Kanalizacja niskoszumowa wewnętrzna to kolejna instalacja niezbędna podczas funkcjonowania w domu. Zużyta woda z każdego urządzenia musi zostać odprowadzona poza obręb budynku. Coraz wyższe oczekiwania klientów, wymagają od projektantów budowy akustycznie wyciszonych domów. Użycie odpowiednich materiałów budowlanych to nie wszystko. Hałas emituje również kanalizacja. Są jednak sposoby, aby go jak najbardziej ograniczyć. Kanalizacja niskoszumowa. W tym wpisie odpowiem na pytania, jakie zadają sobie inwestorzy, związane z odprowadzeniem ścieków:
- W jakich przypadkach warto zastosować kanalizację niskoszumową?
- Jakie korzyści daje zastosowanie kanalizacji niskoszumowej?
- Ile droższa jest kanalizacja niskoszumowa?
Najpierw definicja: Do kanalizacji zaliczamy kompletny system rur i kształtek kanalizacyjnych przeznaczony do budowy instalacji odprowadzających ścieki bytowo-gospodarcze i deszczowe wewnątrz budynku.
Uwaga !!! Nie usłyszysz, dopóki nie zamieszkasz!!!
Jakie występują rodzaje kanalizacji wewnętrznej?
Wewnętrzne systemy do odprowadzenie ścieków możemy podzielić na kilka rodzajów:
- PVC-u (polichlorek winylu)
- PP (polipropylen)
- Kanalizacja niskoszumowa, np:
- Kanalizacja niskoszumowa grubościenna, np:
- Z HDPE
Z pewnością najczęściej stosowane rury i kształtki szare z pvc lub pp w pełni spełniają normy do zastosowania wewnętrznego w budynkach. Bogaty zakres kształtek ułatwia budowę instalacji w trudno dostępnych miejscach. Ponadto za wyborem tych systemów przemawia głównie cena. Dlatego wykonanie takiej instalacji jest tańsze w porównaniu z instalacjami niskoszumowymi.
Decydując się jednak na zakup rur i kształtek o niższym parametrze hałasu, uzyskasz wyższe parametry akustyczne swojego domu.
Rury systemu kanalizacji niskoszumowej zbudowane są z polipropylenu wzbogacanego domieszkami substancji mineralnych. Budowa i grubość zastosowanych kształtek sprawia:
- tłumienie dźwięków pracującej kanalizacji,
- podwyższoną sztywność obwodową i wzdłużną,
- idealne właściwości hydrauliczne,
- wysoką trwałość i jakość produktu.
Jakie występują średnice rur kanalizacji wewnętrznej?
Kanalizacja wewnętrzna
- 32 mm
- 40 mm
- 50 mm
- 75 mm
- 110 mm
- 160 mm
Niskoszumowa Kanalizacja Wewnętrzna
- 50 mm
- 75 mm
- 110 mm
- 125 mm
- 160 mm
Kanalizacja niskoszumowa – kiedy warto zainwestować?
Polskie przepisy nie wymagają stosowania kanalizacji niskoszumowych. Przemawia za tym tylko komfort użytkowania. Ponieważ, w całym domu posiadamy kilkanaście elementów produkujących ścieki i hałas podczas ich odpływu, watro rozważyć taką inwestycję.
Przypominam !!! Nie usłyszysz, dopóki nie zamieszkasz!!!
Pełną akustykę domu sprawdzisz dopiero po umeblowaniu i wprowadzeniu się. Konstrukcję domu, niekiedy wymuszają prowadzenie instalacji w zabudowach karton gipsowych pod sufitem. Jeśli jest to sypialnia, salon, kuchnia czy domowe biuro za wszelką cenę chcemy zniwelować wszelkie hałasy. Jednak musimy o tym pamiętać na etapie budowy domu.
Jednak wykorzystanie kanalizacji niskoszumowej to nie wszystko. Do prawidłowego jej działania, konieczne jest, odpowiednie jej zamocowanie. Obejmy stałe i obejmy przesuwne. Nie będę tu wchodził w dokładne kwestie techniczne, bo to znajdziesz w karcie technicznej każdego producenta.
Ile kosztuje kanalizacja niskoszumowa?
Koszt kanalizacji wewnętrznej niskoszumowej nie jest tak wysoki, jakby mogło to się wydawać. Pomimo wartościowych parametrów akustycznych, koszt jest wyższy o kilkaset złotych na standardowym domu jednorodzinnym. Potrzebujesz wyceny napisz do mnie.
Podsumowanie: kanalizacja niskoszumowa
Instalacje kanalizacyjne wewnętrzne, aby zapewniły komfort z ich użytkowania należy je dobrze przemyśleć. Szare, najpopularniejsze instalacje zapewnią szczelne i bezpieczne odprowadzanie ścieków z domu. Kanalizacja niskoszumowa, pomimo, że jest droższa zapewni większy komfort akustyczny w Twoim domu. Sam zakup droższego systemu nie wyeliminuje szumów. Przede wszystkim odpowiedni montaż, zagwarantuje niesłyszalne korzystanie z kanalizacji wewnętrznej.
Przed wykonaniem instalacji wewnętrznej powinniśmy się skupić na poziomach kanalizacyjnych. Sprawdź ten wpis jeśli go jeszcze nie widziałeś.
Co sądzisz o tym wpisie? Pozostaw krótką opinię. Wystarczy podać swoję IMIĘ i wpisać komentarz.