Stacja uzdatniania Wody Czy Zmiękczacz? Czego potrzebujesz?

Stacja uzdatniania wody czy zmiękczacz

Na rynku powstają coraz to nowsze urządzenia filtrujące wodę. Jest ich naprawdę mnóstwo i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Kiedy jakie rozwiązanie zastosować? Uzdatniacz wody czy zmiękczacz? Jak działają takie urządzenia i czy są tak naprawdę potrzebne? Kiedy zastosować zmiękczacz do wody, a kiedy potrzebna będzie stacja uzdatniania wody? Odpowiedzi na te pytania i o wiele więcej znajdziesz poniżej.

Woda z wodociągu – uzdatnianie

Jeśli posiadasz w domu wodę z sieci wodociągowej, jest ona dostosowana do bezpiecznego spożywania i użytkowania. Wodociągi mają obowiązek dostarczania, uzdatnionej wody do spożycia, posiadającej parametry wody pitnej określonych w polskich normach. Częstszym problemem wody z wodociągu jest jej nadmierna twardość! Niesie to za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Osadzanie kamienia, czy większe zużycie detergentów. Dlatego do wody z wodociągu, której jedynym problemem jest duża twardość, wystarczy zmiękczacz wody. 

Zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody to urządzenie, które zmniejsza twardość wody poprzez usuwanie nadmiaru jonów wapnia i magnezu. Działa na zasadzie wymiany jonów, gdzie kationy wapnia i magnezu są zastępowane przez kationy sodu. W ten sposób uzyskujemy wodę nie tylko zdatną do picia, ale również pozbywamy się osadów z czajnika i sanitariatów. Na ten temat więcej przeczytasz w artykule Zmiękczacz Wody Do Domu Jaki Wybrać? Przewodnik 2024 Ranking.

Woda z własnego ujęcia – Stacja uzdatniania, kiedy stosować?

W sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do sieci wodociągowej, jedyną alternatywą jest własna studnia. Problem w tym, że rzadko kiedy zdarza się, że woda z własnego ujęcia nadaję się do bezpośredniego spożycia. Jest pozbawiona żelaza, manganu, czy innych związków. Jej zapach również może być nieprzyjemny. Właściciele muszą sami zadbać, aby ich woda była bezpieczna i miała dobrą jakość. Krótko mówiąc, trzeba dostosować jej parametry, aby nadawała się do picia i użytkowania. Rozwiązaniem tego problemu jest stacja uzdatniania wody. Odpowiednio dobrana, poradzi sobie z wieloma problemami wody ze studni.

Stacja uzdatniania wody – co to jest?

Stacja uzdatniania wody czy zmiękczacz

Domowa stacja uzdatniania wody ma za zadanie usunąć zanieczyszczenia i znacznie poprawić jakość wody w naszym domu. Przede wszystkim ważne jest, by działała skutecznie i niezawodnie. Dlatego, aby stacja uzdatniania wody rozwiązała wszystkie jej problemy, konieczne jest przeprowadzenie badań fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych posiadanej wody ze studni. Dzięki takim badaniom, na podstawie parametrów posiadanej wody dobierane jest konkretne rozwiązanie. Takie badanie można zlecić w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w wyspecjalizowanych laboratoriach. Ponadto można również zgłosić się do profesjonalnej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody.

Stacja uzdatniania wody zasada działania

Stacja uzdatniania wody ma za zadanie usunąć z wody zbędne minerały. Działa na zasadzie filtra, który wyłapuje zawarte w wodzie związki. W zależności od tego, co zawiera woda z własnego ujęcia, dobiera się odpowiedni skład złoża filtracyjnego. Możemy go nazwać piaskiem, bo w rzeczywistości wygląda jak mieszanina różnych kamyczków. Wielkość stacji uzdatniania wody zależy od deklarowanego zużycia wody. Zazwyczaj jest dobierana do ilości domowników. Takie urządzenie nie tylko filtruje wodę, ale również sporo jej zużywa. Regeneracja bowiem polega na wykonaniu odwrotnego przepływu wody przez złoże. „Piasek” jest wypłukiwany ze związków, które wcześniej wyłapywał z wody pompowanej ze studni.

Stacja Uzdatniania Wody Czy Zmiękczacz – przegląd rozwiązań

Problem bardzo twardej wody z wodociągu, najczęściej rozwiąże zmiękczacz do wody. Dobór stacji uzdatniania wody zależy od parametrów pompowanej wody ze studni. W ofercie są urządzenia usuwające żelazo, mangan – odmanganiacze, odżelaziacze, złoża z węglem aktywnym, do usuwania azotanów, neutralizowania oraz wielofunkcyjne.

Odżelaziacze i odmanganiacze

Bardzo częstym problemem wody ze studni jest zbyt duża zawartość soli żelaza (żółte zabarwienie wody) i soli manganu (pozostawia czarny osad na ceramice sanitarnej). Wysoka ich zawartość może zmienić właściwości organoleptyczne wody. Odżelaziacze i odmanganiacze usuwają te związki z wody. Jednak od ilości ich w wodzie zależy wielkość zastosowanych urządzeń. Jest na to odpowiednia norma i wynosi dla wody pitnej 0,2 mg Fe dla żelaza, a w przypadku manganu jest to 0,05 mg Mn. Jeśli Twoja woda przekracza któryś wskaźnik, musisz zastosować odpowiedni uzdatniacz wody.

Przykładowy dobór odżelaziacza do domu jednorodzinnego:

  • 4-5 osobowa rodzina
  • pompa głębinowa o wydajności 60-80 litrów na minutę
  • zbiornik hydroforowy 300 l
  • Badania wody
Badana cechaWynik badaniaWartość parametryczna
pH7,06,5 – 9,5
Stężenie manganu6050
Stężenie żelaza ogólnego570200
Twardość wody38060 – 500

Przykład odżelaziacza dla domu jednorodzinnego o powyższych wynikach badania wody:

  • Multi 36 – Jest to w pełni automatyczny uzdatniacz, redukujący żelazo, mangan oraz jon amonowy, a jednocześnie zmiękczający wodę. Urządzenie regeneruje się roztworem solanki, w związku z czym należy okresowo uzupełniać sól tabletkową w zasobniku. W zestawie znajduje się filtr mechaniczny oraz węglowy dla dodatkowej filtracji wody, sól tabletkowa na pierwszy zasyp, tester twardości wody, wąż kanalizacyjny oraz bypass.

Stacja uzdatniania wody z lampą uv

Poza żelazem i manganem w wodzie zdarzają się bakterie. Wykrycie ich jest możliwe tylko w przypadku specjalistycznych badań w stacji sanitarno epidemiologicznej. Ich obecność w wodzie jest niewskazana, dlatego stosuje się tzw. lampy UV, które praktycznie całkowicie usuwają problem z bakteriami, wirusami i wszelkimi mikroorganizmami.

Sterylizator dobiera się co do ilości przepływającej wody i odpowiednim przyłączem:

Jaką stację uzdatniania wody wybrać?

Na rynku można znaleźć masę urządzeń, które doprowadzą wodę do odpowiednich wartości. Jednak zakup stacji bez wykonania badań posiadanej wody i wcześniejszej konsultacji z firmą, która zawodowo się tym zajmuje, może nie przynieść wymaganych parametrów wody. Dlatego uczulam, aby dobór odpowiedniego urządzenia pozostawić profesjonalistom.

Koszt stacji uzdatniania wody do domu?

Koszt zakupu i montażu stacji jest uzależniony od jakości wody, jaką trzeba doprowadzić do stanu nadającego się do picia. Na pewno ten koszt zaczyna się od 2000 zł. Za taką cenę możemy dostać urządzenie, które sami będziemy obsługiwać. Głowicę ręczną będziemy musieli obsługiwać samodzielnie. Będzie trzeba poświęcić na to kilka do kilkunastu godzin rocznie. Alternatywą jest bezobsługowa stacja z głowicą automatyczną. Całe sterowanie programuje się podczas pierwszego uruchomienia.

Koszt użytkowania stacji uzdatniania wody

Stacja uzdatniania wody zużywa energię elektryczną i wodę. Często również sól do zmiękczania wody. Woda ze studni nic nas nie kosztuje, ale energia do jej wydobycia już tak. Regeneracja to kilkadziesiąt do nawet 500 litrów wody co 3-4 dni… Coś z tą wodą trzeba zrobić… Popłuczyny z odżelazaiczy czy odmanganiacza można wlać do przydomowej oczyszczalni ścieków. Gorzej już z solanką ze zmiękczacza. Dopuszcza się tylko niewielką ilość, dla prawidłowego działania bakterii.

Wymiana złoża to kolejny koszt, z jakim trzeba się liczyć podczas użytkowania stacji uzdatniania wody. Tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak często trzeba będzie je wymieniać. Może to być 10 lat, a mogą być 2.

Serwis stacji, który polega na sprawdzeniu poprawności działania i ewentualnej wymianie części eksploatacyjnych powinien być wykonywany co roku, jak w przypadku urządzeń grzewczych.

Stacja uzdatniania wody a śmierdząca ciepła woda

Pozbawienie wody innych związków poza żelazem i manganem może doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu ciepłej wody. Dochodzi do tego w reakcji wody z anodą magnezową zamontowaną w zasobniku ciepłej wody. Sam miałem taki efekt. Rozwiązaniem tego problemu jest wymiana anody magnezowej na tytanową. Anoda tytanowa nie wpływa na zapach ciepłej wody, ponieważ w inny sposób zabezpiecza zbiornik przed korozją.

Anoda tytanowa do zbiorników 200 – 400 litrów, która sprawdziła się w moim przypadku.

Woda z własnego ujęcia czy kosztowne doprowadzenie wody miejskiej?

Oczywiście nie w każdym miejscu jest woda miejska możliwa do doprowadzenia. Jednak jeśli jest taka możliwość, mocno należy to rozważyć. Już koszt budowy studni to spory wydatek, a koszt jej uzdatnienia może być jeszcze wyższy. Zakup pompy, hydroforu, i budowa instalacji to koszty, które mogą zrównoważyć koszt budowy wodociągu.

Jest też możliwość zakupu pompy, która działa bez zbiornika. Polecam bardzo popularną pompę SCALA2.

Pompa hydroforowa do stacji uzdatniania wody czy zmiękczacza

Podsumowanie

Najważniejsze podczas doboru stacji uzdatniania wody jest wykonanie badań fizyko-chemicznych wody. Możemy to zrobić w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub w dedykowanych firmach robiących takie usługi. Gdy otrzymamy wyniki, czas na znalezienie fachowca, który się tym specjalizuje. Prawidłowe dobranie i ustawienie zapewni czystą gotową do picia wodę w Twoim domu. Pamiętaj jednak, że jeśli to tylko możliwe, to przyłącz się do sieci wodociągowej, która zapewnia wodę gotową do spożycia. Ewentualnie będziesz potrzebować tylko zmiękczacza, który usunie twardość w wody. Teraz już wiesz czy jest Ci potrzebna stacja uzdatniania wody czy zmiękczacz..

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *