Uzdatniacz Wody Czy Zmiękczacz? Czego potrzebujesz?

Uzdatniacz wody czy zmiękczacz

Na rynku powstają coraz to nowsze urządzenia filtrujące wodę. Jest ich naprawdę mnóstwo i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Kiedy jakie rozwiązanie zastosować? Uzdatniacz wody czy zmiękczacz? Jak działają takie urządzenia i czy są tak naprawdę potrzebne? Kiedy zastosować zmiękczacz do wody, a kiedy potrzebna będzie stacja uzdatniania wody? Odpowiedzi na te pytania i o wiele więcej znajdziesz poniżej.

Uzdatniacz wody czy zmiękczacz – co wybrać?

Jeśli posiadasz w domu wodę z sieci wodociągowej, powinna być ona już dostosowana do bezpiecznego spożywania i użytkowania. Wodociągi mają obowiązek dostarczania, uzdatnionej wody do spożycia, posiadającej parametry wody pitnej określonych w polskich normach. Jednak najczęstszym problemem wody z wodociągu jest jej nadmierna twardość, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Dlatego do wody z wodociągu, której jedynym problemem jest duża twardość, wystarczy zmiękczacz wody. Stacje uzdatniania w tym przypadku będą zbędne. Aby pozbyć się twardej wody, warto zastosować centralny zmiękczacz wody. Na ten temat więcej przeczytasz w artykule Zmiękczacz Wody Do Domu Jaki Wybrać? Przewodnik 2022 Ranking.

Stacja uzdatniania wody, kiedy stosować?

W sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do sieci wodociągowej, doskonałym rozwiązaniem jest studnia. Oczywiście jest to świetna alternatywa dla wody z wodociągu i ma wiele zalet, lecz rzadko kiedy zdarza się, że woda z własnego ujęcia nadaję się do bezpośredniego spożycia. Nie jest pozbawiona żelaza, manganu, czy innych związków i niepożądanych zapachów. Właściciele muszą sami zadbać, aby ich woda była bezpieczna i miała dobrą jakość. Krótko mówiąc, trzeba dostosować jej parametry, aby nadawała się do picia i użytkowania. Rozwiązaniem tego problemu jest stacja uzdatniania wody. Odpowiednio dobrana, poradzi sobie z wieloma problemami wody ze studni.

Stacja uzdatniania wody – co to jest?

Stacja uzdatniania wody

Domowa stacja uzdatniania wody ma za zadanie usunąć zanieczyszczenia i znacznie poprawić jakość wody w naszym domu. Przede wszystkim ważne jest, by działała skutecznie i niezawodnie. Dlatego, aby stacja uzdatniania wody rozwiązała wszystkie jej problemy, konieczne jest przeprowadzenie badań fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych posiadanej wody ze studni. Dzięki takim badaniom, na podstawie parametrów posiadanej wody dobierane jest konkretne rozwiązanie. Takie badanie można zlecić w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w wyspecjalizowanych laboratoriach. Ponadto można również zgłosić się do profesjonalnej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody.

Stacja uzdatniania wody zasada działania

Stacja uzdatniania wody ma za zadanie usunąć z wody zbędne minerały. Działa na zasadzie filtra, który wyłapuje zawarte w wodzie związki. W zależności od tego, co zawiera woda z własnego ujęcia, dobiera się odpowiedni skład złoża filtracyjnego. Możemy go nazwać piaskiem, bo w rzeczywistości wygląda jak mieszanina różnych kamyczków. Wielkość stacji uzdatniania wody zależy od deklarowanego zużycia wody. Zazwyczaj jest dobierana do ilości domowników. Takie urządzenie nie tylko filtruje wodę, ale również sporo jej zużywa. Regeneracja bowiem polega na wykonaniu odwrotnego przepływu wody przez złoże. „Piasek” jest wypłukiwany ze związków, które wcześniej wyłapywał z wody pompowanej ze studni.

Uzdatniacz Wody Czy Zmiękczacz – przegląd rozwiązań

Problem bardzo twardej wody z wodociągu, najczęściej rozwiąże zmiękczacz do wody. Dobór stacji uzdatniania wody zależy od parametrów pompowanej wody ze studni. W ofercie są urządzenia usuwające żelazo, mangan – odmanganiacze, odżelaziacze, złoża z węglem aktywnym, do usuwania azotanów, neutralizowania oraz wielofunkcyjne.

Odżelaziacze i odmanganiacze

Bardzo częstym problemem wody ze studni jest zbyt duża zawartość soli żelaza (żółte zabarwienie wody) i soli manganu (pozostawia czarny osad na ceramice sanitarnej). Wysoka ich zawartość może zmienić właściwości organoleptyczne wody. Odżelaziacze i odmanganiacze usuwają te związki z wody. Jednak od ilości ich w wodzie zależy wielkość zastosowanych urządzeń. Jest na to odpowiednia norma i wynosi dla wody pitnej 0,2 mg Fe dla żelaza, a w przypadku manganu jest to 0,05 mg Mn. Jeśli Twoja woda przekracza któryś wskaźnik, musisz zastosować odpowiedni uzdatniacz wody.

Przykładowy dobór odżelaziacza do domu jednorodzinnego:

  • 4-5 osobowa rodzina
  • pompa głębinowa o wydajności 60-80 litrów na minutę
  • zbiornik hydroforowy 300 l
  • Badania wody
Badana cechaWynik badaniaWartość parametryczna
pH7,06,5 – 9,5
Stężenie manganu6050
Stężenie żelaza ogólnego570200
Twardość wody38060 – 500

Przykład odżelaziacza dla domu jednorodzinnego o powyższych wynikach badania wody:

  • Multi 36 – Jest to w pełni automatyczny uzdatniacz, redukujący żelazo, mangan oraz jon amonowy, a jednocześnie zmiękczający wodę. Urządzenie regeneruje się roztworem solanki, w związku z czym należy okresowo uzupełniać sól tabletkową w zasobniku. W zestawie znajduje się filtr mechaniczny oraz węglowy dla dodatkowej filtracji wody, sól tabletkowa na pierwszy zasyp, tester twardości wody, wąż kanalizacyjny oraz bypass.

Stacja uzdatniania wody z lampą uv

Poza żelazem i manganem w wodzie zdarzają się bakterie. Wykrycie ich jest możliwe tylko w przypadku specjalistycznych badań w stacji sanitarno epidemiologicznej. Ich obecność w wodzie jest niewskazana, dlatego stosuje się tzw. lampy UV, które praktycznie całkowicie usuwają problem z bakteriami, wirusami i wszelkimi mikroorganizmami.

Sterylizator dobiera się co do ilości przepływającej wody i odpowiednim przyłączem:

Jaką stację uzdatniania wody wybrać?

Na rynku można znaleźć masę urządzeń, które doprowadzą wodę do odpowiednich wartości. Jednak zakup stacji bez wykonania badań posiadanej wody i wcześniejszej konsultacji z firmą, która zawodowo się tym zajmuje, może nie przynieść wymaganych parametrów wody. Dlatego uczulam, aby dobór odpowiedniego urządzenia pozostawić profesjonalistom.

Koszt stacji uzdatniania wody do domu?

Koszt zakupu i montażu stacji jest uzależniony od jakości wody, jaką trzeba doprowadzić do stanu nadającego się do picia. Na pewno ten koszt zaczyna się od 2000 zł. Za taką cenę możemy dostać urządzenie, które sami będziemy obsługiwać. Głowicę ręczną będziemy musieli obsługiwać samodzielnie. Będzie trzeba poświęcić na to kilka do kilkunastu godzin rocznie. Alternatywą jest bezobsługowa stacja z głowicą automatyczną. Całe sterowanie programuje się podczas pierwszego uruchomienia.

Koszt użytkowania stacji uzdatniania wody

Stacja uzdatniania wody zużywa energię elektryczną i wodę. Często również sól do zmiękczania wody. Woda ze studni nic nas nie kosztuje, ale energia do jej wydobycia już tak. Regeneracja to kilkadziesiąt do nawet 500 litrów wody co 3-4 dni… Coś z tą wodą trzeba zrobić… Popłuczyny z odżelazaiczy czy odmanganiacza można wlać do przydomowej oczyszczalni ścieków. Gorzej już z solanką ze zmiękczacza. Dopuszcza się tylko niewielką ilość, dla prawidłowego działania bakterii.

Wymiana złoża to kolejny koszt, z jakim trzeba się liczyć podczas użytkowania stacji uzdatniania wody. Tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak często trzeba będzie je wymieniać. Może to być 10 lat, a mogą być 2.

Serwis stacji, który polega na sprawdzeniu poprawności działania i ewentualnej wymianie części eksploatacyjnych powinien być wykonywany co roku, jak w przypadku urządzeń grzewczych.

Woda z własnego ujęcia czy kosztowne doprowadzenie wody miejskiej?

Oczywiście nie w każdym miejscu jest woda miejska możliwa do doprowadzenia. Jednak jeśli jest taka możliwość, mocno należy to rozważyć. Już koszt budowy studni to spory wydatek, a koszt jej uzdatnienia może być jeszcze wyższy. Zakup pompy, hydroforu, i budowa instalacji to koszty, które mogą zrównoważyć koszt budowy wodociągu.

Jest też możliwość zakupu pompy, która działa bez zbiornika. Polecam bardzo popularną pompę SCALA2.

hydrofor do wody studziennej

Podsumowanie

Najważniejsze podczas doboru uzdatniacza wody jest wykonanie badań fizyko-chemicznych wody. Możemy to zrobić w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub w dedykowanych firmach robiących takie usługi. Gdy otrzymamy wyniki, czas na znalezienie fachowca, który się tym specjalizuje. Prawidłowe dobranie i ustawienie zapewni czystą gotową do picia wodę w Twoim domu. Pamiętaj jednak, że jeśli to tylko możliwe, to przyłącz się do sieci wodociągowej, która zapewnia wodę gotową do spożycia. Ewentualnie będziesz potrzebować tylko zmiękczacza, który usunie twardość w wody.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *