Dzień dobry! Kupiłem i zamontowałem reduktor ciśnienia wody, a woda nadal “wariuje” mi w kranie! Raz leci normalnie a niekiedy “strzela” mocnym ciśnieniem! Tak właśnie, rozpoczęła się rozmowa z klientem. Od razu wiedziałem, czego potrzebuje. Tu pomoże tylko regulator ciśnienia wody. Powiedziałem.

Reduktor ciśnienia wody - poznaj zasadę jego działania.

Ponieważ, to nie była pierwsza taka sytuacja, ta krótka historia skłoniła mnie do napisania tego artykułu. Przeczytasz w nim o różnicy między regulatorem a reduktorem ciśnienia wody. Przed wyborem urządzenia, musimy sprawdzić, jakie mamy wahania ciśnienia w instalacji wodociągowej.


Jak sprawdzić ciśnienie w instalacji wodnej?
Aby odpowiednio zastosować reduktor ciśnienia wody potrzebny będzie manometr.
Manometr 6 bar

Urządzeniem do monitorowania ciśnienia wody w instalacji jest manometr. Wskazuje on bieżące ciśnienie w układzie wody użytkowej, centralnego ogrzewania lub w układach sprężonego powietrza.

Aby prawidłowo sprawdzić ciśnienie wody w domu, należy: wyłączyć urządzenia pobierające wodę (pralka, zmywarka). Uprzedzić domowników, aby nikt nie pobierał wody z kranu i nie korzystał z toalety. Wskazówka manometru będzie wtedy wskazywała rzeczywistą wartość przedstawioną w barach lub MPa.


Przelicznik jednostek ciśnienia MPa na bar

1 bar [bar] = 0,1 megapascal [MPa]

  • 1 bar = 0.1 megapascal
  • 2 bar = 0.2 megapascal
  • 4 bar = 0.4 megapascal
  • 6 bar = 0.6 megapascal.

Kiedy obniżać ciśnienie wody w instalacji

Sytuacje, w których powinieneś obniżyć ciśnienie wody:

  • Ciśnienie wody wodociągowej ulega wahaniom i często jest zbyt wysokie, co może powodować nieprawidłową pracę instalacji wewnętrznej, woda w kranie ma niejednostajne ciśnienie.
  • Posiadamy zbiornik na ciepłą wodę użytkową zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa 6 bar, a ciśnienie z wodociągu przekracza 4,8 bar – 80% ciśnienia otwarcia zaworu bezpieczeństwa.
  • Ciśnienie robocze instalacji przekracza dopuszczalną wartość.

Reduktor i regulator ciśnienia wody stosuje się w instalacji wodnej, do obniżenia ciśnienia wody pochodzącej z sieci wodociągowej. I tu pojawia się pytanie:


Reduktor ciśnienia wody czy regulator?

Czy jest różnica? Najczęściej spotykamy się z pojęciem reduktor, bo to słowo kojarzy nam się z obniżeniem (redukcją) ciśnienia. Podobnym pojęciem jest regulator, jednak to słowo kojarzy nam się z inną zasadą działania.


Regulator ciśnienia wody utrzymuję zadaną wartość ciśnienia, niezależnie od wahań w instalacji wodociągowej przed regulatorem.

Reduktor ciśnienia wody ma za zadanie obniżenie ciśnienia o wartość zadaną podczas pierwszego ustawienia.

Kiedy redukować ciśnienie wody, a kiedy je regulować?

Kiedy mamy stale wysokie ciśnienie wody w instalacji wodociągowej to wystarczy zastosować reduktor ciśnienia, który zmniejszy nam ciśnienie do odpowiedniej wartości.

Jeżeli, odczuwamy wahania ciśnienia wody, to niezbędny będzie regulator. Pomimo nieregularnego ciśnienia w wodociągu ustabilizuje je w naszej instalacji. Może być również stosowany w instalacji z własnym ujęciem wody. Wyeliminuje wahania ciśnienia za hydroforem.


Przykłady doboru urządzenia:

Pan Wojtek ma przyłącze wodociągowe, w którym ciśnienie waha się od 3 do nawet 6 bar. Ma zamontowany reduktor ciśnienia i ciągle narzeka na jego działanie. Podczas montażu urządzenia w układzie było 3 bary, więc Pan Wojtek tak zredukował ciśnienie, że na manometrze wskazówka wskazywała 2 bary. Super!!! Jednak gdy w wodociągu ciśnienie wzrosło do 6 bar, to Pan Wojtek miał w instalacji około 5 bar. Wtedy ponownie zredukował do 2 bar i nie trudno się domyślić co było, gdy w wodociągu ponownie spadło ciśnienie. Woda ledwo kapała z kranu.

Sąsiad Pana Wojtka, Michał zamontował regulator ciśnienia. Jednokrotne ustawienie regulatora na 2 bary spowodowało uniknięcie wahań ciśnienia. Regulator pomimo różnicy ciśnień w wodociągu zawsze ma zbliżone wskazanie 2 bar w domowej instalacji hydraulicznej.


Korzyści z zastosowania regulatora ciśnienia.

Znasz już różnice pomiędzy reduktorem a regulatorem ciśnienia. Nie tylko ta różnica jest ważna w domowym użytkowaniu wody. I tak z tematu regulatora ciśnienia, przeszliśmy do oszczędzania za jego pomocą.


Reduktor ciśnienia wody - dzięki niemu możesz zaoszczędzić pieniądze.

Stałe niskie ciśnienie wody powoduje oszczędności w zużyciu wody. Każda bateria w domu przepuszcza określoną ilość wody. Zwiększenie ciśnienia powoduję większe zużycie przy takim samym otwarciu baterii. W ciągu 5 minut przy podwyższonym ciśnieniu zużycie wody może się zwiększyć o 45 litrów.


Zużycie wody w ciągu 5 minut przy różnym przepływie wody.

45 litrów x 365 dni = 16425 litrów zużytej wody więcej w ciągu roku i to tylko podczas 5 minut korzystania dziennie. To jeden z najważniejszych argumentów dla zastosowania reduktora lub regulatora ciśnienia.

Ceneo.pl

Najbardziej odczuwalne duże ciśnienie jest w bateriach umywalkowych i zlewozmywakowych. Nowoczesne baterie jednouchwytowe z mieszaczem są wygodne w użytkowaniu, ale mniej precyzyjne w ustawieniu. Pełne otwarcie baterii nie powinno powodować rozchlapywania wody. Zamontowanie odpowiedniego urządzenia uchroni Cię przed tym.

Podsumowanie

Montaż reduktora lub regulatora ciśnienia spowoduje nie tylko oszczędności pieniędzy, ale również przyczyni się do zmniejszenia ilości marnowanej wody. Dzięki tak prostemu urządzeniu zadbasz o środowisko. Zwiększy również to Twój komfort korzystania z odbiorników wody. Zdecydowanie polecam zastosowanie takiego urządzenia.

Napisz w komentarzu czy interesuję Cię temat, innych sposobów zaoszczędzenia pieniędzy na Twoich domowych instalacjach hydraulicznych.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:

Pozdrawiam

Rafał Mróz


Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad dziesięciu lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.