednie sterowanie.


Obiegi grzewcze, ich regulacja i sterowanie

Sterownikom poświęcę oddzielny artykuł, ale teraz chciałem Ci uświadomić, że nie tylko poprawna budowa układu hydraulicznego jest ważna. To, w jaki sposób będą się uruchamiać obiegi grzewcze i z jaką temperaturą będą pracować, zależy od sterownika. Poniżej przedstawiam schemat, który przedstawia budowę układu z nadrzędnym sterownikiem ❶, który steruje zarówno obiegami grzewczymi, jak i urządzeniem, które wytwarza nam ciepło. To właśnie on odbiera sygnał od regulatora pokojowego ❷, że spada temperatura w pomieszczeniu i należy uruchomić np. kocioł gazowy i grupę pompową odpowiadającą za dany obieg. Gdy kolejny sterownik ❸ odczyta obniżenie temperatury, to główny regulator ❶ uruchomi kolejną pompę obiegową. Nie musimy tego cały czas monitorować. Takie przekazywanie sygnałów jest ciągłe i niezależne od naszej obecności w domu. Ustawiamy żądaną temperaturę i taką nasz układ grzewczy będzie utrzymywał.

Schemat podłączenia 2 obiegów grzewczych.
Rys. 3. Schemat podłączenia 2 obiegów grzewczych ze sterownikiem głównym.

Zestaw mieszający w szafce zamiast grup pompowych

Pomimo różnego nazewnictwa różnych producentów, chodzi o to samo rozwiązanie, co grupy pompowe, ale w kompaktowej wersji. Wyobraź sobie, że 3 obiegi grzewcze ze sprzęgłem mogą zajmować bardzo mało miejsca i zmieścić się pod kotłem gazowym i zajmować powierzchnię nie większą niż 60×60 cm. Takie samo zadanie spełnią 3 grupy pompowe ze sprzęgłem, ale na powierzchni wysokości od 70 do 75 cm i szerokości od 75 do 85 cm. Dodatkowo zestaw mieszający w szafce jest cały już zbudowany nie tylko hydraulicznie, ale są nawet uzbrojone elektryczne. Niektóre modele mają nawet sterownik wbudowany w zestaw hydrauliczny. W przypadku standardowych grup pompowych budowanych samodzielnie trzeba wszystko skręcać i okablować.

Grupa pompowa - schemat podłączenia 2 obiegów grzewczych z zestawem mieszającym pod kocioł
Rys. 4. Schemat podłączenia 2 obiegów grzewczych z zestawem mieszającym ze sterownikiem.

Grupa pompowa 2 obiegi – przykłady możliwych rozwiązań przy 2 obiegach np. grzejniki + podłogówka do Twojego domu

ZESTAW MIESZAJĄCY ZE SPRZĘGŁEM HYDRAULICZNYM
BPS 957
kod: 90 957 10

Gotowy element zapewniający 1 obieg bezpośredni (np. grzejnikowy) i 1 obieg z mieszaczem (np. na podłogówkę).

  • Sprzęgło hydrauliczne.
  • 2 pompy obiegowe.
  • Zawór mieszający.
  • Zawór spustowy
  • Odpowietrznik
BPS 957 Afriso
BPS 957

ZESTAW MIESZAJĄCY ZE SPRZĘGŁEM HYDRAULICZNYM I ZAWOREM TERMOSTATYCZNYM
AZB 201
kod: 76 201 00

  • Zestaw na 2 obiegi grzewcze.
  • Zawór termostatyczny.
  • Pompy obiegowe.
  • Sprzęgło hydrauliczne.
  • 1 obieg grzejnikowy
  • 1 obieg podłogówki
AZB 201
AZB 201

ZESTAW MIESZAJĄCY ZE SPRZĘGŁEM HYDRAULICZNYM I SIŁOWNIKIEM
AZB 205
kod: 76 205 00

  • Zestaw w szafce, który tworzy 2 obiegi grzewcze.
  • Zawór trójdrożny z siłownikiem.
  • Wbudowane sprzęgło.
  • Idealny do współpracy z kotłem gazowym.
  • 1 obieg grzejnikowy.
  • 1 obieg podłogówki.
  • Pompy obiegowe w zestawie
AZB 205
AZB 205

Podsumowanie

Grupy pompowe znacznie ułatwiają montaż podczas wykonywania instalacji grzewczych w każdym domu. Im bardziej zróżnicowana instalacja i więcej obiegów grzewczych tym zastosowanie grup pompowych bardziej skraca montaż kompletnej kotłowni. Gotowe dedykowane rozwiązania oszczędzają dużo miejsca w kotłowni, co jest istotne zwłaszcza w nowoczesnych domach. Głównie projektowane są kotły gazowe, bądź pompy ciepła. Ważne jest również skompletowanie pasujących ze sobą elementów. Prawidłowo zaprojektowana instalacja to długie bezproblemowe użytkowanie instalacji grzewczej.

INNI CZYTALI:

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *