Instalacja Wodna W Domu. Sprawdź Jaką Wybrać?

Instalacja wodna w domu - z czego wykonać?

Instalacja wodna i grzewcza w domu powinna być dobrze przemyślana, dlatego ważne jest jej zaplanowanie i staranne wykonanie. Do wyboru mamy 3 rodzaje materiałów, których możemy użyć. Jest to stal, miedź i tworzywa sztuczne. Ponieważ, chcemy, aby nasza instalacja przetrwała długie lata, musimy rozważyć jej wybór.


Instalacja wodna w domu

Instalacja wodna to wszystkie elementy, które zapewniają nam możliwość korzystania z bieżącej wody. W przypadku wodociągu nasza instalacja zaczyna się za wodomierzem i za awarię odpowiada właściciel domu. Awaria przed wodomierzem to odpowiedzialność przedsiębiorstwa wodociągowego. Jeśli posiadamy własne ujęcie wody (studnia), to za wszystkie elementy odpowiadamy sami.


Punkty poboru wody

Nasz dom musimy wyposażyć w niezbędne punkty poboru wody. Należą do nich przyłącza w łazience: umywalka, toaleta, bidet, prysznic i wanna. Przyłącza w kuchni: zlew, zmywarka, lodówka z kostkarką (mniej popularne urządzenia, ale trzeba to rozważyć na etapie projektowania instalacji). Pralnia, garaż, kotłownia to pomieszczenia, w których znajdują się przyłącza do: pralka, komora gospodarcza, zawór czerpalny. Należy pamiętać o wyprowadzeniu wody na zewnątrz budynku. Może to być tylko zawór na ścianie do poboru wody, chociaż coraz częściej jest to instalacja automatycznego podziemnego systemu podlewania ogrodu.


Są dwie metody uzyskania ciepłej wody w wybranych punktach poboru:

  1. Ogrzewanie wody poprzez ogrzewacze przepływowe w punktach poboru. Takie rozwiązanie daje możliwość rozprowadzenia tylko wody zimnej do poszczególnych urządzeń.
  2. Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika z przygotowaną ciepłą wodą, którą dostarczamy za pomocą rur do punktów, w których ciepła woda jest potrzebna. Takie rozwiązanie, aby dawało większy komfort użytkowania, zmusza do zrobienia dodatkowej instalacji cyrkulacyjnej ciepłej wody użytkowej. Prowadzimy dodatkową rurę do miejsc poboru bardziej oddalonych od zasobnika, a w których nie chcemy czekać na ciepła wodę.

Instalacja centralnego ogrzewania

Instalację grzewczą możemy wykonać na kilka sposobów. Przede wszystkim jest ogrzewanie grzejnikowe i płaszczyznowe i tym poświęcę uwagę w tym wpisie. W tych systemach prowadzimy instalację od źródła ciepła do poszczególnych pomieszczeń za pomocą rur. Źródłem ciepła może być:

  • Kocioł: gazowy, olejowy, elektryczny, na paliwa stałe.
  • Pompa ciepła: powietrzna, gruntowa.

Instalacja grzejnikowa

instalacja wodna do podłączenia grzejników

Taką instalację możemy wykonać, łącząc ze sobą poszczególne grzejniki. Musisz pamiętać, aby zachować odpowiednie średnice wraz ze zwiększającą się liczną grzejników. Drugą metodą wykonania instalacji grzejnikowej jest zastosowanie rozdzielaczy. Oczywiście każdy grzejnik ma podłączenie bezpośrednio do rozdzielacza za pomocą takiej samej średnicy rurki. Rozdzielacz jest podłączony do źródła ciepła, również odpowiednią średnicą rury w zależności od ilości grzejników.


Ogrzewanie płaszczyznowe

Tego typu ogrzewanie możemy wykonać z rur jednorodnych PEX lub rur wielowarstwowych.

UWAGA! Sprawdź, w jakiej kolejności powinny być wykonywane instalacje podczas budowy domu 🙂


Instalacja wodna i grzewcza w domu. Jakie mamy możliwości?


Rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej możemy w większości przypadków wykonać z tego samego materiału.


Stal

Stal to materiał używany od wielu lat. Pierwsze instalacje wodne i ogrzewania powstawały właśnie z tego materiału. Instalacje budowane ze stali były łączone za pomocą połączeń gwintowanych lub spawanych.

Dzisiejsze instalacje łączone są głównie za pomocą zaprasowywania. Zmieniła się też stal. Dziś jest to stal nierdzewna (Inox) do wody użytkowej i stal węglowa do instalacji centralnego ogrzewania. Nowoczesne rury występują z cieńszą grubością ścianki, przez co są lżejsze i łatwiejsze w montażu.


Miedź

Miedź to materiał, który nadaje się do wody pitnej i ogrzewania. Do obydwu tych instalacji stosujemy tą samo rurę. Występują dwie możliwości łączenia: lutowanie lub zaprasowywanie. Połączenia prawidłowo wykonane są tak samo pewne i trwałe.


Tworzywa sztuczne

Występuje kilka rodzajów tworzyw sztucznych, które są wykorzystywane do instalacji w naszych domach:

  • PVC – polichlorek winylu
  • PB – polibutylen
  • PE – polietylen
  • PP – polipropylen
  • PEX – polietylen sieciowany
  • RURY WIELOWARSTWOWE

Wszystkie te rodzaje możemy zastosować w domowych instalacjach hydraulicznych.


W jakim systemie instalacje wykonamy najszybciej?

Instalacja z rur wielowarstwowych wykonywana jest najszybciej. Rury są elastyczne i prowadzone w dowolny sposób, ograniczając przy tym użycie kształtek. Połączenia realizuje się bardzo szybko. Narzędzia jakie są potrzebne to nożyce, kalibrator i zaciskarka. Zarówno przy ogrzewaniu z rozdzielaczy, jak i podłączone szeregowo.


Z czego wykonana instalacja wodna i grzewcza będzie najtrwalsza i posłuży najdłużej bezawaryjną eksploatacją?

Takie pytanie zadałem na grupach facebookowych gromadzących instalatorów zajmujących się tego typu montażami. Główną preferencją instalatorów jest wykonywanie instalacji z rur wielowarstwowych.


https://www.facebook.com/groups/domihpl/ instalacja wodna w domu
Dołącz do grupy dla osób na etapie budowy domu, remontu. Znajdziesz tu wsparcie w Twoim problemie.

Ankieta 2 - instalacja wodna w domu

Ankieta 1 - instalacja wodna w domu

Podsumowanie wyników ankiet

  1. Rura wielowarstwowa – 148 głosów
  2. PP – 77 głosów
  3. Miedź – 22 głosy
  4. Stal nierdzewna – 9 głosów
  5. Rura stalowa spawana – 2 głosy
  6. Rura ocynkowana – 2 głosy
  7. PB – polibutylen – 1 głos
  8. PEX – 1 głos

Jak widać, preferencje instalatorów są różne. Nad innymi systemami przoduje rura wielowarstwowa. Może dlatego, że jest to najpopularniejszy system, który wykonuje się najszybciej. Za pomocą tego systemu możemy wykonać instalację ogrzewania bez żadnych połączeń w podłodze i w ścianach. Zastosowania rozdzielaczy daje nam taką możliwość. Połączenie występuje w szafce rozdzielaczowej i z zaworem grzejnikowym.

Inaczej ma się instalacja wodna. Wszystkie zakończenia instalacji znajdują się w ścianach. To są tak zwane kolana wieszakowe (montażowe, z uszami). Układ zbudowany na rozdzielaczu zmniejsza ilość połączeń do minimum, ale wyklucza zrobienie instalacji cyrkulacyjnej.

Z pewnością warto zwrócić uwagę, że na drugim miejscu uklasowała się instalacja z polipropylenu. Budowa instalacji z systemu PP powstaje z wielu połączeń. Nie ma możliwości zrobienia jej bez połączeń w ścianach i posadzce. Dlaczego więc tylu instalatorów ufa temu systemowi? Powodem jest jednorodne połączenie!!! Co to znaczy? Połączenie w tym systemie tworzy się za pomocą zgrzewarki. Rozgrzany do odpowiedniej temperatury polipropylen staje się elastyczny („ciekły”). Zetknięcie dwóch tak rozgrzanych elementów tworzy jednolite połączenie.

Instalacja z miedzi, która w efekcie zajęła 3 miejsce, łączy się poprzez lutowanie miękkie i twarde lub zaprasowywanie. Budowa instalacji z miedzi poprzez lutowanie jest czasochłonna. W związku z tym podczas lutowania miękkiego i twardego wykonujemy: czyszczenie rury i kształtki, smarowanie topnikiem rury i kształtki, podgrzewanie połączenia za pomocą palnika i nakładanie cyny, studzenie oraz obmywanie połączenia. Zaprasowywanie jest szybsze, ale występują tu uszczelki i cena odstrasza inwestorów.


Pozostałe systemy

Pozostałe systemy w tym zestawieniu zostały dodane przez instalatorów, nie przeze mnie. Popularność ich jest dużo mniejsza. Stal nierdzewna to na pewno trwały materiał, ale dlaczego jest tak daleko w tym rankingu? W mojej ocenie to cena, gra tu główną rolę. Rury stalowe i ocynkowane wymagają najwięcej pracy. Spawanie, gwintowanie to było dobre 30 lat temu.

Tu moje zdziwienie!!! PEX – jednorodna rura, która jest popularna w systemach, w których połączenie powstaje w wyniku nasunięcia pierścienia na rurę i kształtkę dostała tylko jeden głos. Co prawda był jeden komentarz, w którym instalator polecał do wody system PP, a do ogrzewania TECE. System bezoringowy, a nie budzi zaufania. Tego się nie spodziewałem.


Podsumowanie

Starannie wykonana instalacja wodna w domu, jak i instalacja ogrzewania z wymienionych systemów daje gwarancję długiej bezawaryjnej eksploatacji. Kluczową sprawą jest wykonanie prób szczelności w czasie, gdy jeszcze możemy bezinwazyjnie naprawić nieszczelność.

Częściowo zgadzam się z wynikiem tej ankiety. Centralne ogrzewanie wykonałbym z rur wielowarstwowych z rozdzielaczem i bez połączeń ukrytych w ścianach i podłogach. Wodę użytkową zdecydowanie z polipropylenu, ponieważ połączenia wydają się najtrwalsze i jest możliwość wykonania precyzyjnej instalacji cyrkulacyjnej.

Hej!!! Nie uciekaj jeszcze!!! Spodobał Ci się ten artykuł? Pozostaw pod nim krótki komentarz.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *