W sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia domu do sieci kanalizacyjnej, mamy do wyboru tradycyjne szambo, lub wybudowanie własnej ekologicznej oczyszczalni ścieków. Niewątpliwie przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dobrą alternatywą dla szamba i ma zdecydowanie wiele zalet. Głównymi plusami są niskie koszty eksploatacji oraz bezobsługowość. Przed podjęciem decyzji o montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie. Dlatego inwestorzy często mają wiele wątpliwości.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Ogólne działanie oczyszczalni ścieków polega na wywoływaniu naturalnych procesów, które rozkładają ścieki na nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne. Dzięki czemu można je odprowadzić do gruntów, rowów melioracyjnych czy rzek bez ryzyka ich skażenia.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków odległości, których należy przestrzegać
Oczyszczalni ścieków nie możemy wybudować w miejscu, które nam najbardziej odpowiada. Musimy dostosować się do surowych przepisów. Warto dokładnie się z nimi zapoznać przed podjęciem jakichkolwiek decyzji związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Może się okazać, że lokalny plan zagospodarowania przestrzennego zabrania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków np. na obszarach zagrożonych powodziami czy terenach chronionych. Według przepisów, jeśli przepustowość oczyszczalni ścieków nie przekracza 7,5m3 dziennie, nie musimy mieć pozwolenia na budowę. Wystarczy tylko zgłosić taką budowę w odpowiednim urzędzie.
Gdzie należy zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
Zgłoszenie wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w Starostwie Powiatowym. W tym również miejscu uzyskamy wszystkie informacje na temat tego, jakie kryteria obowiązują w danym powiecie. Z doświadczenia czytelników wiem, że co urząd to inne wytyczne… Czyli zanim przystąpisz do prac, udaj się do swojego Starostwa Powiatowego. Dodatkowo od złożenia zgłoszenia o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków należy odczekać przynajmniej 21 dni.
Najważniejsze minimalne odległości:
- 2 m od granicy działki
- 3 m od drzew i krzewów
- 0,8 m od kabli energetycznych
- osadnik gnilny musi być oddalony o minimum 15 m od studni
- drenaż rozsączający musi być w odległości minimum 30 m od ujęć wody pitnej.
Jaki rodzaj oczyszczalni ścieków wybrać?
W celu wybrania odpowiedniej oczyszczalni ścieków do naszego domu należy wziąć pod uwagę:
- ilość wytwarzanych ścieków (liczba domowników)
- wielkość działki oraz warunki jej zabudowy
- rodzaj gleby, oraz poziom wód gruntowych
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, możemy wybrać idealną oczyszczalnię ścieków do naszego domu.
Główne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków:
- drenażowe
- biologiczne
- roślinne
Przydomowe oczyszczalnie ścieków drenażowe
Największą popularnością cieszą się oczyszczalnie drenażowe. Drenaż rozsączający jest najtańszą i najłatwiejszą do wykonania metodą odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu. Do budowy oczyszczalni z drenażem rozsączającym potrzebna jest dość spora działka. Instalacja z drenażem rozsączającym oczyszcza wstępnie ścieki w osadniku gnilnym, następnie przekazuje je do układu rur z otworami, drenów, gdzie zachodzą procesy biologiczne, dzięki którym następuje dalsze oczyszczanie w warunkach tlenowych. Taki drenaż zajmuje dość dużą powierzchnię, na której nie można nic budować ani sadzić drzew czy krzewów. Oczyszczalnie drenażowe z filtrem żwirowym lub piaskowym budowane są w sytuacji, gdy grunt działki, na której chcemy wybudować oczyszczalnię, jest mało przepuszczalny, lub jest wysoki poziom wód gruntowych.
Biologiczne oczyszczalnie ścieków
Biologiczne oczyszczalnie ścieków są droższe niż drenażowe. Mają jednak swoje zalety. Można je zbudować bez względu na rodzaj gruntu, czy poziom wód gruntowych. Zajmują także mniej miejsca niż oczyszczalnie drenażowe. Produkowane są oczyszczalnie z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym bądź modele mieszane.
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
- ekologia – oczyszczone ścieki są odprowadzane bezpośrednio do gleby
- komfort i wygoda – odpowiednio dobrana oczyszczalnia ścieków
- oszczędność – wybudowanie ekologicznej oczyszczalni jest droższe niż budowa szamba, jednak jego eksploatacja znacznie tańsza
Wady – przydomowa oczyszczalnia ścieków
- koszt inwestycji
- potrzebna duża powierzchnia działki do budowy oczyszczalni
- spełnienie formalności
Podsumowanie
Z pewnością przydomowe oczyszczalnie ścieków są świetną alternatywą dla szamba, Co prawda koszt jej budowy jest wyższy niż szamba, to jednak eksploatacja jest dużo tańsza. Koszty budowy zwrócą się po kilku latach. Dodatkowo przydomowa oczyszczalnia ścieków ma wiele zalet jak ekologia czy bezobsługowość, co daje duży komfort i wygodę. To jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie najlepsza do Twojego domu, zależy od wielu czynników. Znając je, będziesz mógł wybrać odpowiednią do Swojego domu.
INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:
Witam.
W jakiej odległości od domu mogą być ułożone dreny ?
Zazwyczaj jest wymagane 5 mb. Jak osadnik, ponieważ nie ma wyznaczonej odległości pomiędzy osadnikiem a drenażem.
Witam
W jakiej odległości od studni wody pitnej powinien być drenaż rozsączający? Oczyszczalnia ze zwykłym osadnikiem gnilnym. 30m czy może 70m?
30 m wystarczy. I tak jest zalecane
To w takim razie jak rozumieć zapis §31 ust 1 pkt 3 i 4 – Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 tj.: że 30m może być dla” najbliższego przewodu kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzone są do niej ścieki oczyszczone biologicznej w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód”.
Chodzi mi konkretnie o ten zapis o oczyszczeniu biologicznym. Jak to interpretować? Czy zwykły osadnik gnilny, jedno lub dwukomorowego można traktować jako biologiczny w momencie gry np. dodajemy tabletki z bakteriami?
Nie odniosę się do tego przepisu. Z doświadczenia w montażu i sprzedaży takich oczyszczalni zawsze stosowałem się do wymogu 30 mb. Projekt, każdej takiej oczyszczalni był zgłaszany w odpowiednim urzędzie gminy lub powiatu.
Najbezpieczniej złożyć oficjalne zapytanie z projektem z konkretną odległością pomiędzy studnią a elementami oczyszczalni. (nie wspominając samemu o tym przepisie). Po przyznaniu pozytywnej decyzji można wykonać oczyszczalnię.