Zmiękczacz Wody Do Domu Jaki Wybrać? Polecane 2024 Ranking

zmiękczacz wody do domu

Poznaj największe zalety używania zmiękczacza wody w 2024 roku. Przeczytaj zaktualizowany artykuł.

Jakie są skutki twardej wody w domu?

Z pewnością twarda woda jest powszechnym problemem w wielu gospodarstwach domowych. Negatywny wpływ jej działania można zobaczyć w postaci osadzającego się kamienia na armaturze, czy urządzeniach mających kontakt z wodą (pralka, zmywarka, ekspres), ale nie tylko. Może spowodować również szkody w instalacjach hydraulicznych (instalacje C.O., kocioł grzewczy). Twarda woda może również niekorzystnie wpływać na skórę i włosy, a także na smak przygotowywanych napojów czy potraw. Jednym z rozwiązań może być zmiękczacz wody do domu. Zmiękczacze wody są coraz bardziej popularne. Jak działa zmiękczacz wody do domu, kiedy i czy warto go zastosować? Sprawdź ranking wybranych przeze mnie zmiękczaczy wartych uwagi.


Kiedy warto zainwestować w zmiękczacz wody do domu?

Najczęstszym powodem do rozważania inwestycji, jakim jest zmiękczacz wody, jest uporczywy osad z kamienia, z którym zmagamy się w naszych łazienkach i kuchniach, a także sam smak wody. Twarda woda może negatywnie wpływać na instalacje hydrauliczne, urządzenia AGD. Po pierwsze warto sprawdzić stopień twardości wody, jaką posiadamy. Aby to zrobić wystarczy wykonać np. taki test TESTER KROPELKOWY USTM.

Według (WHO) Światowej Organizacji Zdrowia woda pitna powinna mieścić się w przedziale 50-500 mg CaCO3/l. Pić można zatem zarówno miękką, jak i twardą wodę. Problemem jest zaś zbyt twarda woda, która powoduje regularne osadzanie się kamienia.

Rys. 1 Tabela twardości wody wg PN-71/C-04554.

Z pewnością o instalacji zmiękczacza wody, warto pomyśleć już w trakcie budowy domu. Jeśli budujesz lub planujesz budowę domu, polecam Ci mój e-book „Prace Hydrauliczne Podczas Budowy Domu” w którym znajdziesz niezwykle cenne informacje i porady na temat instalacji hydraulicznych podczas budowy domu, dzięki którym będziesz mógł zaoszczędzić czas i pieniądze. Miękka woda korzystnie wpłynie na żywotność i wydajność urządzeń AGD, instalacji hydraulicznych i kotłów grzewczych.


Schemat podłączenia zmiękczacza wody - domih.pl

Jak działa centralny zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody jest dość prostym urządzeniem. Najpopularniejsze działają na zasadzie wymiany jonowej. Woda przepływa przez złoże żywiczne znajdujące się w zmiękczaczu, gdzie zachodzi wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Dzięki temu procesowi otrzymujemy miękką wodę. Aby zmiękczacz działał prawidłowo, co kilka lub kilkanaście dni przeprowadzana jest automatyczna regeneracja złoża. Do tego stosowana jest sól w tabletkach.


Zalety zastosowania zmiękczacza wody

 • wydłużenie czasu użytkowania sprzętu AGD i zmniejszenie jego awaryjności
 • brak osadów z kamienia w łazience i kuchni
 • pozytywny wpływ miękkiej wody na stan skóry i włosów
 • zwiększenie wydajności detergentów (zmniejszenie ich zużycia)
 • brak osadzania kamienia w instalacjach np. C.O.

Wady zmiękczacza wody

 • konieczność uzupełniania pojemnika na sól
 • zużycie energii elektrycznej podczas jego regeneracji
 • ograniczenia w domach z miedzianą instalacją wodną (woda nie może być w pełni zmiękczona, ponieważ wpływa to na trwałość instalacji) opisałem to w rozdziale o instalacjach z miedzi tutaj.

Jakie są koszty użytkowania zmiękczacza wody?

Koszt zakupu i eksploatacji zmiękczacza wody do domu uzależniony jest od modelu, który zastosujemy w swoim domu. Zużycie soli, wody i energii elektrycznej nie powinno przekroczyć 20 zł w skali miesiąca dla 4/5-osobowej rodziny. Urządzenie to koszt od 1800 do 4000 zł i nie ma co wydawać więcej, ponieważ nie przyniesie to dodatkowych oszczędności w użytkowaniu. Sam koszt urządzenia to nie wszystko. Dodatkowo trzeba odpowiednio zmodyfikować instalację i zakupić dodatkowe elementy takie jak np. filtr wstępny czy regulator ciśnienia. Warto jednak serwisować zmiękczacz wody. Zarówno dla jego efektywnej pracy, jak i gwarancji. To teraz odpowiem na pytanie:


Jak wybrać zmiękczacz dla 4-5-osobowej rodziny?

To jaki zmiękczacz jest potrzebny dla pełnego zmiękczenia wody, zależy od twardości wody i od tego ile tej wody zużywamy. Przyjmuje się, że 4/5-osobowa rodzina zużywa 8-10 m3 wody miesięcznie. Do takiego domu powinniśmy wybrać zmiękczacz o pojemności 20-25 litrów złoża jonowymiennego. Jeśli mieszkańców jest więcej lub zużycie wody jest większe, możemy zastosować urządzenie o pojemności 30 litrów.


Zmiękczacz wody do własnego ujęcia, własnej studni

Własna studnia to niezależność w zaopatrzenie w wodę na potrzeby gospodarstwa domowego. Niestety często własne źródło znacząco odbiega jakością do ujęcia miejskiego, które jest już odpowiednio uzdatnione. Raczej sam zmiękczacz nie wystarczy. Do własnego ujęcia potrzebna będzie stacja uzdatniania wody. Odżelaziacz lub odmanganiacz, a dopiero potem zmiękczacz, ale to temat na kolejny artykuł.

Jak uzdatnić wodę ze studni

Już jest artykuł, o uzdatnianiu wody z własnego ujęcia. Podpowiadam jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę przed wyborem urządzenia.

Regeneracja złoża – sól i woda

Do prawidłowego funkcjonowania, zmiękczacz wody potrzebuje soli. Jest ona niezbędna do regeneracji złoża. Tabletki solne są najpopularniejszą formą soli do zmiękczaczy. Występują również granulki i bryły, ale to, czym należy uzupełniać Twoje urządzenie, sprawdzisz w instrukcji dołączonej przez producenta.

Lista zmiękczaczy wartych uwagi:

Sól marki Ciech do zmiękczacza w najlepszej cenie znajdziesz tutaj: SÓL

zmiękczacz do wody w zestawie z niezbędnym asortymentem, gotowy do uruchomienia.

Zmiękczacz wody do domu z WiFi

Jeśli potrzebujesz zmiękczacza do wody z aplikacją, która powiadomi Ci np. o niskim poziomie soli lub o tym że czas umówić przegląd to możesz wybierać z poniższych opcji:

 • AQUAHOME – to model produkowany przez markę Viessmann. Ich najprostszy zmiękczacz w funkcją WiFi nazywa się AQUAHOME 20 SMART – nadaje się do domów z maksymalnie 2 łazienkami i 4 mieszkańcami. Gdy potrzebne jest większe urządzenia to występuje również wersja: AQUAHOME 30 SMART
 • AQUAHOME DUO – to zmiękczacz z węglem aktywnym również wyposażony w funkcję WiFi do komunikacji z aplikacją: AQUAHOME DUO
 • Oferta Ograniczona Czasowo:

Czy warto zainwestować w zmiękczacz wody do domu?

Koszty utrzymania i zakupy zmiękczacza wody są zależne od wybranego urządzenia. Na rynku jest wiele różnych modeli. Wybór odpowiedniego nie jest prosty. W celu wybrania odpowiedniego urządzenia do naszego domu, przede wszystkim trzeba sprawdzić jaki stopień twardości wody posiadamy. Może okazać się bowiem, że zakup zmiękczacza okaże się zbędny. W sytuacji posiadania twardej wody zmiękczacz może przynieść wiele korzyści, a także oszczędności.

Zmiękczacz do wody to nie tylko lepsza woda, ale przede wszystkim powolniejsze zużywanie się urządzeń w domu, z którymi kontakt ma woda. Zauważ, że każda zmywarka ma zbiornik na sól, która służy nie tylko do nabłyszczania, ale również do zmiękczania wody. Nie niszczą się zawory w spłuczkach podtynkowych, których główną bolączką jest osadzający się kamień. Koszt urządzenia dostosowany do wielkości domu nie jest zbyt wysoki. Dodatkowo koszty użytkowania są niskie, dlatego nie wpłyną znacząco na domowy budżet. Zdecydowanie montaż zmiękczacza przyniesie wiele korzyści.

Jeśli masz pytanie, lub interesuje Cię konkretny temat z branży hydraulicznej, napisz biuro@domih.pl. Dodatkowo, na każdy rodzaj produktu opisywany na moim blogu możesz zapytać o indywidualną ofertę pisząc na e-mail: biuro@domih.pl

Jaki Zmiękczacz Wody Wybrać Forum

Poniższe komentarze służą jako forum na temat wybrania odpowiedniego zmiękczacza wody do domu. Masz jakąś specyficzną sytuację odnośnie doboru urządzenia? Masz mało miejsca na zmiękczacz? Nie wiesz czy potrzebujesz zmiękczacza czy uzdatniacza wody?

Na te i każde inne pytanie znajdziesz odpowiedzi w poniższych komentarzach. Zapraszam do dyskusji.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 52

11 komentarzy

  • Zmiękczacz dobiera się na podstawie największego zużycia wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobór dla 4/5 osób ponieważ jest to regularna liczba osób przebywających w domu. Przykłady takich urządzeń podawałem w artykule powyżej.

  • Popłuczyny nie mogą być odprowadzane do oczyszczalni, podobnie jak wszystkie stosowane w domu chemikalia. Proszek do prania, wc żel, tabletki ze zmywarki. Płyn do podłóg zlewany z wiadra po umyciu podłogi. No chyba, że tych wszystkich preparatów używasz dedykowanych do oczyszczalni ścieków.

 1. a jaki zmiękczacz jest najlepszy do małego mieszkania w bloku, gdzie nie można założyć niczego centralnego?

 2. Dzień dobry,
  Proszę o informacje jak sprawdzi się elektroniczny uzdatniacz wody np. VULKAN,… do jej zmiękczenia, usunięcia kamienia z wody? Jestem podłączona pod wode miejska ale jest duży problem z kamieniem. Z powodu braku miejsca do instalacji zmiękczacza wody na sól szukam alternatywnego zamiennika czy elektroniczne uzdatniacze się sprawdzą?
  Serdecznie dziękuję za odpowiedz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *