Ile Zarabia Hydraulik? Światowy Dzień Hydraulika 11 marca

Ile zarabia hydraulik - Światowy Dzień Hydraulika

Cześć! Dziś 11 marca ŚWIATOWY DZIEŃ HYDRAULIKA. Najpierw chciałem złożyć życzenia: Wszystkiego najlepszego dla wszystkich hydraulików. Czy wiesz, ile zarabia hydraulik? Postanowiłem napisać artykuł, który wytłumaczy, co składa się na ceny usług hydraulicznych. Zatrudnienie pracowników, zrobienie uprawnień, narzędzia, samochody, to niektóre z kosztów, z jakimi muszą się zmagać właściciele firm hydraulicznych. Nawet 50 000 zł może kosztować stworzenie stanowiska pracy dla hydraulika, który poradzi sobie z kompleksowym wykonaniem prac hydraulicznych.

Ile zarabia hydraulik

Facet, który ma klucz w ręku i kawałek rurki. Tak wyobraża sobie większości ludzi wygląd hydraulika. I to jest właściwy obraz, ale niepełny. Nowoczesne systemy instalacyjne wymagają specjalistycznych narzędzi, bez których wykonanie instalacji jest niemożliwe.

Jakich podstawowych narzędzi używa hydraulik?

Zacznę od narzędzi niezbędnych przy każdej pracy z instalacjami:


Wiertarka – jeśli ma wykonać kilkadziesiąt zleceń, nie może być kupiona w sklepie dla majsterkowiczów. Profesjonalna wiertarka udarowa to koszt od około 800 zł do 3000 zł .


Młotowiertarka SDS MAX – do wykonywania przewiertów przez ściany i drobnych podkuć ścian. Koszt od około 1500 zł do 4000 zł.


Młot wyburzeniowy – to koszt również w przedziale od 1000 do 4000 zł. Posłuży do wykuwania bruzd dla pionów kanalizacyjnych i podejść pod umywalkę czy prysznic.


Samochód typu bus – koszt zakupu samochodu to wydatek rzędu kilkunastu (używany) do kilkudziesięciu tysięcy złotych (nowy). To niezbędne narzędzie do pracy dla każdej ekipy hydraulicznej. A jak wiadomo samochód to nie tylko koszt samego pojazdu, ale również powiązane z nim koszty. Taki służbowy samochód przejeżdża często 50 tyś kilometrów rocznie. Ubezpieczenie, serwisowanie, naprawy, wymiana opon i jeszcze inne wydatki, z którymi spotykasz się przy korzystaniu z własnego samochodu.


Zestaw różnych kluczy: od specjalistycznych do montażu baterii do dużych wytrzymałych, służących do montażu kotłów na paliwa stałe.


Obcinaki do miedzi, stali i tworzyw sztucznych. Nożyce, kalibratory, gradowniki, rozpieraki, młotek, przecinak (dłutu), piłka do cięcia, śrubokręty, poziomnice. Oczywiście w czymś te narzędzia trzeba przetrzymywać, transportować: torby narzędziowe, skrzynki, wózki.


To tylko niektóre niezbędne narzędzia, które hydraulik powinien mieć zawsze pod ręką.


Dedykowane narzędzia hydrauliczne


Urządzenia i technologie w branży hydraulicznej rozwijają się bardzo mocno od kilku lat. Instalacje w domach są coraz nowocześniejsze i bardziej rozbudowane. Powstają nowe systemy i narzędzia ułatwiające pracę hydraulikom. Ponieważ, każdy producent do swojego systemu wdraża również nowe narzędzia, hydraulicy muszą się w nie wyposażyć.


Zgrzewarka do systemu PP – to koszt od 350 do 1600 złotych. Instalacja z polipropylenu wymaga ponadto: nożyc i zdzieraka do rur z warstwą aluminium.


Zaciskarka do “alupexa” – od 500 zł ręczna do 6000 zł akumulatorowa z kompletem szczęk. Tutaj muszę dodać, że występuje kilka rodzajów typów szczęk np. U, TH, H.


Praska do naciągania pierścienia – tego typu rozwiązanie znajdziemy w systemie KAN-therm Ultraline lub Push. W skład takiego zestawu wchodzą: praska ręczna mechaniczna lub akumulatorowa, rozpierak ręczny lub akumulatorowy i obcinak. Taki zestaw można kupić od 2200 do 10250 zł netto według cennika producenta.


Zaciskarki Geberit – do systemu Mepla ręczną zaciskarkę do pojedynczej średnicy znalazłem w cenie 750 zł. Akumulatorowe narzędzia do systemów stalowych to również wydatek kilku tysięcy złotych.


Zaciskarki Viega – do systemów: Sanpress, Prestabo, Megapress, Profipress, Smartpress. Potrzebujemy do nich różnych rodzajów szczęk. Ponownie wydamy kilka tysięcy złotych, aby się w nie zaopatrzyć.


Zgrzewarka elektrooporowajedna do systemu kształtek wodociągowych i gazowych a druga do podciśnieniowych systemów kanalizacyjnych. Po kilka tysięcy za każdą z nich.

Sprężyna kanalizacyjna – ręczna kilkadziesiąt złotych a nowoczesna akumulatorowa (łatwiejsza w utrzymaniu czystości u klienta) to koszt do 4000 zł.


Palniki do lutowania miedzi i spawania rur stalowych. Koszt potrzebnego osprzętu wraz z gazem, pastami do lutowania, czyścikami to kilkaset złotych.


Gwintownica – nie tak popularna, jak kilkanaście lat temu, jednak niezbędna podczas prac na remontowanych budynkach z instalacją stalową. Kompletna gwintownica z zestawem narzynek do 2” to koszt od 1000 do 5000 zł.


Dedykowane narzędzia to nie wszystko, do niektórych prac niezbędne są szkolenia i kursy.


Jakich uprawnień potrzebuje hydraulik?


Hydraulik, który wykonuję tylko instalacje wodne i kanalizacyjne, tak naprawdę nie potrzebuję żadnych uprawnień. Nie wyklucza to jednak szkoleń z nowych systemów, które są wprowadzane przez producentów.

Uprawnienia zaczynają się przy pracy z gazem, elektryką i spawaniem. Zgrzewanie elektrooporowe metodą polifuzyjną kształtek też wymaga odbycia szkolenia. Lutowanie metodą lutu twardego wymaga szkolenia zgodnie z wytycznymi Instytutu Spawalnictwa. Hydraulik montujący kotły gazowe z odprowadzeniem spalin w szachcie kominowym powinien mieć regularne badania wysokościowe.

Coraz częściej hydraulicy wykonują pierwsze uruchomienia urządzeń grzewczych, do czego potrzebują uprawnień od każdego producenta. Koszt to kolejne kilka tysięcy złotych.


Ile zarabia hydraulik?3620 zł brutto to średnia pensja według portalu wynagrodzenia.pl. 4700 zł brutto to pensja na stanowisku hydraulik według portalu Pracuj.pl. Przy takich zarobkach pracownika, pracodawca ponosi koszt 5669 zł miesięcznie, plus wszystkie wydatki związane z wykonaniem uprawniań. Od tego ile zarabia hydraulik, zależy również staż pracy w zawodzie. Doświadczony hydraulik ze wszelkimi uprawnieniami po prostu zarabia więcej.

ile zarabia hydraulik? Zapisz się do newslettera a otrzymasz cennik usług hydraulicznych

Światowy Dzień Hydraulika


Dnia 11 marca obchodzimy Światowy Dzień Hydraulika. Obchody te zapoczątkowała Światowa Rada Sanitarna razem ze Światową Organizacją Zdrowia, których rolą jest podkreślenie, jak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych.


Podsumowanie


Zawód hydraulika wykonują w zdecydowanej większości mężczyźni. Jest to ciężka praca na budowie, za którą należy się odpowiednia płaca. Potencjalni klienci powinni wiedzieć, co składa się na cenę wykonania prac hydraulicznych. Nie tylko wykonanie i materiał, ale również niezbędne narzędzia i uprawnienia. Wszystkim hydraulikom, życzę dużo zleceń przez cały rok, nie tylko w dniu Waszego święta.

Pozdrawiam

Rafał

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *