Jaka Moc Pompy Ciepła Do Domu 180 m2?

moc pompy ciepła

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jaka moc pompy ciepła do domu 180 m2? Dlaczego? Istnieje wiece czynników, które wpływają na dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła. Pokażę Ci, na co zwrócić uwagę, aby Twój dom był ogrzewany jak najbardziej efektywnie. Unikniesz również najczęstszego błędu, jaki się zdarza podczas doboru.

Moc pompy ciepła

Moc pompy ciepła określana jest w „kW”. Jest to wskaźnik, z jaką mocą urządzenie może pracować. Precyzyjniej mówiąc, jest to moc, jaką pompa ciepła jest w stanie przekazać z dolnego źródła do naszej instalacji, czyli górnego źródła.

Dobór pompy ciepła do domu 180m2

Najważniejsze przy wyborze pompy ciepła jest określenie właściwej mocy. Nieprawidłowy dobór, a przy tym głównie przewymiarowanie znacząco może wpłynąć na wysokość Twoich rachunków. Dlaczego pompa ciepła nie może być przewymiarowana? Próbowałeś kiedyś ruszyć rowerem na wysoko ustawionych przełożeniach? Prawdopodobnie ruszysz, ale będzie to zdecydowania trudniejsze.

Jak określić zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą?

Moc grzewczą zapotrzebowania na ciepło wyraża się w watach na 1 metr kwadratowy (W/m2). O ile nowe projekty domu jasno określają jego zapotrzebowanie, to w starych domach może nie być to oczywiste, zwłaszcza jeśli były robione modyfikacje od momentu budowy. Jeśli występuje taka potrzeba, możemy skorzystać z dwóch możliwości:

  • Audyt OZC – to forma sprawdzenia zapotrzebowania na moc grzewczą, która najdokładniej określi paramenty domu. Jest to forma płatna, ale warto z niej skorzystać ze względu na późniejsze oszczędności. Alternatywą dla niej jest:
  • cieplowlasciwie – program do obliczania zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Internetowa strona z programem, w którym sami określamy parametry budynku na podstawie wprowadzanych danych domu. Między innymi: grubość ścian, grubość i rodzaj ocieplenia, typ zastosowanych okien.

Ile kW pompa ciepła do domu 180 m2?

Moc pompy ciepła określa się do zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Każdy dom o powierzchni 180 m2 może mieć inne zapotrzebowanie, a co za tym idzie inną wartość kW pompy ciepła. Technologia budowania, użytych materiałów czy jakość ocieplenia ma bardzo duże znaczenie na ostateczny wynik. W dalszej części artykułu poznasz przykładowe dobory mocy kW.

Co się stanie przy źle dobranej mocy pompy ciepła?

Efektem źle dobranej pompy jest większe zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, wyższe rachunki. Taki efekt będzie również w Twoim domu, jeśli moc pompy ciepła będzie za duża.

Efektywne działanie pompy ciepła przy prawidłowym doborze mocy?

Jeśli zapotrzebowanie Twojego budynku to 9 kW i taką właśnie moc będzie miała dobrana pompa ciepła to w temperaturze od +10°C do -5°C będzie pracowała najefektywniej. Taki właśnie zakres temperatur, występuje najczęściej w sezonie grzewczym. Urządzenie wtedy pracuje nieprzerwanie najdłużej, co wpływa na jego żywotność. Gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni, możliwe jest, że będzie potrzebne uruchomienie grzałki elektrycznej, ale sam wiesz, ile jest takich dni w roku.

Zły dobór mocy pompy ciepła do domu

Załóżmy teraz, że do domu z zapotrzebowaniem 9kW zamontowano urządzenie o mocy 12kW. Idealny zakres pracy tej pompy ciepła dla takiego zapotrzebowania wypadnie w temperaturach 0°C do -15°C. Oczywiście mówimy to o takim przykładzie hipotetycznym. W tym przypadku również Twój dom będzie ogrzany i to nawet przy – 20°C bez użycia grzałki. A jakie będą tego konsekwencje? Przy temperaturach dodatnich od +5°C pompa będzie taktowała. Czyli często się uruchamiała i wyłączała. Podczas uruchamiania zużywa najwięcej prądu, co znacznie zminimalizuje korzyści z zastosowania ekologicznego źródła ciepła. Dodatkowo między uruchomieniami musi upłynąć jakiś czas do momentu ponownego uruchomiania.

Jak poradzić sobie z taktowaniem pompy ciepła, gdy moc jest za duża? – Bufor Ciepła

Kupiliście i zamontowaliście już pompę ciepła. Okazuje się, że praca pompy nie jest optymalna, do tego, co deklarował producent. Najprawdopodobniejszą przyczyną jest przewymiarowanie mocy pompy ciepła. Jest na to rozwiązanie. Bufor ciepła, czyli zbiornik akumulacyjny nadmiar mocy dostarczanej przez pompę ciepła. Pompa w takim przypadku, będzie nagrzewała wodę w buforze, a rozbiór ciepła będzie poprzez pompy obiegowe na instalacji. Praca pompy będzie zawsze z optymalnym zapotrzebowaniem na ciepło w buforze.

Jak obliczyć moc pompy ciepła, jeśli nie ma podanej wartości w projekcie. Przykład dla domu 180 m2.

Po pierwsze musisz przyjąć zapotrzebowanie, czyli ile W/m2 mocy wystarczy, aby ogrzać Twój dom. Obliczymy zapotrzebowanie dla przykładowych zapotrzebowań, a Ty sam oceń, które będzie najlepsze dla Twojego domu.

Zapotrzebowanie na 30 W/m2:

30 W/m2 * 180 m2 = 5400 W, czyli 5,4 kW

Zapotrzebowanie na 40 W/m2:

40 W/m2 * 180 m2 = 7200 W, czyli 7,2 kW

Zapotrzebowanie na 50 W/m2:

50 W/m2 * 180 m2 = 9000 W, czyli 9 kW

Zapotrzebowanie na 60 W/m2:

60 W/m2 * 180 m2 = 10800 W, czyli 10,8 kW

Jeśli udało Ci się oszacować właściwą moc pompy ciepła, to wypełnij poniższy formularz, a otrzymasz ofertę na dedykowane urządzenie.

Formularz doboru pompy ciepła

W powyższych przykładach widzisz, jak w łatwy sposób można się pomylić z doborem pompy ciepła do domu 180 m2. Ta sama powierzchnia, a tyle wyników. To jak ocieplone są ściany Twojego dom, jakie masz okna i drzwi, czy rodzaj ogrzewania odgrzewają dużą rolę w doborze źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła. Nie pozwól nigdy, aby ktoś dokonywał doboru na oko.

Polecam Ci również, artykuł o rodzajach pomp ciepła, który możesz przeczytać tutaj.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *