Dopłata Do Węgla 2022. Do 3000 zł na węgiel, gaz, olej

Dopłata do węgla i ogrzewania

Jak skorzystać z programu: Dopłata do węgla w 2022 roku?

Kto może skorzystać z programu dopłat do węgla?

Gdzie składać wnioski o dopłaty do węgla?

Dopłaty do pelletu.

Olej opałowy, czy też obejmą dopłaty?

Dopłaty do gazu.

Jak skorzystać z programu: dopłata do węgla w 2022 roku?

5 sierpnia wszedł w życie nowy program dopłat do węgla tzw. dodatek węglowy. Program dopłat do węgla skierowany jest do wszystkich obywateli ogrzewających swoje domy węglem. Tyczy się to zarówno osób, które posiadają kotły z ręcznym załadunkiem paliwa, jak i kotłów z podajnikami na ekogroszek. Skorzystanie z programu zostało w maksymalny sposób uproszczone. Aby dostać dopłatę do węgla, należy złożyć wniosek do gminy.

Kto może skorzystać z programu, dopłata do węgla?

Każde gospodarstwo domowe, które ma piec na węgiel i jest zarejestrowane w ewidencji, będzie mogło otrzymać 3000 zł. Warunkiem otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli głównym źródłem ogrzewania domu jest:

 • kocioł na węgiel z załadunkiem ręcznym,
 • kocioł na węgiel (ekogroszek),
 • koza,
 • piecokuchnia,
 • ogrzewacz powietrza,
 • kominek,
 • trzon kuchenny,
 • piec kaflowy,
 • kuchnia węglowa.

Nadal możesz złożyć wniosek do CEEB, choć termin składania minął 30 czerwca 2022 roku. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pośpiesz się, ponieważ nie będziesz mógł skorzystać z dopłaty do węgla w 2022 roku.

Gdzie składać wnioski o dopłaty do węgla?

Jeśli zgłosiłeś/aś, któreś z wymienionych powyżej źródeł ogrzewania do CEEB to możesz złożyć wniosek o 3000 zł dodatku węglowego. Wniosek o dopłatę do węgla składa mieszkaniec gospodarstwa domowego. Nie musi to być właściciel, jak w przypadku zgłaszania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Pieniądze trafią na konto wnioskodawcy w ciągu 30 dni. UWAGA! Wniosek o dodatek węglowy może złożyć tylko jeden członek gospodarstwa domowego. Ważne, aby go złożyć do 30 listopada 2022 roku.

Dopłaty do pelletu.

Jeśli ogrzewasz dom innym źródłem ciepła niż węgiel, też będziesz mógł skorzystać z dofinansowania. Takie zapewnienia padają ze strony: Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Co więcej, kwoty, o jakich mowa to również 3000 zł na gospodarstwo domowe ogrzewające się pelletem. Warunkiem skorzystania z dopłaty do pelletu będzie, również odpowiednia deklaracja w CEEB. Jak w przypadku węgla, nie będzie kryterium dochodowego.

Olej opałowy, czy też obejmą dopłaty?

Ogrzewanie to nie tylko węgiel i pellet. Duża część mieszkańców polski ogrzewa się nadal olejem opałowy. Deklarowana jest pomoc w formie dofinansowania to 2000 zł na gospodarstwo domowe. Także ogrzewający swoje domy olejem opałowym mogą się spodziewać dopłaty do oleju opałowego. Więcej szczegółów możemy spodziewać się wkrótce.

Dopłaty do gazu.

Dopłaty do ogrzewania gazowego już teraz są w formie dodatku osłonowego. Kwota dodatku zależy zarówno od dochodów, jak i ilości mieszkańców danego gospodarstwa domowego. Od 400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa do 1150 dla 6 – osobowej rodziny.

Właściciele własnych zbiorników na gaz LPG też wkrótce będą mogli skorzystać z dofinansowania w deklarowanej kwocie 500 zł. Niestety na więcej szczegółów jeszcze musimy zaczekać.

Według mnie grupa osób ogrzewające w najbardziej ekologiczny z wszystkich powyższych przypadków jest najmniej doceniona. Przycichły już informacje o podwyżkach gazu, które dotknęły gospodarstwa domowe na początku 2022 roku. Dlatego wychodzę z inicjatywą: “Tobie podnoszą ceny gazu, to Ty zmniejsz jego zużycie”. Przyświecającej tej idei powstaje ebook:

Jak ogrzewać dom gazem?

Ebook: Jak ogrzewać dom gazem?, to poradnik użytkownika kotła gazowego, który porusza każdą kwestię związaną z ogrzewaniem tym właśnie paliwem. Przedstawia prawidłowy dobór, montaż, użytkowanie i przede wszystkim serwis kotła gazowego. Poruszam w nim tematy regulacji pogodowej i pokojowej. Tłumaczę jak ustawić temperaturę, by niepotrzebnie nie przepalać gazu. A do końca września możesz go mieć w przedsprzedaży w cenie 27 zł.

Jak ogrzewać dom gazem

Sprawdź, co jeszcze zyskasz, kupując ebook: Jak Ogrzewać Dom Gazem w przedsprzedaży?

AKTUALIZACJA

Najnowsza aktualizacja danych, którą można znaleźć na oficjalnej stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/minister-anna-moskwa-bedzie-rzadowe-wsparcie-dla-odbiorcow-wszystkich-zrodel-ciepla

Dodatek, bez progów dochodowych, dla właścicieli niektórych indywidualnych źródeł ciepła przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła i wynosić będzie odpowiednio:

 • 3 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 390 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy, w szczególności (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż);
 • 1 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 530 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym;
 • 500 zł (liczba gospodarstw domowych: 150 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
 • 2 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 122 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy.

Podsumowanie, dopłata do węgla

Dopłata do węgla, jak i innych sposobów ogrzewania, to dodatkowe pieniądze w domowym budżecie, jakie możemy otrzymać od Państwa. Środki te będą przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów wynikające z rosnących cen poszczególnych paliw, służących do ogrzewania domów. Jeszcze raz zachęcam do wykorzystania każdej możliwości do obniżenia kosztów ogrzewania gazem. Ebook: Jak ogrzewać dom gazem jest już dostępny w przedsprzedaży. Premiera już we wrześniu…

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *