Zawór RTL Do Ogrzewania Podłogowego. Kiedy Go Zastosować?

ciepła podłoga w łazience zawór rtl

W całym domu masz grzejniki, a podczas remontu zamarzyła Ci się ciepła podłoga w łazience. To właśnie dla Ciebie jest zawór RTL do ogrzewania podłogowego. Jest to idealne rozwiązanie dla jednego obiegu podłogówki. W tym artykule znajdziesz wszystkie możliwe rozwiązania, aby w Twojej łazience lub w innym pomieszczeniu przyjemnie chodziło się nawet bosymi stopami.

Jak działa zawór RTL do ogrzewania podłogowego?

Zawór RTL to tzw. ogranicznik temperatury powrotu. RTL zapobiega przegrzaniu podłogi poprzez zamknięcie przepływu czynnika grzewczego. W instalacji grzejnikowej parametr czynnika grzewczego, jest wyższy niż w ogrzewaniu podłogowym. Ze względu na właśnie te różnice w parametrach tych systemów grzewczych konieczne jest stosowania ogranicznika temperatury powrotu (RTL-a).

Zasilanie podłogówki z powrotu instalacji grzejnikowej poprzez zawór rtl

Po co jest zawór RTL do podłogówki?

Stosowanie zaworu RTL jest konieczne w instalacji ogrzewania podłogowego, ale tylko w tych, w których parametr grzewczy dostarczany do rur rozprowadzonych w podłodze przekracza dozwoloną wartość. Maksymalna temperatura podłogi to 27. Do osiągnięcia takiej temperatury potrzebny jest parametr grzewczy o temperaturze 27-29. To w zupełności wystarczy do nagrzania pomieszczeń do temperatury 20. W przypadku łazienki ten parametr może być wyższy, aby osiągnąć projektowaną temperaturę 24.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Jest nadal sporo zwolenników ogrzewania grzejnikowego. Być może ze względu na dużą ilość mitów odnośnie do podłogówki. Nie będę w to tutaj wnikał. Do wykonania ogrzewania podłogowego tylko w łazience nie potrzebujemy wielu dodatkowych elementów. Grupy pompowej z mieszaczem, rozdzielacza, szafki i oddzielnej instalacji poprowadzonej z kotłowni. Wystarczy zawór RTL do ogrzewania podłogowego. Poniżej napiszę jak, taki zawór odpowiednio podłączyć.

Zawór RTL schemat podłączenia

Montaż zaworu RTL uzależniony od rodzaju zaworu, jaki wybierzemy. Jeśli będzie to, zawór prosty lub kątowy montujemy go na belce rozdzielacza. To rozwiązanie pozwala wykonać kilka pętli ogrzewania podłogowego. Konieczne jest jednak zamontowanie, tylu zaworów rtl ile będzie pętli podłogówki.

zawór RTL Schemat podłączenia ogrzewania podłogowego na rozdzielaczu

W przypadku, gdy będzie wykonana jedna pętla ogrzewania podłogowego, np. w łazience to wystarczy zawór rtl w skrzynce. To rozwiązanie pozwala zapewnić ciepłą podłogę nawet w remontowanym domu, bez konieczności dużych zmian w systemie centralnego ogrzewania.

podłączenie podłogówki poprzez zawór rtl w skrzynce do instalacji grzejnikowej

Występują przynajmniej 2 rodzaje skrzynek z zaworem rtl. Jeden tylko z zaworem ograniczającym temperaturę powrotu, drugi zaś z dodatkowym zaworem termostatycznym. W pierwszym przypadku mamy możliwość sterowania tylko temperaturą przepływającej wody. Druga opcja to również utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Taki zawór rtl w skrzynce składa się z dwóch zaworów. Jeden mierzy temperaturę przepływającego czynnika grzewczego, a kolejny sczytuje temperaturę pomieszczenia. Każdy działa niezależnie od siebie.

Mianowicie, gdy temperatura na głowicy termostatycznej jest ustawiona na 24 w łazience, to przepływ zostanie zamknięty. Otworzy się on ponownie, gdy temperatura spadnie. Tak samo sytuacja wygląda z zaworem rtl. Gdy przepływający czynnik grzewczy będzie miał za wysoką temperaturą, przepływ również zostanie odcięty.

Ograniczenie temperatury powrotu. Co to właściwie oznacza?

Czynnik grzewczy, jaki uzyskujemy z urządzenia grzewczego, może być nieodpowiedni do instalacji ogrzewania podłogowego. Kocioł na paliwo stałe wytwarza 60-90 stopni. Kocioł gazowy kondensacyjny działa w zakresie 30-50 stopni (może działać również na wyższych parametrach, ale wtedy jego sprawność spada). Ponieważ instalacja podłogówki wymaga niższych parametrów, konieczne jest ograniczenie temperatury powrotu. To zadanie spełnia zawór RTL. Nie pozwala, by przepływał przez niego czynnik grzewczy o wyższym parametrze niż zalecane.

zawór rtl do ogrzewanie podłogowego.

VARIO TERM ZESTAW RTL ZAWÓR + GŁOWICA + E-BOOK

Zawór RTL – Ogranicznik Temperatury Powrotu

Produkt: Nowy (nieużywany, zapakowany w oryginalne opakowanie)

Ocena produktu: 4,89

Dostępna ilość: 20 szt

Czas wysyłki: do zamówień od poniedziałku do piątku do godziny 12 – wysyłka nawet tego samego dnia.

Kup na OLX

Kup na Allegro

Budowa instalacji ogrzewania podłogowego z zaworem RTL

Instalacja ogrzewanie podłogowego wykonywana w pojedynczym pomieszczeniu nie różni się zbytnio od instalacji w całym domu. Po pierwsze, trzeba rozłożyć styropian, ułożyć folię, która będzie odbijała ciepło. Rozłożyć rurę, którą należy przymocować za pomocą klipsów. Następnie wylać posadzkę i wykończyć podłogę według własnego uznania.

Podsumowanie

Stosowanie zaworu rtl w instalacjach ogrzewania podłogowego jest dedykowane tylko w niektórych przypadkach. Podłogówkę w łazience można wykonać, dokładając pętlę rury do ogrzewania podłogowego w instalacji grzejnikowej. Konieczne jest jednak odpowiednie zabezpieczenie takiej podłogi. Daj znać w komentarzu czy u Ciebie sprawdza się takie rozwiązanie.

Przewodnik – Ogrzewanie Podłogowe z RTL-A

zawór rtl prosty

Zawór RTL prosty do ogrzewania podłogowego.

Pobierz już teraz przewodnik po tym jak wykonać ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem zaworu ograniczającego temperaturę powrotu.

Kompletna instrukcja krok po kroku jak wykonać ogrzewanie podłogowe w małym pomieszczeniu gdzie jest ogrzewanie podłogowe.

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *