Zasuwa Burzowa Kiedy Jest Potrzebna? Rodzaje

Zasuwa burzowa niezbędna w domu z piwnicą

Zasuwa burzowa to bardzo proste urządzenie, które zapobiega zalaniu niżej położonych części domu. Dotyczy to nie tylko domów, ale również wszystkich obiektów budowlanych, które podłączone są do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Najbardziej, na zalanie narażone są podpiwniczone części budynków. Dodatkową funkcją, jaką spełnia zasuwa burzowa, jest ochrona przed gryzoniami. Specjalna konstrukcja uniemożliwia, dostanie się np. szczurów do wnętrza naszego domu poprzez przewody kanalizacyjne.

W tym artykule odpowiem na poniższe pytania o zasuwy burzowe:

  • Kiedy niezbędny jest montaż zasuwy burzowej?
  • Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych kanalizacyjnych?
  • Jak i gdzie poprawnie zamontować zasuwę burzową?
  • Jakie popełniane są błędy podczas montażu zasuwy burzowej?
  • Ile kosztuje?

Zabezpieczenie przed cofaniem ścieków: zasuwa burzowa

Zacznijmy od tego, że część domów podłączonych do sieci kanalizacyjnej jest narażona na zalanie w przypadku tak zwanej „cofki”. O tym, co to jest „cofka”, znajdziesz poniżej. Aby temu zapobiec, należy zastosować odpowiednie zabezpieczenie, jakim jest zasuwa burzowa. Niewątpliwie jest ona doskonałym i prostym rozwiązaniem w instalacji kanalizacyjnej. Zasuwa burzowa inaczej kanalizacyjny zawór zwrotny lub klapa zwrotna to niezwykle ważny element instalacji odprowadzającej ścieki, w domach podłączonych do kanalizacji miejskiej. Jej zadaniem jest ochrona najniżej położonych pomieszczeń budynku przed zalaniem ściekami. Konsekwencje jej braku mogą być naprawdę poważne.


Czym jest tzw. cofka ścieków?

Podczas ulewnych deszczy, czy burz może się zdarzyć, że kanalizacja się przepełni. Wówczas ścieki wybijają studzienkami na ulice, ale również mogą cofać się do domowych przyłączy, wybijając najniżej położonym odpływem kanalizacyjnym w domu np. kratką odpływową w piwnicy, garażu, bądź umywalką lub toaletą w piwnicy. Konsekwencje takiej sytuacji są bardzo odczuwalne. Zalanie ściekami, to niewątpliwie poważny problem. Sama myśl o sprzątaniu, a w dodatku o obecnym zapachu przeraża. Straty mogą być naprawdę kosztowne, zniszczenie podłóg, sprzętów i mebli. Dlatego warto zadbać, aby nic takiego się nie przytrafiło w naszym domu.


Kiedy niezbędny jest zawór zwrotny do ścieków?

Przede wszystkim zabezpieczenie przed cofaniem ścieków powinno być zamontowane w każdym podpiwniczonym, podłączonym do kanalizacji miejskiej budynku. Dom, w którym odpływ kanalizacji znajduje się poniżej gruntu, drogi, jest najbardziej narażony na wystąpienie tzw. cofki. Cofka to zalanie cofającą się wodą i ściekami z sieci kanalizacyjnej. Wystarczy nawet krótki, ale bardzo intensywny deszcz. Kanalizacja miejska się przepełnia, przez co nie nadążają odpływać fekalia. Wówczas woda deszczowa ze ściekami cofa się do budynków, „wybijając” najniżej położonymi odpływami, co powoduje zalewanie pomieszczeń.


Brak zasuwy burzowej i zalanie piwnicy.

Powyższy przykład pokazuje sytuację, w której nie był zamontowany zawór zwrotny kanalizacyjny (zasuwa burzowa).

Rys.1. Podczas słonecznych dni i spokojnego deszczu wszystko było w porządku do czasu deszczowej nawałnicy.

Rys. 2. Studzienki kanalizacyjne wraz z całymi rurociągami przepełniły się i napór wody spowodował przelanie się ścieków w piwnicy.


Zasada działania zasuwy burzowej

Zasuwa burzowa nie pozwala wedrzeć się do domu ściekom podczas cofki.

Podczas normalnego użytkowania woda spływa swobodnie, co pokazuje rysunek nr 3. Obfite, intensywne i nagłe opady dużej ilości deszczu powodują spiętrzenie się wody. Dzięki zastosowaniu zasuwy burzowej można nie martwić się o zalanie domu. Co więcej, jeśli zostanie ona prawidłowo zamontowana, będzie można nadal korzystać z urządzeń ponad poziomem gruntu.

Prawidłowy montaż zasuwy burzowej w domu.

Zasuwa burzowa montaż

Domowa instalacja kanalizacyjna przystosowana jest do odprowadzania ścieków podczas normalnych warunków pogodowych. Gdy występują anomalie pogodowe, trzeba się dodatkowo zabezpieczyć. Montaż kanalizacyjnego zaworu zwrotnego zależy od funkcji, jaką ma spełniać i etapu, w jakim jest montowany. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, że nie każda zasuwa burzowa nadaję się do każdej instalacji.

Zasuwa burzowa nieprawidłowy montaż.

Zasuwy burzowe najczęściej montuje się na poziomych odcinkach kanalizacji, które zbierają ścieki z wszystkich pionów budynku (rysunek 5). Jest to rozwiązanie lepsze niż zalanie podpiwniczenia, ale nie najlepsze z możliwych. W takim przypadku, podczas obfitych opadów deszczu i zamknięcia się zasuwy burzowej, może dojść do zalania piwnicy własnymi fekaliami z powyższych kondygnacji. Dzieje się tak, ponieważ zasuwa burzowa nie pozwala odprowadzić ścieków z powodu naporu i ciśnienia, jakie wytwarza słup wody w studzience kanalizacyjnej.


Montaż: zasuwa burzowa w studzience

Zasuwa burzowa może zostać zamontowana również w studzience kanalizacyjnej.

Taki sposób montażu zabezpieczenia przed zalaniem również wyklucza możliwość korzystania z domowych urządzeń sanitarnych. Ta zasuwa burzowa jednak jest najmniej inwazyjna w istniejącą już instalację sanitarną. Można ją zamontować do gotowego już wykończonego domu.


UWAGA!!!

Nie każda zasuwa burzowa nadaje się do ścieków zawierających FEKALIA.

Rodzaje zasuw burzowych

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli zasuw burzowych, chroniących przed przepływem wstecznym tzw. cofką. Poniżej znajdują się rodzaje zasuw burzowych.

  • jednoklapowe zasuwy burzowe – najbardziej powszechne zasuwy stosowane w domach jednorodzinnych. występują w średnicach:
  • dwuklapowe zasuwy burzowe – to zawór zwrotny kanalizacyjny, który daje większy poziom bezpieczeństwa, dzięki zastosowaniu dwóch klap zwrotnych. Występuje:
  • pionowe zasuwy burzowe – specjalne zasuwy stosowane w sytuacji możliwości montażu zasuwy tylko na rurze pionowej
  • końcowe zasuwy burzowe – skutecznie chronią przed przejściem gryzoni na przykład szczurów do domu
  • zasuwy burzowe fi 50 – to stosowane zawory głównie w instalacjach kanalizacji sanitarnej w sytuacji, gdy nie ma możliwości montażu zasuwy, która ochroniłaby cały budynek. Najczęściej stosowane bezpośrednio przy urządzeniach sanitarnych tj. umywalka czy pralka.
  • zasuwa burzowa z silnikiem – to tzw. zawór przeciwzalewowy wyposażony w silnik, który szczelnie domyka przepływ, cofających się ścieków. Tylko taki zawór powinien być montowany w instalacji kanalizacyjnej, w której płyną fekalia.
  • zasuwa burzowa z pompą – pompa zasysa ścieki w sytuacji napływania ścieków pomimo automatycznego zamknięcia klapy.
  • kineta z zasuwą burzową do montażu na zewnątrz budynku, głównie stosowana, gdy dom już jest wykończony –

Zasuwa burzowa czy zawór przeciwzalewowy?

Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest możliwość stosowania w ściekach zawierających fekalia i takich, które fekaliów nie zawierają (fekalia to ścieka pochodzące z toalety). Zwykła zasuwa działa na zasadzie grawitacji. Ponieważ przepływająca woda unosi klapkę, powoduje to przepływ wody. W przypadku, gdy woda zawiera fekalia, jest duże prawdopodobieństwo osadzania się osadów na tej unoszącej się klapce. Narastanie tych osadów w konsekwencji uniemożliwi zamknięcie się zasuwy w momencie, gdy to będzie konieczne. Dlatego właśnie powstała również zasuwa z silnikiem i sterownikiem, której siła docisku zamknie przepływ pomimo osadów.

Aby otrzymać ofertę na zawór przeciwzalewowy napisz do mnie na biuro@domih.pl


Podsumowanie

Aby zabezpieczyć się przed zalaniem najniżej położonych pomieszczeń w domu, wystarczy zamontować zasuwę burzową. O ile ścieki nie zawierają fekaliów możemy zastosować zwykłą zasuwę burzową. Jeśli jednak w tej instalacji będzie podłączona toaleta to powinien być zamontowany zawór zwrotny przeciwzalewowy, czyli taki z silnikiem.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *