Jaki kocioł gazowy wybrać?

Kocioł gazowy kondensacyjny to jedno z nowocześniejszych urządzeń do ogrzewania domu, mieszkania i ciepłej wody użytkowej. A słyszałeś/aś określenie: jaki piec gazowy do domu? Jestem pewny, że i Ty masz problem z różnicą między piecem a kotłem. Czytaj dalej a więcej ich nie pomylisz. Kocioł gazowy występuje w wersji jednofunkcyjnej i dwufunkcyjnej. Sprawność takich urządzeń przekracza 100%, więc najlepiej możesz wykorzystać dostarczane do nich paliwo (gaz). Zapewnienie takiej sprawności nie zależy tylko od kotła, ale również od wykonanej instalacji grzewczej.


Piec czy kocioł gazowy?


Często spotykam się z pytaniem: Jaki piec gazowy wybrać? Poprawnie zadane pytanie powinno brzmieć: jaki kocioł gazowy wybrać? Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę chodzi im o kocioł. Jaka jest różnica pomiędzy piecem a kotłem?

Najprościej można powiedzieć, że piec ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Ciepło w nim wytworzone jest magazynowane i oddawane przez całą jego powierzchnię, co powoduje nagrzanie pomieszczenia.

Kocioł wytwarza ciepło, jednak go nie magazynuje. Wytwarzane ciepło jest transportowane za pomocą czynnika grzewczego, najczęściej jest to woda do odbiorników np. grzejników. (Przeczytaj jak dobrać grzejniki do pomieszczeń.) Stąd nazwa centralne ogrzewanie. Kocioł jest sercem instalacji, które dostarcza ciepło do poszczególnych pomieszczeń w domu.


Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?


Często wyszukujecie w sieci określenia: piec dwufunkcyjny lub piec gazowy dwufunkcyjny, a również zdarza się fraza: piec jednofunkcyjny i piec gazowy dwufunkcyjny. Zawarłem powyżej te frazy, aby osoby szukające informacji mogły je odnaleźć tutaj:

Kocioł gazowy jednofunkcyjny to urządzenie do ogrzewania pomieszczeń lub pomieszczeń i wody użytkowej w oddzielnym podgrzewaczu pojemnościowym.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny ogrzewa pomieszczenia i wyposażony jest w wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę przepływowo lub ma w sobie wbudowany podgrzewacz pojemnościowy.

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe a kocioł gazowy


Instalacja niskotemperaturowa, a ogrzewanie płaszczyznowe zdecydowanie do nich należy, to idealne połączenie z kondensacyjnym kotłem gazowym. Im niższa temperatura czynnika grzewczego tym sprawność kotła jest wyższa. Zastosowanie jednolitego rodzaju ogrzewania jest najtańsze w wykonaniu. Wydajność pompy obiegowej w kotle może wystarczyć do ogrzania całego domu. Aby to prawidłowo wykonać, należy skonsultować się z projektantem. Przeczytaj mój artykuł: Ogrzewanie podłogowe – 11 pytań do eksperta.

Instalacja grzejnikowa, również może być wykonana na parametry niskotemperaturowe. Do takiego rozwiązania grzejniki muszą być odpowiednio dobrane do niskiej temperatury czynnika grzewczego.

Ponieważ wielkość grzejników jest znacznie większa niż przy wyższych temperaturach, najczęściej stosuje się układy mieszane. Niższa temperatura na podłogówkę, a wyższa na grzejniki. Takie rozwiązanie powoduje dodatkowe koszty podczas budowy instalacji.


Jak działa kocioł gazowy?

Występują 2 rodzaje kotłów gazowych: z otwartą komorą spalania i kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Te pierwsze dostępne tylko w wersji dwufunkcyjnej z przepływowym wymiennikiem ciepła. W tym kotle spalanie odbywa się przez spalanie gazu z wykorzystaniem powietrza z otoczenia kotła. Do pomieszczenia musi być doprowadzone powietrze z zewnątrz, co powoduje wychładzanie pomieszczenia.

Kocioł kondensacyjny wykorzystuje powietrze zasysane z komina, eliminuje to wychładzanie pomieszczenia z kotłem. Zasysane powietrze jest ogrzewane przez przepływające wewnętrzną rurą spaliny. Zaletą takich kotłów jest niska temperatura spalin. Komin może być zbudowany ze stali kwasoodpornej lub plastiku. Większość producentów ma w swojej ofercie kominy plastikowe z polipropylenu co znacząco obniża koszty jego budowy.


Jakiej mocy kocioł wybrać?


Zacznijmy od tego, jakiej mocy potrzebujesz do ogrzewania swojego domu? Aby zapewnić ciepło w swoim domu, instalacja powinna być zaprojektowana, aby ogrzać dom przy każdej temperaturze. Przez większość okresu grzewczego temperatura waha się w granicach 0°C. Jeśli przy temperaturach spadających poniżej – 20°C zapotrzebowanie naszego budynku wynosi 10 kw mocy grzewczej, to w granicach 0°C wystarczy 5 kw.


UWAGA!! Jednym z ważniejszych argumentów podczas wyboru kotła jest, to aby miał możliwość jak największej modulacji mocy.


Co to jest modulacja? Jest to zakres mocy kotła, w którym może on wytwarzać ciepło w zależności od zapotrzebowania. Do najbardziej efektywnej pracy niezbędny jest czujnik temperatury zewnętrznej.


Konsole do gier - wybierz na Ceneo


Kocioł do małego mieszkania lub domu.


Małe mieszkania i kawalerki, to miejsca, w których sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny przepływowy. W tego rodzaju kotłach grzanie wody rozpoczyna się w momencie odkręcenia kranu i ich wydajność jest na poziomie 10-13 litrów wody na minutę. Jest to wynik wystarczający dla pojedynczego odbiornika. Wymiary takiego kotła pozwalają na montaż w kuchni pomiędzy szafkami, bądź w łazience. Jest to ważny argument, gdyż w małym mieszkaniu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.

Nowoczesny układ mieszkań niekiedy nie uwzględnia budowania łazienki za ścianą kuchni. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem. Występują zasobniki w przedziale od 30 do 60 litrów w kotłach wiszących. Tyle przygotowanej wody zapewnia większą wydajność kotła, a do dalej oddalonych punktów możemy doprowadzić instalację cyrkulacyjną ciepłej wody.

UWAGA!!! Nie każdy kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem ma możliwość podłączenia cyrkulacji.

Kocioł jednofunkcyjny z zewnętrznym podgrzewaczem pojemnościowym sprawdzi się w domach z dwiema łazienkami i większą liczbą domowników. Więcej osób to większe zużycie wody, zwłaszcza jeśli preferujemy korzystanie z wanny zamiast prysznica. Zewnętrzny zasobnik daje możliwość podłączenia dodatkowego źródła ciepła np. kolektory słoneczne lub kominek z płaszczem wodnym.


Pytanie od czytelnika:

Jaki piec gazowy do domu 120m2?

Parter podłogówka + piętro grzejniki.


Kocioł gazowy HERCULES CONDENSING 26 3 ERP
HERCULES CONDENSING 26 3 ERP (fot. immergas)

Z góry bardzo dziękuje za to zapytanie i postaram się na nie obiektywnie odpowiedzieć.

Załóżmy, że w domu będzie mieszkała typowa 4-osobowa rodzina. Parter i piętro sugeruje, że będą oddalone od siebie punkty poboru wody. Na przykład na parterze kuchnia + łazienka z prysznicem, a na górze łazienka z wanną. Dodatkowo wiemy o mieszanym podziale ogrzewania: podłogówka + grzejniki. Przypuszczam, że zapotrzebowanie tego domu nie przekracza 10 kw.

Do takiego domu wystarczy kocioł gazowy z maksymalną mocą w przedziale 19 – 25 kw. Przy wannie, zdecydowanie polecam kocioł jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem na ciepłą wodę. Do takiego rozwiązania możemy dołożyć dodatkowe źródło ciepła np. kolektory słoneczne. Innym rozwiązaniem może być kocioł 2-funkcyjny w zasobnikiem od 80 do 200 litrów w kotłach stojących.

Jednak to nie wszystkie niezbędne elementy. Przy mieszanym ogrzewaniu musimy dostosować temperatury poszczególnych obiegów. Temperatura obiegu grzejnikowego musi być wyższa, aby móc zmniejszyć rozmiary grzejników. Ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury czynnika i to powoduje konieczność rozdzielenia tych układów.

Jak dobrać grzejniki do kotła kondensacyjnego?

Grupy pompowe ze sprzęgłem lub hydrauliczne rozdzielacze strefowe to niezbędne elementy w kotłowni w powyższym układzie. Rozwiązanie każdego producenta, będzie podobne i spełni swoje zadanie.


Przykładem takiego rozwiązania jest zestaw poniżej:

Szybki dobór kotła za komentarz.

Ile kosztuje kocioł gazowy?

Ceny kotłów gazowych dwufunkcyjnych zaczynają się od 2198 zł z otwartą komorą spalania. Decydując się jednak na kocioł gazowy, nie powinniśmy się kierować wyłącznie ceną. Zakup takiego urządzenia ma posłużyć długą bezawaryjną eksploatacją. Funkcje i możliwości najtańszych kotłów mogą nie spełnić naszych oczekiwań. Rozbudowane układy hydrauliczne w nowoczesnych domach wymagają odpowiedniego sterowania. Musimy wiedzieć jakie oczekiwania mamy w stosunku do ogrzewania.

Gdzie kupić kocioł gazowy?

Wyślij zapytanie, a przedstawię Ci ofertę…

Podsumowanie

Kocioł gazowy w systemie grzewczym jest jednym ze sposobów ogrzania domu i wody. Występują wersje podstawowe i kotły z bardzo rozbudowanymi możliwościami. Aby prawidłowo dobrać kocioł do naszego domu, musimy określić nasze oczekiwania i dobrać system instalacji hydraulicznej. Jednolity lub mieszany układ ogrzewania decyduje o wyborze niezbędnych elementów poza kotłem w naszej instalacji.

Potrzebujesz pomocy w doborze urządzenia? Napisz w komentarzu poniżej lub na biuro@domih.pl

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:

Kategorie: Systemy grzewcze

Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad dziesięciu lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

19 komentarzy

 • Jarosław · 28 maja 2020 o 10:26

  Bardzo rzeczowy artykuł. Panie autorze, dużo racji w tym że wiele osób nie odróżnia pieca od kotła. Wykonując instalacje hydrauliczne, gazowe gdzie montujemy kocioł często klient nazywa go piecem:)
  Ale pracując w branży łatwo się domyślić co dany klient akurat potrzebuje.

  Roman · 4 stycznia 2021 o 19:19

  Jaki poleca Pan piec do nowego domu piętrowego 130 m2 ? Mam małą kotłownie. Ogrzewanie tylko grzejnikami.

   Rafał Mróz · 4 stycznia 2021 o 19:55

   Panie Romanie po pierwsze nie mamy informacji odnośnie ilości osób planujących zamieszkać w tym domu. Jeśli jest taka możliwość to wybierz kocioł w pakiecie z zasobnikiem 100L stojącym na podłodze. Napisałeś, że masz małą kotłownie. To może sugerować brak miejsca na stojący zasobnik. W takim przypadku, do małej kotłowni polecam kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem. Zwróć uwagę, aby miał możliwość podłączenia pompki cyrkulacyjnej. Np. Beretta lub Immergas .

  Ola · 21 stycznia 2021 o 11:06

  Jaką moc pieca gazowego do domu 75m2.

   Rafał Mróz · 21 stycznia 2021 o 17:58

   Aby dobrać moc kotła, należy określić zapotrzebowanie budynku..
   Jeśli jest to nowy dom, gdzie jego zapotrzebowanie wynosi 70w/m2 to wystarczy pomnożyć 75*70 = 5250w.
   Czyli na ogrzewanie takiego domu wystarczy 6kw. Zawsze należy wziąć poprawkę na to, że musimy nagrzać jeszcze wodę.
   Każdy kocioł gazowy dostępny w Polsce da radę ogrzać Twój dom.
   Jestem zwolennikiem kotłów z zasobnikiem, nawet tych z wbudowanym zasobnikiem, aby woda zawsze była przygotowana. Możesz sprawdzić Kocioł Beretta lub Immergas z komentarza poniżej.

    Adrian · 13 czerwca 2021 o 18:19

    Witam.Jaki kocioł pan poleca do nowo budowanego domu.Powierzchnia użytkowa 152 m,rodzina 3 osobowa,budynek jednorodzinny z użytkowym poddaszem.Ogrzewanie podłogowe,tylko jeden grzejnik w garażu i po jednym grzejniku drabinkowym w dwóch lazienkach.Okna 3 szybowe,ocieplenie poddasze welna 25 cm,z zewnątrz styropian 15 lub 20 cm,gaz ziemny. Jakiej firmy o jakiej mocy pan pkpolecaociol.Z góry dziękuję za odp

     Rafał Mróz · 13 czerwca 2021 o 22:14

     Dzięki za zapytanie.
     Do Twojego domu najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 litrów.
     Połączenie dwóch instalacji czyli grzejnikowej i niskotemperaturowej podłogówki możesz zrobić poprzez 2 obiegi grzewcze.
     Możliwość sterowania 2 obiegami ma np Viessmann Vitodens 100-W w pakiecie z zasobnikiem.
     Możesz również zastosować kocioł Immergas i do niego skrzynkę tzw. DIM, która również obsłuży 2 obiegi.
     Co wybrać? Sprawdź jak jest z serwisantami poszczególnych marek w Twojej okolicy.
     Zapytaj o opinie sąsiadów co do serwisu.

      Adrian · 14 czerwca 2021 o 12:24

      Dziękuję za tak szybko pan odpowiedział.Zaproponowano mi model Viess.BHC122
      Vitodens 100 W 6,5-19 kW+Vitocell 100 -W typ CUG 100L.,rozdzielacz PRANDELLI RP-R Basic z wkł.term.,rotam.,zaw.napeł.,na ten temat jestem zupelnie zielony?
      Jaka test Pana opinia na ten rodzaj kotła.pochodze z małej miejscowości A co do sieci gazowej to dopiero rozbudowuja w mojej okolicy.Kazda podpowiedź się dla mnie liczy.Pozdrawiam

      Rafał Mróz · 14 czerwca 2021 o 21:10

      Ten kocioł właśnie sugerowałem.
      Marka znana i kojarząca się pozytywnie za względu na jakość.
      Nic Pan nie pisze o obiegach grzewczych, więc podejrzewam, że będzie tylko niskotemperaturowy. Oszczędniejszy w użytkowaniu.
      Grzejniki będą grzały z taką samą temperaturą jak podłogówka. Jeśli mocowo będzie wszystko dobrze dobrane to zdecydowanie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania.
      Życzę powodzenia.

  Aga · 18 kwietnia 2021 o 11:00

  Witam. Chciałam zapytać jaki kocioł gazowy poleci Pan dla domu parterowego o powierzchni 110 m. Dla czterech osób. Jedno czy dwufunkcyjny??

   Rafał Mróz · 18 kwietnia 2021 o 11:06

   Jeśli jest dość miejsca to kocioł z zasobnikiem 100/120 litrów. Jeśli brakuje miejsca na stojący zasobnik to zdecydowanie 2 – funkcyjny, ale z wbudowanym zasobnikiem, żeby zawsze był przygotowany zapas ciepłej wody użytkowej. Z kotła 2 funkcyjnego przepływowego NIE uzyskamy wystarczającej ilości wody dla dwóch odbiorników jednocześnie (np. bateria w kuchni i prysznic)

    Aga · 18 kwietnia 2021 o 11:37

    Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

  Adrian · 13 czerwca 2021 o 18:20

  Witam.Jaki kocioł pan poleca do nowo budowanego domu.Powierzchnia użytkowa 152 m,rodzina 3 osobowa,budynek jednorodzinny z użytkowym poddaszem.Ogrzewanie podłogowe,tylko jeden grzejnik w garażu i po jednym grzejniku drabinkowym w dwóch lazienkach.Okna 3 szybowe,ocieplenie poddasze welna 25 cm,z zewnątrz styropian 15 lub 20 cm,gaz ziemny. Jakiej firmy o jakiej mocy pan pkpolecaociol.Z góry dziękuję za odp

   Rafał Mróz · 13 czerwca 2021 o 22:16

   Każdy kocioł kondensacyjny ogrzeje Twój dom. Jeśli nie masz pewności co do zapotrzebowania na ciepło, to sprawdź na cieplowlasciwie.pl

  Jan · 28 września 2021 o 11:10

  Dzień dobry. Jest potrzeba wymiany starego pieca dwufunkcyjnego na inny (niekoniecznie dwufunkcyjny). Do ogrzania i przygotowania wody jest dom szeregowy środkowy (ok. 25 letni bydynek, bez ocieplenia zewnętrznego). Parter podłogówka, pietro i 2 pietro grzejniki. Miejsce na piec i ew. zasobnik jest w piwnicy. Łazienki są na każdym piętrze, na parterze dodatkowo kuchnia. Jaki piec warto wybrać? Rodzina 2+2 korzystająca raczej z prysznica (niekoniecznie w tym samym momencie). Jednofunkcyjny z zasobnikiem np 120L czy dwufunkcyjny z mniejszym zasobnikiem? A może kondensacyjny danego rodzaju? Zależy mi na ekonomiczniejszym rozwiązaniu (mniejsze rachunki za prąd i gaz) ale również by na ostatnim piętrze nie trzeba było czekać na ciepłą wodę ponad 30sek.

   Rafał Mróz · 28 września 2021 o 22:55

   Sam już sobie odpowiedziałeś… Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem 120 litrów będzie ok. Co do czekania na wodę na ostatnim piętrze to zależy od instalacji jak jest poprowadzona. Jeśli nie masz zrobionej cyrkulacji CWU to w każdym przypadku przy dłuższym niepobieraniu wody będziesz musiał zaczekać jak wystudzona woda spłynie z rur.

  Instalacje Zielazek Szczecin - Ogrzewanie podłogowe · 12 lutego 2021 o 23:12

  […] warto dostosować również źródło ogrzewania. Do podłogówki korzystniej jest zamontować kocioł kondensacyjny (pracującym na niższych parametrach) albo pompę ciepła. Natomiast przy ogrzewaniu grzejnikowym […]

  Dodaj komentarz

  Avatar placeholder

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.