Urządzając łazienkę w nowym domu lub remontując starą, bardzo często wybieramy rozwiązanie, jakim jest stelaż podtynkowy (zestaw podtynkowy). Rzadko kiedy stosowane są już kompakty. Rzeczywiście w obecnych czasach stelaż podtynkowy jest najbardziej popularnym systemem montażu ceramiki i armatury łazienkowej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różnych firm, przez co wybór systemu podtynkowego może okazać się nie lada problemem. Mianowicie okazuję się trudnym i skomplikowanym wyborem. W dodatku ilość dostępnych modeli na rynku nie ułatwia zadania. Często inwestorzy zadają pytania:
- Jaki stelaż podtynkowy wybrać, aby nie przepłacić?
- Kupić w komplecie, czy osobno ceramikę i osobno stelaż?
- Geberit czy Grohe?
- Jaki model wybrać?
- Jaki stelaż podtynkowy wybrać?
- Czym się kierować przy wyborze stelaża podtynkowego?
- Jakiej firmy stelaż podtynkowy wybrać?
Aby wybrać odpowiedni, warto najpierw zapoznać się z ważnymi aspektami na temat stelaży podtynkowych, które ułatwią wybór najlepszego do swojej łazienki.
Co to jest stelaż podtynkowy?
Do podwieszenia ceramiki niezbędny jest stelaż podtynkowy. Najczęściej składa się on z metalowej ramy, ze zbiornikiem wodnym, którą montuje się do podłogi i ściany. Taka konstrukcja pozwala na stabilne i trwałe przymocowanie miski ustępowej. Oczywiście jest to opis bardzo uogólniony, ponieważ na rynku występuje bardzo dużo rodzajów stelaży podtynkowych. Poza sedesem stelaże stosuje się do montażu bidetu, pisuaru czy umywalki. O innych funkcjach, różnych stelaży napisze później. Najważniejsze jest to, że doskonale sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. Jest to rozwiązanie charakteryzujące się dużą estetyką, komfortem i łatwością w utrzymaniu czystości. Przyłącza wodno-kanalizacyjne są schowane, a sedes powieszony jest na ścianie pokrytej płytkami. Dzięki temu nie ma zakamarków, trudnych w utrzymaniu czystości.
Stelaż podtynkowy wymiary, rodzaje
Po pierwsze stelaż podtynkowy dobierany jest na podstawie ściany, na której ma być zamontowany:
- stelaż do zabudowy ciężkiej (mokrej) – jest przeznaczony do ścian murowanych, wymaga obmurowania. Taki rodzaj montażu wymaga więcej pracy i czasu niż w przypadku montażu stelażu do zabudowy lekkiej. Natomiast jest znacznie tańszy. Taki rodzaj stelaża nie może być montowany do ściany karton-gipsowej. Warto wybrać, model wypełniony styropianem.
- stelaż do zabudowy lekkiej (suchej) – jest najbardziej popularny. Jego montaż jest prosty i szybki. Obudowuje się go wodoodporną płytą karton-gipsową. Można go zamontować zarówno przy ścianie murowanej, jak i z karton-gipsu.
- do zabudowy wysokiej – są najbardziej popularne, a zatem i tańsze, niż stelaże do niskiej zabudowy. Wysokość ramy nośnej od 110 do 130 cm
- do niskiej zabudowy – wysokość ramy nośnej od 80 do 90 cm
- samonośne – posiadają wzmocnioną ramę i profile o większym przekroju.
Ponadto na rynku znaleźć można również stelaże wąskie lub takie przeznaczone do montażu w rogu łazienki. Oferta producentów stelaży podtynkowych jest naprawdę szeroka.
Stelaż podtynkowy do WC – jak wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Na rynku jest mnóstwo stelaży podtynkowych różnych producentów. Produkowane modele, choć pełnią tę samą funkcję, różnią się od siebie. Jak wybrać najlepszy do swojej łazienki? Na co zwrócić uwagę przy zakupie. Czym się kierować?
1. Jaki rodzaj stelaża wybrać?
Przede wszystkim, pierwszym krokiem jest określenie rodzaju stelaża, który chcemy zamontować. Dobiera się go przez określenie rodzaju ściany, na której będzie zamontowany stelaż. Powyżej opisałem rodzaje stelaży podtynkowych.
2. Stelaż podtynkowy wymiary
Wybierając stelaż podtynkowy do łazienki, należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Jest to kwestia niezwykle ważna w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr może okazać się na wagę złota. Natomiast w dużych pomieszczeniach ten aspekt, będzie bardziej kwestią gustu i upodobań. Szerokość stelaży podtynkowych mieści się w przedziale około 35 do 50 cm. Standardowa głębokość stelaża podtynkowego wynosi około 15 cm. Na rynku dostępne są także stelaże slim, o głębokości 8 cm, są one jednak droższe od standardowych. Wysokość stelaży to od około 80 do 130 cm. Decydując się na konkretny model, należy pamiętać, że przy montażu dochodzi jeszcze płyta gipsowa i płytka ceramiczna.
3. Stelaż wysoki czy niski?
Podjęcie tej decyzji wpłynie na funkcjonalność i umiejscowienie przycisku spłuczki. W przypadku wyboru stelaża wysokiego przycisk spłukujący będzie widoczny przy podniesionej desce. Natomiast w przypadku stelaża niskiego spłukanie, może odbywać się, poprzez opuszczenie deski. Pozwala to na większą higienę. W przypadku stelaży niskich występują również modele z przyciskiem do spłukiwania na poziomej półce. Od wysokości stelaża uzależniona jest wysokość półki. Im stelaż wyższy, tym pólka umiejscowiona będzie wyżej. Wybierając stelaż wysoki, można zrezygnować z półki i wykonać jednolitą płaszczyznę, aż do sufitu.
4. Z jakiego materiału wykonany jest stelaż?
Stelaże podtynkowe mają podobną konstrukcję, jednak materiał, z którego są wykonane, może się znacząco różnić, co wpływa na jego trwałość. Warto więc wybrać taki z konstrukcją, z wysokiej jakości stalowych profili. Dzięki czemu będą wytrzymałe na duże obciążenia. Dobrej jakości stelaże podtynkowe do WC mają wytrzymałość 400 kg.
5. Jak zrobiony jest zbiornik spłuczki?
W stelażu podtynkowym bardzo ważnym elementem jest zbiornik spłuczki. Należy zwrócić uwagę, czy jest wykonany z jednego elementu metodą rozdmuchiwania, a nie klejenia. Takie wykonanie wyeliminuje możliwość rozszczelnienia elementów i wystąpienia przecieków.
6. Jaka jest pojemność spłuczki?
Kolejnym istotnym elementem przy wyborze idealnego stelaża podtynkowego jest pojemność spłuczki. Najczęściej jest to 6 litrów wody. Ważne jest czy spłuczka wyposażona jest w system podwójny. Mechanizm taki posiada dwa przyciski. Jeden umożliwiający spuszczenie na raz całej pojemności zbiornika (6 litry), natomiast drugi połowę (3 litry). Ta kwestia jest niezwykle istotna ze względów ekonomicznych, a także ekologicznych. Poza tym są także, stelaże z możliwością regulacji poziomu napełnienia zbiornika: tryb zwykły np. od 6 do 9 litrów i oszczędny od 3 do 5 litrów, a nawet 2 do 4 litrów.
7. Dobór przycisku spłukującego
Ważną sprawą jest również wybór przycisku spłukującego. Jest to element widoczny, dlatego nie tylko solidność i jakość jest brana pod uwagę, ale i estetyka. Ponadto, ważne jest, by odpowiednio dobrać model przycisku, do wybranego przez nas stelaża. Po prostu przycisk musi pasować do stelaża. Zazwyczaj producenci polecają modele przycisków do konkretnego stelaża.
8. Gwarancja producenta
Niewątpliwie, warto również zwrócić uwagę, jaką gwarancję oferuje producent. Istotna jest jej długość i co dokładnie obejmuje. Gwarancję producenta możemy postrzegać jak formalne potwierdzenie jakości produktu. Ponadto sprawdźmy dostępność części zamiennych. Najwrażliwszymi elementami są zawory napełniające i zawory spustowe. O ile jakość ich wykonania ma duże znaczenie, to są to urządzenia, które są narażone na działanie twardej wody. Pisałem o tym w artykule o zmiękczaczach wody. Nawet na najwyższej klasy urządzeniach będzie osadzał się kamień i powodował nieprawidłowe działanie spłuczki podtynkowej. Dlatego ważne jest, aby nawet za 10 lat mieć dostęp do takiej części.
Ile kosztuje stelaż podtynkowy?
Stelaże podtynkowe są powszechnie dostępne. Najtańsze modele możemy kupić już od kilkuset złotych. Jednak przy zakupie warto pamiętać o tym, iż oszczędzanie na zakupie elementów instalacji hydraulicznych, może skończyć się drogimi naprawami, wymianami i remontami. Stelaż podtynkowy schowany jest w ścianie, więc ewentualna naprawa, będzie łączyła się z kuciem i niszczeniem, co spowoduje dodatkowe koszty. Dlatego wybierając stelaż, zwróć uwagę, aby charakteryzował się dużą wytrzymałością i szczelnością. Rozpiętość cen jest bardzo duża. Powyżej opisałem 8 punktów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze stelaża podtynkowego. Z pewnością ułatwią Ci, ten naprawdę niełatwy wybór.
Zalety stelaży podtynkowych
Stelaże podtynkowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Niewątpliwie swą popularność zyskały dzięki swoim zaletom. Do najważniejszych należą:
- Estetyka – przyłącza instalacyjne, rury, wężyki, jak i spłuczka są schowane. Dzięki czemu uzyskujemy bardzo estetyczny wygląd.
- Funkcjonalność i komfort – sprzątanie w łazience jest o wiele łatwiejsze, dzięki wyeliminowaniu trudno dostępnych miejsc, w których zbiera się kurz i brud. Dodatkowo minimalistyczny i prosty wygląd pasuje do wielu aranżacji.
- Podwieszony sedes nie zajmuje podłogi dlatego, takie rozwiązanie powoduje optyczne powiększenie przestrzeni. Jest to idealne rozwiązanie do małej łazienki.
- Powszechnie dostępne w zróżnicowanych cenach.
- Możliwość zrobienia półki nad toaletą.
Ranking stelaży podtynkowych
Jesteś na etapie remontu łazienki lub hydraulik wymaga szybkiej dostawy stelaża. Wybierz jeden z najbardziej popularnych stelaży podtynkowych.
- Stelaż podtynkowy Geberit Duofix Basic do WC
- Grohe Rapid SL Fresh 5w1 Stelaż podtynkowy
- Stelaż podtynkowy Tece Base
- Tece WC Slim stelaż podtynkowy
- Stelaż podtynkowy Geberit Duofix Slim 8 cm H114
GEBERIT
Geberit Element montażowy Duofix do wiszących misek WC 98cm ze spłuczką podtynkową Omega 12cm (111030001)
Ranking zestawy podtynkowe z miską WC i przyciskiem
Nie chcesz szukać i dobierać stelaża, miski, przycisku spłukującego. To te zestawy są dla Ciebie. Poniżej kompletne zestawy podtynkowe z miską i przyciskiem do spłuczki do zabudowy lekkiej. Najpopularniejsze zestawy, które sprawdzą się w każdej łazience.
- Stelaż do miski wiszącej Grohe Rapid SL 5w1 z przyciskiem Skate Cosmopolitan Miska WC z deską Hagser Beno
- Zestaw podtynkowy Geberit z muszlą WC Primo z przyciskiem Delta
- Zestaw podtynkowy WC Geberit UP720 + Ottawa + przycisk Sigma 01