Kompletny Przewodnik: Jak Dobrać Grzejnik Do Pomieszczenia?

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia

Najważniejszym elementem podczas doboru grzejników jest określenie zapotrzebowania na moc grzewczą danego pomieszczenia. Moc grzewczą wyraża się w Watach (W) i na tej podstawie możemy dobrać odpowiedni kaloryfer. W tym wpisie powiem Ci, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia, aby instalacja pracowała najefektywniej. Po pierwsze musisz odpowiedzieć na pytanie:


Jak określić zapotrzebowanie pomieszczenia na moc grzewczą?


Aby prawidłowo określić moc, którą musimy dostarczyć do naszych pomieszczeń możemy użyć wartości określonych w projekcie budowlanym. Jeśli jest to dom modernizowany i nie mamy projektu proponuję użyć wartości szacunkowych dla poszczególnych pomieszczeń.


Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia - Szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło

Przykład: Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia na podstawie szacunkowego zapotrzebowania?


Pomieszczenie o powierzchni 15 m² [A] i wysokości do 260 cm przyjmijmy, że to pokój w którym temperatura jaką chcemy osiągnąć to 20°C. W domu zamontowany jest kocioł kondensacyjny, którego parametry pracy i doboru przedstawiają się 55/45/20°C, gdzie:

 • 55°C – temperatura wody zasilającej,
 • 45°C – temperatura wody powrotnej,
 • 20°C – temperatura powietrza w pomieszczeniu.

Szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło to 80W/m2[q]. Liczymy to według wzoru:

A [m2] x q [W/m2] = Q [W] . gdzie:

 • A – to powierzchnia pomieszczenia
 • q – to zapotrzebowanie na 1 m2
 • Q – to zapotrzebowanie na określone pomieszczenie

15 m2 x 80W/m2 = 1200W

1200 W to w tym przypadku moc grzejnika jakiego powinniśmy szukać do tego pomieszczenia.


Grzejnik


Na rynku mamy duży wybór producentów grzejników. Zarówno grzejniki płytowe jak i aluminiowe cieszą się dużą popularnością ( daj znać w komentarzu jeśli interesuję Cię porównanie tych grzejników ). Jak wybrać odpowiedni rozmiar grzejnika? Do tego musimy użyć tabelek dostarczanych przez producentów.


Moce cieplne grzejników Perfexim

Grzejnik V22 600×1400 przy parametrze grzewczym 55/45/20 ma moc 1198 W i będzie mógł ogrzać pomieszczenie o powierzchni 15 m2 przy szacunkowym zapotrzebowaniu na ciepło 80 W/m2. W zależności od miejsca montażu, możemy dobrać grzejnik o innych wymiarach, mający podobne parametry.

Przykłady innych grzejników, które możemy zamontować w tym pomieszczeniu.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?


Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Wymiary grzejników mają również znaczenie podczas dostosowania ich do miejsca montażu. Najczęstszym miejscem lokalizacji grzejników jest ściana zewnętrzna budynku pod oknem. Przestrzeń między parapetem a grzejnikiem powinna wynosić minimum 10 cm i taka sama odległość od podłogi. Zapewni to optymalne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Inna lokalizacja lub zmniejszenie 10 cm odległości od parapetu bądź podłogi zmniejszy jego sprawność nawet o kilkanaście procent.


Parametry wody grzewczej maja duże znaczenie podczas doboru grzejników. Aby prawidłowo dobrać wymiary kaloryferów musisz znać temperaturę wody grzewczej dlatego poniżej udostępniam tabele przedstawiającą najczęściej występujące parametry instalacji.


Parametry instalacji grzewczych, czyli jak dobrać grzejniki do pomieszczenia

Strefy klimatyczne a wybór grzejników.


Zapotrzebowanie na ciepło w popieszczeniu jest dobierane na podstawie projektowej temperatury zewnętrznej. W Polsce mamy 5 takich stref:

 • I strefa – 16°C
 • II strefa – 18°C
 • III strefa – 20°C
 • IV strefa – 22°C
 • V strefa – 24°C

Wraz ze spadkiem temperatury projektowej, straty ciepła się powiększają. Dobrany grzejnik w strefie I może być mniejszy niż w strefie V, ponieważ projektowa temperatura jest wyższa.

Kiedy wybierać grzejniki?

2 miesiące przed montażem to czas jaki jest bezpieczny do podjęcia decyzji o wyborze kaloryferów. O ile typowe grzejniki płytowe są dostępne na składach, to już wybór grzejnika ozdobnego lub o nietypowych wymiarach może potrwać od 4 do nawet 10 tygodni. Należy o tym pamiętać, aby zachować ciągłość prac hydraulicznych.

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia – podsumowanie

Wciąż popularne jest montowanie grzejników pomimo rosnącemu zainteresowaniu ogrzewaniem podłogowym ( temat następnego wpisu, zapisz się do newslettera, aby go nie przegapić). Nowoczesny wygląd kaloryferów sprawia, że stają się elementami dekoracyjnymi naszych pomieszczeń. Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi Ci dobór odpowiednich grzejników. Możesz zrobić to sam lub skontaktować się ze mną tutaj…

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *