Wbrew pozorom wybór działki nie jest prostym do podjęcia krokiem. Sama lokalizacja nie powinna być kluczowym kryterium wyboru działki. To jeden z szeregu tematów, jakie koniecznie musimy przejść przy wyborze idealnego miejsca na spędzenie kilku następnych, a nawet kilkudziesięciu lat życia. Dlatego uważam, że jest to najważniejsza decyzja, jaką musisz podjąć przed budową domu. Działka budowlana, na której stanie Twój wymarzony dom powinna być wybrana ze szczególną uwagą.
Mój znajomy przekonał się o tym bardzo boleśnie. Kupił działkę w sąsiedztwie domu, do którego podłączony był wodociąg. Sądził więc, że o to nie musi się martwić. Okazało się jednak inaczej… Znajomy został bez wody… Sąsiad był na końcu projektowanego wodociągu i doprowadzono do niego rurę za małej średnicy, aby dała radę dostarczyć wodę dalej. W trakcie projektowania i budowy wodociągu nikt nie wziął pod uwagę, że dalej pobudują się kolejne domy. Zostało jednak jedno rozwiązanie. Wybudowanie oddzielnej nitki wodociągu z głównej ulicy, oddalonej o kilkaset metrów. Koszt tej operacji to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Działka budowlana – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- lokalizację,
- kwestie prawne działki (prawa własności),
- plan zagospodarowania terenu (czy dostaniesz pozwolenie na budowę, plany rozwoju i zagospodarowania okolicy),
- wymiary: szerokość i długość (jeśli masz już wybrany projekt domu),
- wodociąg,
- gazociąg,
- kanalizację miejską.
Działka budowlana – jak wybrać odpowiednią lokalizację?
Mamy różne oczekiwania odnośnie do lokalizacji działki. Będą się one różnić od szeregu czynników takich jak: sytuacja rodzinna, aktualna sytuacja życiowa, naszych indywidualnych potrzeb, wymogów czy priorytetów. Dla każdego będą one inne. Lokalizacja ma duży wpływ na cenę ziemi. Także po określeniu interesujących Cię terenów, sprawdź, czy ceny takich działek mieszczą się w Twoim budżecie. Poza samą lokalizacją działki również warto zwrócić uwagę na drogę dojazdową do niej. Czy prowadzi do niej droga publiczna? Jej brak może wiązać się z różnymi problemami, jak i dodatkowymi kosztami.
Jakie wymiary i kształt działki budowlanej? Na co zwrócić uwagę?
Przyjmuje się, że powierzchnia działki pod dom jednorodzinny, powinna mieć około 1000 m kw. Jest to jednak wartość orientacyjna i zależy od wielkości domu i planowanego ogrodu. Ponadto ważna jest też jej szerokość. Powinna wynosić ponad 22 m szerokości. Należy również zwrócić uwagę na odległości budynku od krawędzi działki. Przy ścianie z oknami jest to 4 mb, a w przypadku, gdy nie planujemy okien na ścianie, minimalna odległość wynosi 3 mb. Polecam również zwrócić uwagę na położenie działki w stosunku do kierunków geograficznych. Działka budowlana, do której dojazd jest przewidziany od północnej strony, niesie za sobą wiele korzyści, a najważniejszą jest nasłonecznienie ogrodu i pomieszczeń od południowej strony. Najtaniej pobudujesz dom na płaskiej działce. Lokalizacja ze wzniesieniem może wyróżnić Twój pośród innych, jednakże wymaga droższego wkładu w budowę domu.
Plan zagospodarowania terenu i kwestie prawne działki. Musisz to wiedzieć!
Tych aspektów z pewnością nie możemy pominąć przed zakupem działki budowlanej! Podczas wyboru działki, ważne jest, abyś sprawdził/a plan zagospodarowania terenu. Czy na pewno będziesz mógł/mogła potem wybudować na niej swój wymarzony dom? Może się okazać, że będziesz musiał/a zmienić swoje plany, aby dostosować się do szeregu wytycznych (nakazów, zakazów). Ważną kwestią jest także sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego działek sąsiednich. Zabudowa mieszkalna czy przemysłowa? Czy z czasem obok Twojego domu nie zostanie wybudowana jakaś fabryka, a może stacja benzynowa? Aby sprawdzić czy daną lokalizację obejmuje miejscowy plan zagospodarowania terenu należy udać się do gminy. Można to zrobić też przez internet.
Szczególną uwagę zwrócę trzem ostatnim podpunktom, jakimi są:
Wodociąg, gazociąg, kanalizacja miejska
Te trzy przyłącza w zasięgu działki budowlanej zapewnią najwyższy komfort korzystania z domu.
Woda
Woda z wodociągu jest odpowiednio uzdatniona i spełniająca wymagania do spożycia. W przypadku własnego ujęcia wody najczęściej potrzebne jest jej uzdatnianie. Mangan i żelazo często są przekroczone i dopiero zastosowanie odpowiednich włóż filtracyjnych, zapewnia wartościową wodę do spożycia. A dodam, że koszt takich urządzeń nie jest mały i potrzebuje regularnego sprawdzania. Za wodę wodociągową musimy regularnie płacić, ale to zdecydowanie wygodniejszy sposób zaopatrzenia domu w wodę. Dla dodatkowego komfortu do wody miejskiej możemy zastosować zmiękczacz, ale to temat na inny artykuł.
Gaz
Równie niebezpieczny co bezcenny… Obecnie coraz mniej osób zwraca uwagę na lokalizację gazociągu w bliskim otoczeniu działki. Jest to spowodowane rosnącą popularnością pomp ciepła. Dotychczas użycie gazu było najbardziej komfortową formą ogrzewania domu, pomijając prąd, którego koszty są najwyższe. To też się może wkrótce zmienić, za sprawą paneli fotowoltaicznych. Wracając do gazu… Możemy go użyć nie tylko do ogrzewania domu, ale również do przyrządzania posiłków. A co ze ściekami?
Kanalizacja miejska
Idealne rozwiązanie, dla domów z małymi działkami bez możliwości wykorzystania własnej oczyszczalni. Nie jest to tani sposób na pozbycie się zużytej wody, ale za to komfortowy. Nie musisz się martwić, że szambo przepełni Ci się w święta i nikt od Ciebie nie odbierze ścieków. Ważne, aby na takim przyłączu zamontować zasuwę burzową, zapobiegnie to cofaniu się ścieków podczas gwałtownych ulew. Alternatywą dla kanalizacji miejskiej, jak już wcześniej wspomniałem, jest szambo lub oczyszczalnia ścieków, ale to tematy na kolejne artykuły…
Warstwy geologiczne gruntu pod budowę domu.
Nie tylko dostępność mediów ma znaczenie!! Zwróć uwagę na warunki geologiczne wybranej działki. Umiejscowienie, poziom względem sąsiednich działek i drogi dojazdowej to tematy, z którymi powinien się zmierzyć przyszły inwestor.
Czy działka nie jest zalewana podczas ulewnych opadów deszczu?
Czy woda nie spływa z sąsiednich działek i drogi?
To może spowodować dodatkowe koszty związane z podniesieniem działki, na co nie zawsze można dostać pozwolenie. Można też wykonać odwodnienie z zagospodarowaniem wody, ale to znacznie podniesie koszty przygotowania działki. Następnie ważną sprawą jest sprawdzenie, na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz wykonać badanie geologiczne.
Takie badanie wskaże nam:
- przekroje geologiczno-inżynierskie, ilustrujące budowę geologiczną podłoża;
- informację o poziomie wody gruntowej;
- zalecenia dotyczące bezpiecznego posadowienia budynku.
Te podpunkty mają znaczenie, gdy będziemy chcieli się wyposażyć w dodatkowe źródło wody.
Studnia
Zaletą możliwości zrobienia studni na swojej działce jest uniezależnienie się od braków w dostawie wody (awarii wodociągowych). Studnia to własna woda za którą, jak na razie, nie musimy płacić. Idealnie nadaje się np. do podlewania własnego ogródka. Jeśli Twoja działa ma być, większa od 1000 mk to podlewanie wygeneruje dodatkowe koszty, a własna studnia je zrekompensuje.
Podsumowanie – działka budowlana
Znowu się rozpisałem, ale myślę, że warto było poświęcić ten czas, aby uniknąć późniejszych niespodzianek. Działka budowlana to pierwszy i niezbędny krok, zanim zbudujesz swój wymarzony dom. Dałem Ci do myślenia… Sprawdź wszystkie szczegóły, aby uniknąć problemów mojego znajomego. Powstaje właśnie projekt #PHPBD, którego początkiem jest ten wpis. Zachęcam Cię do dołączenia do projektu, a wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj…
[poll id=”2190″]
INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:
- Odprowadzenie Wody z Rynien- Praktyczny Poradnik Jak Wykonać
- Stacja uzdatniania Wody Czy Zmiękczacz? Czego potrzebujesz?
- Regularny Przegląd Kotła Gazowego To Niższe Rachunki Za Gaz
My zrobiliśmy studnię głębinową i ruszamy z budową za 2 tygodnie.
Hej. Dobra decyzja :-). Darmowy e-book już u Ciebie na e-mailu. Jak będziesz potrzebować pomocy to zapraszam :-).
Mam działkę ze sporym wzniesieniem i fajny pomysł na dom częściowo zaniżony, w którym chcę zrobić garaż, kotłownie i pralnię. Na co zwrócić uwagę?
Cześć Mariuszu.
Oczywiście dziękuję za komentarz i Ebook już do Ciebie wysłałem.
Na takiej działce można skomponować naprawdę fajny dom, jednak trzeba się liczyć z:
– badaniami gruntu ( i to dokładnymi),
– projektem indywidualnym domu,
– wyższą ceną za robociznę,
– i ze wszystkimi sprawami jak w domu powierzchni płaskiej.
Zakładam, że spadek jest spory skoro i działka jest spora. Fajny wygląd działki to nie wszystko.
Weź pod uwagę chociażby koszenie trawnika wokół domu. Daj znać jak temat się rozwija.
–