Jakie Prace Hydrauliczne Wykonujemy Podczas Budowy Domu?

Prace hydrauliczne.
Poradnik podczas budowy domu.

Cześć czytelniku! Dobrze trafiłeś (trafiłaś)! To pierwszy wpis na blogu “Domowe Instalacje Hydrauliczne”“DOMIH” na którym podam Ci wartościowe informacje na temat instalacji hydraulicznych w Twoim domu. Po pierwsze będę chciał Cię przekonać, że budując dom, wykonując w nim prace hydrauliczne i używając ich odpowiednio można sporo zaoszczędzić. Po drugie dodatkiem do większości wpisów, będą szczegółowe kalkulacje i arkusze Excel. Ponadto przedstawię kwoty do zaoszczędzenia lub powody, dlaczego warto wydać więcej. Jeśli nie chcesz sam wykonywać prac hydraulicznych, wiedza z bloga przyda Ci się do kontrolowania ekipy budowlanej, którą wynająłeś. Już nikt nie wmówi Ci żadnych kłamstw, ponieważ Sam będziesz wiedział co i jak ma być zrobione.


Moja „przygoda” z hydrauliką zaczęła się w 2009 roku. Pierwsza praca podczas studiów weekendowych. Od tamtej pory pracuję w tej branży poznając jej wszystkie strony: od wykonywania instalacji, po sprzedaż artykułów hydraulicznych. Przede wszystkim dobieram niezbędne elementy do prawidłowego działania instalacji hydraulicznych. Oprócz tego często czytam książki i artykuły hydrauliczne. Ponadto regularnie biorę udział w szkoleniach, kursach, targach i innych wydarzeniach związanych z branżą hydrauliczną. Na własnym przykładzie i na przykładach moich klientów wciąż się przekonuję, że użyte materiały i fachowo wykonane prace hydrauliczne, mają duże znaczenie podczas użytkowania DOMIH.

Hydraulika w domu krok po kroku. Prace hydrauliczne podczas budowy domu w odpowiedniej kolejności:


1. Woda na placu budowy

Niezbędna woda na placu budowy jako pierwsze prace hydrauliczne
Woda na budowie

Pierwszym elementem podczas budowy domu jest zaopatrzenie działki w energię elektryczną i wodę. Prąd to nie temat tego wpisu, więc zajmę się wodą. Wodociąg lub studnia. Jeśli na teren działki doprowadzone jest przyłącze wodociągowe, to z wodą nie ma problemu. Gdy jednak działka oddalona jest od głównej ścieżki wodociągu najlepszym rozwiązaniem jest studnia, bo nie będziemy przecież, przywozić wody w beczkach. Zanim wybierzesz rodzaj studni, zdecyduj, jak długo ma posłużyć. Jeśli wykorzystasz ją tylko do budowy domu, a woda jest na głębokości do 7 m to wystarczy studnia wiercona wąskorurowa z małym zestawem hydroforowym, których ceny zaczynają się od 300 zł. Gdy zaś będzie to główne źródło wody dla Twojego domu zalecam studnie głębinową z pompą w rurze osłonowej.


2. Fundamenty – niezbędne prace hydrauliczne

Niby fundamenty nie mają nic wspólnego z listą prac hydraulicznych. A jednak… Jest coś o czym musisz pamiętać. Jakie fundamenty wybrać?

Bez wątpienia najważniejszą rzeczą na tym etapie jest przygotowanie przejść pod instalację kanalizacyjną, wodociągową i pod gruntowy wymiennik ciepła. Zgodnie z projektem przygotowujemy otwory na odpowiedniej wysokości. Ponadto musimy pamiętać, że rury wodociągowe, kanalizacyjne i te do wymiennika gruntowego osadzamy pod warstwą przemarzania gruntu. Na terenie Polski występują 4 strefy przemarzania gruntu.

Zwróć uwagę na prace hydrauliczne a strefy przemarzania gruntu - mapa

W poszczególnych rejonach występują następujące strefy przemarzania:

 • I strefa – 0,8 m
 • II strefa – 1,0 m
 • III strefa – 1,2 m
 • IV strefa – 1,4 m

Znając głębokości przemarzania gruntu dobieramy głębokość, na której należy przygotować przejścia pod przewody zewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz gruntowego wymiennika ciepła.


3. Poziomy kanalizacyjne

Prace hydrauliczne - poziomy kanalizacyjne wykonane przy użyciu pomarańczowych rur kanalizacyjnych

Poziomy kanalizacyjne budujemy w warstwie pomiędzy ławą fundamentową, a “chudziakiem”. Przewody odpływowe układamy w ziemi z pomarańczowych rur kanalizacyjnych wyposażonych w uszczelki. Pamiętamy również o zachowaniu odpowiedniego, minimalnego spadku – 2%. Przez bloczki podmurówki przeprowadzamy rury w tulejach ochronnych odpowiednio uszczelnionych. W warstwie ziemi możesz również przeprowadzić rury do kominka i pomieszczenia kotłowni.


4. Instalacje w posadzce

Mamy już wybudowane ściany, zamontowane okna i drzwi. Elektryk rozprowadził przewody elektryczne, więc możemy przystąpić do budowy “DOMIH”( domowych instalacji hydraulicznych) takich jak:

 • kanalizacja wewnętrzna – wszystkie podejścia do poszczególnych urządzeń: toalet, stelaży podtynkowych, umywalek, brodzików itp.
 • instalacja wodna – doprowadzamy rury od przyłącza wodociągowego do miejsc poboru ciepłej i zimnej wody użytkowej wraz z instalacją cyrkulacji CWU.
 • centralne ogrzewanie – na tym etapie wykonujemy podejścia do grzejników i rozdzielaczy ogrzewania podłogowego.
 • instalacja centralnego odkurzania – rury systemem klejonym przeprowadzamy w posadzce od miejsca w który planujemy montaż jednostki centralnej do gniazd w ścianach pamiętając o długości dostępnych węży.
 • rekuperacja – czyli system wentylacji mechanicznej – z każdego pomieszczenia w domu prowadzimy instalację elastycznymi rurami do miejsca w którym zamontowany zostanie rekuperator.

Jest możliwość wykonania tych prac dopiero po tynkach. Powoduje to więcej poprawek tynków, ale minimalizuje ryzyko uszkodzeń rur.

Pamiętaj !!! Te prace hydrauliczne koniecznie kończymy próbami szczelności poszczególnych instalacji.


5. Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jako alternatywa ogrzewania grzejnikowego

Ogrzewanie podłogowe to element centralnego ogrzewania “DOMIH”, który także wykonujemy w posadzce. Po rozprowadzeniu wszystkich instalacji zawartych w poprzedniej części rozkładamy warstwę izolacji cieplnej. Najczęściej stosowanym tu produktem jest styropian. Ponadto w trudno dostępnych miejscach stosuję się piankę poliuretanową. Rury układamy na płytach styropianowych i folii aluminiowej, na styropianie z wypustkami lub na płytach systemowych.

Zalecam!!! Do układania ogrzewania podłogowego używamy pełnych odcinków rur, bez połączeń w podłodze. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Ogrzewanie podłogowe: 11 pytań do eksperta.


6. Czas na grzejniki.

Grzejniki - prace hydrauliczne dotyczące ogrzewania domu
Aby nie tylko Tobie było ciepło

Wchodzimy do domu po gotowej posadzce, w związku z tym czas zabierać się za montaż grzejników. Jeśli stosujemy grzejniki płytowe stalowe, to z dostępnością nie ma problemu. Jedziemy do hurtowni i je kupujemy. Robią się “schody” gdy chcemy grzejniki o nietypowych wymiarach, z dekoracyjnym wzorem lub przetłoczeniem. Na takie grzejniki trzeba poczekać, na ich wyprodukowanie. Czasami 4,6 a nawet 8 tygodni. Musisz pamiętać, aby zdecydować się na rodzaj grzejników dużo wcześniej. Pomoże Ci w tym checklista planowania prac hydraulicznych i zakupów, którą dostaniesz po zapisaniu się do newslettera. Szczegóły dotyczące doboru grzejników, znajdziesz w moim artykule: Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?


8. Prace hydrauliczne na zewnątrz

Woda, kanalizacja i gaz, to tymi przyłączami powinniśmy się zająć. Przyłącze wodociągowe są to elementy doprowadzające wodę do budynku. W przeciwieństwie do studni głębinowej, na terenie działki wykonujemy zgodną z projektem studnie wodomierzową z umieszczonym w nim wodomierzem. Następnym punktem jest kanalizacja. W zależności, czy przyłączasz się do istniejącej miejskiej kanalizacji czy do szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, wygląd i wymogi instalacji będą inne. Przyłącze gazowe musi wykonać fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami. Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa.


9. Źródło ciepła

Kocioł gazowy jako źródło ogrzewania - prace hydrauliczne
Kocioł gazowy

Prace hydrauliczne zbliżają się do końca. Gdy masz już doprowadzone do domu wszystkie media, możesz przejść do montażu źródła ciepła. Wybór źródła ciepła to trudna decyzja zwłaszcza, że mamy do dyspozycji wszystkie sposoby ogrzania domu. Może być to kocioł:

 • gazowy,
 • olejowy,
 • elektryczny,
 • na ekogroszek,
 • na pellet.

Innym źródłem może być pompa ciepła lub kominek. Jak również dodatkowe źródła do grzania ciepłej wody użytkowej: np kolektory słoneczne.

 


10. Biały montaż

Biały montaż - czyli końcowy etap budowy domu

Biały montaż wykonuje się na koniec budowy. Wnętrza są już posprzątane oraz wymagają jedynie instalacji wszelkich sanitariatów: umywalki, miski ustępowej, wanny, brodzika, bidetu, zlewozmywaka oraz elementów umożliwiających korzystanie z nich. Takimi elementami są syfony, baterie, panele prysznicowy i przyciski spłukujące stelaży podtynkowych. I tu często mamy duży problem z doborem odpowiednich akcesoriów. Rynek oferuje nam mnóstwo różnorodnego asortymentu sanitarnego. Podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę przy jego doborze, abyś był w stu procentach zadowolony. Zapisz się, aby tego nie przegapić.


Podsumowanie

Bez wątpienia prace hydrauliczne, przez jakie przechodzisz podczas całej budowy domu, są bardzo ważnym elementem. Prawidłowo zrobiona instalacja posłuży na długie lata bezawaryjną eksploatacją. Hydraulika w domu wysokiej klasy materiałów są największym wydatkiem podczas budowy. Jednak ich trwałość zapewni długoletnie, bezproblemowe mieszkanie w wymarzonym domu. Dziękuję, że przeczytałeś cały pierwszy artykuł. Już pod pierwszym wpisem mam dla Ciebie bardzo wartościowy PREZENT:

Zapisz się do mojego newslettera, a w odpowiedzi dostaniesz CHECK-LISTĘ w której znajdziesz wszystkie prace hydrauliczne podczas budowy Twojego domu w odpowiedniej kolejności. Dodatkowo dostaniesz cennik usług hydraulicznych.


W następnym wpisie poznasz rodzaje rur kanalizacyjnych, jakie można wykorzystać do budowy poziomów kanalizacyjnych


Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 52

4 komentarze

 1. Za tydzień zalewamy z mężem fundamenty, a do tej pory nie myśleliśmy o instalacjach hydraulicznych. Ten wpis jest bardzo pomocny, ponieważ większość prac zamierzamy wykonać sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *