Instalacje z miedzi wykonywane są już ponad 100 lat. Obecnie instalacja elektryczna to najpowszechniejsza instalacja miedziana w naszych domach. Kolejną jest instalacja gazowa. Miedź stosuję się również do instalacji: wody, ogrzewania, instalacji solarnej, klimatyzacji i pomp ciepła (split). To pokazuje, jak duży jest szereg jej zastosowań. Poznaj zalety, wady i warunki, jakie muszą być spełnione dla prawidłowej eksploatacji instalacji z miedzi.
Instalacja miedziana do ciepłej i zimnej wody pitnej
Zastosowanie rur z miedzi do instalacji wodnej ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest antybakteryjność miedzi. Na ściankach nie narasta materiał mikrobiologiczny. Jony miedzi hamują rozwój bakterii, w tym Legionelli. Kolejną cechą jest niski współczynnik chropowatości. Dzięki temu woda przepływa swobodnie i utrudnione jest osadzanie się osadów na niej.
Wiedziałeś/aś, że rury miedziane mogą uwalniać do wody jony miedzi? Tak właśnie jest. Jony miedzi są nam niezbędne do metabolizmu.
Woda użytkowa, którą dostarczają wodociągi, raczej zawsze nadaje się do instalacji z miedzi. Jednak, aby mieć pewność, należy zwrócić uwagę na 3 wytyczne jakie powinna mieć woda płynąca przez rury miedziane:
- Odpowiedni odczyn pH > 7
- Zawartość jonów azotanowych poniżej 30 mg/l
- Odpowiedni stosunek zasadowości ogólnej do jonów siarczanowych > 2
Tych informacji dowiesz się, oddając wodę do badań. Takie badanie możesz zlecić w stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub w firmach specjalizujących się tym.
Zmiękczanie wody, a instalacja miedziana
Całkowicie zmiękczona woda nie nadaje się do instalacji z miedzi. Taka woda powoduje korozję miedzi, co sprawia trafianie dużej ilości miedzi do wody. Konsekwencją tego jest zmiana smaku i zapachu wody. Całkowicie zmiękczona woda skróci żywotność instalacji miedzianej.
Powyższe konsekwencje nie wykluczają jednak zastosowania zmiękczacza. Twarda woda wpływa na trwałość sprzętu AGD, powoduje powstawanie osadów na armaturze czy w kabinach prysznicowych. Zmiękczenie wody, która przepływa przez instalację miedzianą, jest dopuszczalne do pewnej granicy. Twardość sprawdzisz za pomocą testera, których ceny zaczynają się od kilku złotych.
Zmiękczacz, jaki zastosujemy, musi mieć możliwość regulowania twardości wody. Optymalna wartość jest pomiędzy 50-60 mg CaCO3/l. Jest to również miękka woda, a osadzanie się osadów nie jest uciążliwe i łatwe do usunięcia.
Instalacja miedziana do ogrzewania
Dzięki swej niezawodności i bezpieczeństwu użytkowania, miedź jest uznawana za idealny materiał do ogrzewania. Ponadto, zapewnia najwyższą sprawność systemów wymiany ciepła. Ma to znaczenie przy ogrzewaniu płaszczyznowym. Długość przewodów może być krótsza w porównaniu do systemu z tworzywa sztucznego.
Miedź topi się w temperaturze 1083°C. To nieosiągalna wartość podczas ogrzewania domu. Wysoka temperatura w instalacji nie wpływa na jej trwałość i długość eksploatacji. Kolejną zaletą jest, estetyczność wyglądu instalacji prowadzonej po wierzchu. W takiej instalacji możemy zastosować mniejsze średnice z powodu cienkiej grubości ścianek. Decydując się na instalację centralnego ogrzewania z miedzi, należy rozważyć również wybór grzejników z miedzi.
Wadą instalacji z miedzi jest jej cena. Koszty materiałów są wyższe w porównaniu do tworzyw sztucznych. Woda w instalacji też powinna być specjalnie uzdatniona, aby wydłużyć żywotność miedzi.
Nie należy łączyć instalacji miedzianej z innymi metalami. Nie dotyczy stali nierdzewnej. Miedź powoduje ich szybszą korozję, rozpuszczanie żelaza i cynku.
Rur miedzianych nie należy używać w połączeniu z elementami aluminium. Pomimo występujących na rynku inhibitorów korozji, lepiej takich instalacji unikać.
WAŻNE! Nie należy łączyć instalacji miedzianej ze stalową. Takie połączenie powoduje szybszą korozję stali.
Miedziana instalacja gazowa
Miedź jest gazoszczelna, to metal nieprzenikalny dla gazów z zewnątrz i wewnątrz instalacji. Ponieważ jest to produkt niepalny, dopuszczony jest do użytku w całej Europie. Możliwe są dwa sposoby łączenia rur: zaprasowywanie kształtek lub metodą lutowania twardego. W Polsce możliwe jest również, stosowanie do gazu stalowych rur łączonych za pomocą spawania lub skręcania kształtek, które nie są ocynowane.
Instalacja miedziana: solarna, klimatyzacji i pompy ciepła
Wśród wielu zastosowań miedzi w instalacjach w domu jest użycie jej do instalacji solarnej. Rury miedziane transportują czynnik grzewczy z kolektorów słonecznych do wymiennika ciepła w zasobniku. Najczęściej jest to glikol propylenowy ze względu na jego nietoksyczność.
W klimatyzacji, jak i pompie ciepła (split) rura miedziana służy do transportu czynnika pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną.
Instalacja miedziana, jej zalety i wady
Przed wyborem miedzi jako głównego budulca instalacji w swoim domu, poznaj jej pozytywne i negatywne cechy:
Zalety
- Wytrzymuje wysokie i niskie temperatury oraz ciśnienie.
- Rury miedziane mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz, odporne są na warunki atmosferyczne.
- Miedź jest najlepszym materiałem do wymiany ciepła, ponieważ ma wysoką przewodność cieplną.
- Nadaje się do wielu rodzajów instalacji: woda pitna, ogrzewanie, kolektory słoneczne, gaz, pompy ciepła i systemy klimatyzacji.
- Idealnie nadaje się do instalacji wodociągowej, jest antybakteryjna i hamuje rozwój bakterii, w tym Legionelli.
- Miedź jest wielokrotnego użytku, podlega w 100% recyklingowi, dzięki czemu nie zaśmieca środowiska.
- Służy do budowy estetycznych, ozdobnych grzejników.
Wady
- Miedź podatna jest na korozję, aby wydłużyć jej żywotność, musimy kontrolować jakość wody.
- W instalacji miedzianej nie może przepływać woda całkowicie zmiękczona. Musimy się pogodzić tylko z częściowym obniżeniem twardości.
- Cena miedzi jest wyższa w porównaniu do tworzyw sztucznych, przez co koszty instalacji są wyższe.
- Nie należy łączyć miedzi z instalacją stalową, ponieważ przyśpiesza to jej korozję.
Porównując wady i zalety, Sam sobie musisz odpowiedzieć, czy warto zainwestować w instalację miedzianą. Zdecyduj również, do których domowych instalacji hydraulicznych jej użyć.
Podsumowanie
Instalacja miedziana jest dosyć popularna. Możemy z niej wykonać prawie każdą instalację w domu. Instalację wodną i ogrzewania możemy wykonać z wielu rodzajów materiałów np. miedź, PP lub Pex. Natomiast do gazu, kolektorów słonecznych czy pompy ciepła, najlepszym, jak nie jedynym rozwiązaniem jest instalacja miedziana. Ma ona szereg zalet min: wszechstronność zastosowań i wysoka trwałość w odpowiednich warunkach. Główną jej wadą jest wysoka cena.
W następnym wpisie poznasz system, którego połączenia są wykonywane poprzez nasunięcie tulei na złączkę i rurę.
Hej czytelniku! Jeśli interesuje Cie konkretne zagadnienie, związane z hydrauliką, napisz je w komentarzu.
Odpowiem na wszystkie pytania. Porównanie wszystkich systemów do wody i ogrzewania znajdziesz TUTAJ.