Przeprowadzka z Bloku Do Domu: Domowe Instalacje Hydrauliczne

Przeprowadzka z Bloku Do Domu

Przeprowadziłem się w lutym 2024 roku, więc minął już prawie rok, od kiedy miała miejsce moja przeprowadzka z bloku do domu. Pomimo że z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 17 lat, nie obyło się bez niespodzianek. Domowe instalacje hydrauliczne mogą się okazać wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nie miały z nimi wcześniej do czynienia. W bloku nic nas nie interesowało. Skąd się bierze ciepło w grzejnikach, skąd woda w kranie i gdzie ta woda odpływa. Płaci się czynsz i rachunki i mamy wszystko zapewnione. W domu jest już trochę inaczej. Wszystko jest na naszej głowie i o tym jest ten artykuł.

Domowe instalacje hydrauliczne

Jakie to instalacje mamy w domu, o które trzeba zadbać? Ogrzewanie, woda, kanalizacja, wentylacja. Jest jeszcze instalacja elektryczna nie mniej ważna, ale to nie tematyka mojego bloga. Na początek, z racji, że jest luty i sezon grzewczy jest w pełni, zajmijmy się ogrzewaniem.

Ciepło w domu zapewnia jakieś źródło. Zazwyczaj jest to kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy, elektryczny lub pompa ciepła. Poza tym źródłem jest jeszcze instalacja, która rozprowadza czynnik grzewczy po domu. Albo poprzez ogrzewanie podłogowe, albo grzejniki.

Wodę w domu mamy albo z wodociągowej instalacji miejskiej lub z własnego ujęcia – studni. O ile wodociągi zapewniają wodę zdatną do picia, to w studni ta woda może zawierać szereg związków, które należy wyeliminować z wody tak, by nadawała się do spożycia.

Instalacja kanalizacyjna w domu, jeśli jest wykonana prawidłowo, jest najmniej obsługowa. Sytuacja się zmienia tuż za ścianą budynku. Odpływ ścieków może być do kanalizacji miejskiej, szamba lub oczyszczalni ścieków.

Wentylacja grawitacyjna jest bezobsługowa. Należy jedynie zadbać o czystość kanałów. Coraz więcej domów jednak posiada wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. I w takim domu trzeba o nią szczególnie zadbać.

Kolejną instalacją jest instalacja zewnętrzna nawodnienia ogrodu czy odprowadzenia wody deszczowej. Tu też należy pamiętać o regularnym czyszczeniu dysz nawodnienia czy osadników z zalegających liści.

Przeprowadzka z bloku do domu, a instalacje grzewcze

W instalacjach grzewczych w nowym domu najważniejsze jest zadbanie o źródło ciepła, ponieważ jest ono sercem instalacji. Każde źródło ciepła potrzebuje corocznego serwisu. Nie tylko w okresie gwarancji. Serwis polega na przeczyszczeniu urządzenia grzewczego, tak by pracowało najwydajniej. Dodatkowo podczas serwisu sprawdzane są filtry wyłapujące zanieczyszczenia z instalacji. Osady na filtrach zaburzają przepływ czynnika grzewczego, a co za tym idzie, zmniejsza się sprawność ogrzewania. Mniejsza sprawność to wyższe koszty ogrzewania po przeprowadzce z bloku do domu. O serwisowaniu szczegółowo napisałem w artykule Serwis Kotła Gazowego.

Rodzaje ogrzewania w bloku a w domu jednorodzinnym

Ogrzewanie grzejnikowe zarówno w domu jak i w bloku działa tak samo. Czynnik grzewcze nagrzewa płytę grzewczą kaloryfera, a ta oddacie to ciepło do pomieszczenia. Różnicą może być temperatura czynnika grzewczego. W bloku z ogrzewaniem miejskim grzejniki mogą być bardzo gorące i osiągać 80°C , a nawet więcej. W domu raczej nikt takich temperatur nie utrzymuje, a zazwyczaj jest to 40/50 stopni. Obsługa takich grzejników polega na odpowietrzaniu ich przez odpowiedni odpowietrznik. Podczas tego procesu należy kontrolować ciśnienie w układzie grzewczym i w razie potrzeby dobić ciśnienia.

Regulacja ogrzewania grzejnikowego. Najprostszą metodą na regulację temperatury w pomieszczeniach z grzejnikami jest montaż głowicy termostatycznej. Odpowiednia nastawa odpowiada temperaturze, w której grzejnik ma przestać grzać. Ciekawą opcją jest również głowica starowana zdalnie poprzez sterownik naścienny, który ma możliwość sterowania przez aplikację w telefonie. O tym możesz przeczytać w artykule „Zdalne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym”

Instalacja ogrzewania podłogowego raczej nie jest spotykana w blokach. Za to zdecydowana większość właścicieli nowych domów wybiera ogrzewanie płaszczyznowe – czyli poprzez powierzchnię całej podłogi. Z punktu widzenia ekonomicznego i praktycznego jest to dobry wybór. Podłogówka nie zabiera nam miejsca na ścianach, zwłaszcza że teraz domy posiadają duże przeszklenia od samej podłogi. Ten system ogrzewania jest bezobsługowy. Raz napełniona instalacja nie wymaga naszej uwagi.

Regulacja ogrzewania podłogowego odbywa się poprzez sterowanie zaworami umieszczonymi na belce rozdzielacza ogrzewania podłogowego. Montujemy regulatory temperatury w pomieszczeniach, a one komunikują się z siłownikami na rozdzielaczu przez listwę sterującą. Tak w dużym skrócie. O tym też będzie wkrótce artykuł.

Woda w domu jednorodzinnym

Woda miejska jest zdatna do picia, ale często jest twarda. Aby zapewnić dłuższą żywotność instalacji i urządzeń takich jak baterie, ekspres, pralka czy zmywarka musimy zamontować zmiękczacz wody. Pełny artykuł o zmiękczaczach napisałem już wcześniej, do którego możesz później wrócić. Ważne jest, aby regularnie uzupełniać sól i raz do roku przeprowadzić serwis urządzenia według zaleceń producenta.

Obsługa zestawu hydroforowego w domu

Przeprowadzka z bloku do domu, w którym nie ma wody miejskiej, wymaga zainstalowania i używania pompy i hydroforu do zapewnienia bieżącej wody. Pompa może być głębinowa lub nawierzchniowa w zależności, jaka jest studnia. Do tego zbiornik hydroforowy do zapewnienia stałego przedziału ciśnienia wody.

Zbiornik hydroforowy – to naczynie na wodę i powietrze. Odpowiednia ilość powietrza zapewnia płynną pracę pompy. Jakie objawy występują, gdy mamy mało powietrza w zbiorniku? Przede wszystkim pompa zaczyna się uruchamiać coraz częściej i pracować bardzo krótko. Dzieje się tak aż do momentu gdy, każde odkręcenie kranu powoduje uruchomienie pompy. Jest na to sposób: regularne uzupełnianie ciśnienia powietrza w zbiorniku.

Jak dobić powietrze do hydroforu? Krok po kroku

  1. Wyłącz pompę:
    • Odłącz zasilanie pompy hydroforowej, aby zapobiec jej uruchomieniu podczas pracy. Najlepiej poprzez wyłączenie bezpiecznika w skrzynce elektrycznej.
  2. Odprowadź wodę ze zbiornika:
    • Zamknij zawór doprowadzający wodę ze studni.
    • Otwórz zawór spustowy lub odkręć najbliższy kran, aby opróżnić zbiornik z wody. Możesz również otworzyć zawór czerpalny na zewnątrz i użyć tej wody np. do podlewania. Pozostaw ten zawór otwarty do momentu uzyskania odpowiedniego ciśnienia.
  3. Sprawdź ciśnienie powietrza:
    • Na górze zbiornika znajdziesz zawór powietrzny (zwykle podobny do wentyla w oponach samochodowych).
    • Przyłóż manometr i sprawdź ciśnienie. Często manometr jest już zamontowany na zbiorniku, wtedy można śledzić jego wskazania.
    • Powinno ono wynosić około 70-90% ciśnienia załączenia pompy. Jeśli pompa włącza się przy 2 barach, ciśnienie powietrza powinno wynosić około 1,4-1,8 bara.
  4. Dopompuj powietrze:
    • Użyj kompresora lub pompki, aby dodać powietrze do zbiornika. Pamiętaj, żeby nie zamykać zaworu odpływowego, którym spuściłeś wodę. Podczas dobijania nadmiar wody jest usuwany, gdy wytwarza się wyższe ciśnienie w zbiorniku.
    • Uwaga! W zbiorniku ocynkowanym gdzie mamy rurkę wodowskazu i widzimy poziom wody, spuszczamy wodę do momentu, jak woda przestanie być widoczna. Następnie zamykamy zawór odpływowy i dobijamy powietrze do wymaganej wartości.
    • Stopniowo pompuj i regularnie sprawdzaj ciśnienie za pomocą manometru.
  5. Sprawdź szczelność zaworu:
    • Po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia upewnij się, że zawór powietrzny jest szczelny. Możesz użyć odrobiny wody z mydłem, aby sprawdzić, czy nie uchodzi powietrze.
  6. Zamknij zawór spustowy i uruchom pompę:
    • Po napełnieniu zbiornika powietrzem zamknij zawór spustowy.
    • Otwórz zawory ze studni, podłącz pompę do zasilania (włącz bezpiecznik) i sprawdź, czy hydrofor działa poprawnie.

Teraz już wiesz, jaki uzupełnić powietrze w hydroforze. Możesz to zlecić instalatorowi lub wykonać to samodzielnie.

Woda z Uzdatniacza Wody Po Przeprowadzce Do Domu.

Korzystanie z wody miejskiej w bloku jest proste. Odkręcasz kran i leci woda pitna. W swoim domu z własnym ujęciem musisz doprowadzić wodę do stanu nadającego się do picia. Żelazo mangan i inne związki to składniki wody najczęściej występujące. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować odpowiedni uzdatniacz wody. To urządzenie filrtuje wodę w zależności od tego, co się w wodzie znajduje. Należy wykonać badanie wody. Przekazać wyniki do firmy, która zajmuję się doborem złoża zawodowo. Szczegółowy artykuł o uzdatniacz wody znajdziesz tutaj.

Obsługa uzdatniacza

Uzdatniacz nie tylko przygotowuję wodę do spożycia, ale i sam ją zużywa. I to w niektórych przypadkach w dużych ilościach. Ja mam w domu zestaw, który zużywa ok. 400 litrów wody co 4 dni na regenerację złoża. Co miesiąc (32 dni) jest to ok. 3200 litrów wody. Cała ta woda płynie do szamba 10 m3. Znacząco zwiększa to częstotliwość wywozu nieczystości.

Pomimo bezobsługowej głowicy, którą raz programujemy, to uzdatniacze trzeba serwisować. Jest w nich masa trybików uszczelek, które podczas pracy się zużywają, co może powodować rozszczelnienia. Serwisuj uzdatniacz raz w roku.

Przeprowadzka z bloku do domu a odpływ ścieków

Ścieki z bloku są odprowadzane systemem rur do miejskiej oczyszczalni ścieków, a ich koszt jest wliczony w cenę zużytej wody. Po wprowadzeniu się do nowego domu samodzielnie musisz zadbać o odprowadzenie ścieków.

Ma 3 możliwości:

  1. Podłączyć się do miejskiego systemu odbioru ścieków (kanalizacji miejskiej).
  2. Zakupić i zamontować na swojej posesji szambo.
  3. Zbudować przydomową oczyszczalnie ścieków.

Pierwsza opcja jest najwygodniejsza. Ścieki trafiają do oczyszczalni ścieków, a Ty płacisz za tyle ścieków, ile zużyłeś wody. Należy tu pamiętać o zastosowaniu podlicznika do wody zużytej na podlewanie ogródka. W przypadku podłączenia do miejskiego systemu odprowadzenia ścieków warto zastosować zasuwę burzową, do której będzie dostęp. W razie obfitych deszczy może dojść do cofnięcia się ścieków. A tego na pewno nie chciałbyś w swoim nowym domu.

Szambo to szczelny zbiornik na zużytą wodę. Pojemności takich zbiorników są w przedziale od 5 do 20 m3. Im większy, tym rzadziej trzeba będzie odbierać nieczystości. Dla własnej wygody należy doprowadzić wąż ssący do granicy działki tak, aby wóz asenizacyjny mógł odbierać ścieki bezpośrednio z drogi. Znajdź 2/3 firmy w Twojej okolicy, które pełnią takie usługi. Zawsze lepiej jest mieć jakąś firmę na zapas, gdy główny odbiorca zawiedzie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to idealne rozwiązanie dla domów z dużą posesją i wodą miejską. Nie chcemy pobierać wody z ziemi, do której odprowadzamy ścieki. Oczyszczone, ale to wciąż ścieki. Jeśli chodzi o dbanie o oczyszczalnie, to głównie należy pamiętać o odpowiednich środkach zapewniających oczyszczanie niebezpiecznych substancji ze ścieków. Aby oczyszczalnia działała prawidłowo, powinno się również stosować odpowiednich produktów w codziennym życiu. Proszki do prania dedykowane do oczyszczalni, tabletek do zmywarki czy nawet płynów do mycia toalety.

Przeprowadzka z bloku do domu – porady dla początkujących

Podstawą jest znajomość naszej domowej instalacji. Poznanie co do czego służy i jak sobie poradzić w razie nagłej awarii.

Główny zawór odcinający wodę. Wiedza gdzie znajduje się zawór, który odcina dopływ wody do domu, może uratować Cię przed zalaniem. Np. gdy pęknie wężyk od baterii, a zawór pod wężykiem nie da się zakręcić, pobiegniesz i zamkniesz zawór główny. Każdy domownik powinien znać jego lokalizację. Zawór jest zazwyczaj w miejscu mało uczęszczanym. Pamiętaj nie zastawić go „rupieciami”.

Czujnik do szamba. Zamontowanie takiego czujnika pozwoli Ci uniknąć zaglądania co kilka dni, jaki jest poziom napełnienia. Bez niego nie raz szambo wyleje Ci na podwórko. Mogę polecić przewodowy czujnik napełnienia, który sam używam.

Sterownik ogrzewania jest niezbędny dla utrzymania odpowiedniej temperatury w domu. Steruje urządzeniem poprzez uruchamianie i wyłączanie systemu ogrzewania. Może być w formie aplikacji, gdziekolwiek jesteś z dostępem do internetu. Np. taki sterownik bezprzewodowy Engo

Zamykanie zaworu czerpalnego na zimę. Często spotykaną awarią w domu jest przemrożony zawór czerpalny na zewnątrz domu. Gdy nie zostanie odcięty mamy dwie możliwości: albo go zupełnie rozsadzi, albo zacznie przeciekać.

Nawodnienie ogrodu to kolejny element instalacji o której należy pamiętać przed zimą. Aby nie doszło do rozszczelnienia lub uszkodzenia elementów w ziemi, należy przedmuchać układ przy użyciu kompresora.

Podsumowanie

Przeprowadzka z bloku do domu pod kątem instalacji hydraulicznych przysparza nowych obowiązków. Przy każdej domowej instalacji hydraulicznej jest coś do zrobienia. Oczywiście wszystko można zlecić hydraulikom, ale co się da, warto zrobić samemu. Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu.


Napisz w komentarzu:
Co Ciebie zaskoczyło przy przeprowadzce z bloku do domu?

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 54

Jeden komentarz

  1. Odnośnie głównego zaworu wody.
    Żyjemy w 21 wieku i na rynku dostępne są elektrozawory sterowane po WIFI dające możliwość odcięcia dopływu wody za pomocą aplikacji w smartfonie. Ja co prawda jako hydraulik konserwatywny nie mam zaufania do takich nowoczesnych „podejrzanych eksperymentów” ale może się mylę. Brak prądu – brak WIFI. Chciałbym poznać Pańską opinię na temat powyższego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *