Pellet czy ekogroszek? Rzeczywiście, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wybór paliwa do ogrzewania domu jest bez wątpienia trudnym, jak i bardzo ważnym zadaniem. Zarówno pellet, jak i ekogroszek są najbardziej popularnymi paliwami stałymi w Polsce. Ogrzewanie domu oraz wody użytkowej stanowią około 70% kosztów eksploatacji budynku w ciągu roku. Dodatkowo dochodzi niezwykle ważna kwestia ekologii. Dlatego przed wyborem najbardziej odpowiedniego nam sposobu ogrzewania, warto poszerzyć swoją wiedzę. Pellet czy ekogroszek, co będzie faktycznie lepsze, bardziej oszczędne? W skrócie w tym artykule znajdziesz same najważniejsze i sprawdzone informacje na temat ogrzewania domu pelletem i ekogroszkiem. Wady i zalety, a także koszty ogrzewania budynku wyżej wymienionymi paliwami.
Piec czy kocioł?
Tak naprawdę wybierając źródło ogrzewania domu, będziemy wybierać kocioł na pellet lub ekogroszek. Jeśli źródło ciepła będzie w kotłowni, a instalacja grzejnikowa lub ogrzewania podłogowego, będzie rozprowadzać ciepło po domu, mówimy o kotłach. Piecem nazywany źródło ciepła, które bezpośrednio oddaje ciepło. Takim przykładem może być, piec na pellet, ogrzewający tylko pomieszczenie, w którym się znajduje. Dla ułatwienia wszystkich czytelników będę posługiwał się tymi dwoma sformułowaniami.
Pellet jakie to paliwo?
Pellet produkowany jest z naturalnych, odnawialnych surowców, najczęściej z odpadów drzewnych na przykład wiór lub trocin. Ma postać małych kilkumilimetrowych granulek. Dzięki swej wysoko kaloryczności jest paliwem ekonomicznym. Ponadto pellet jest ekologicznym źródłem odnawialnej energii.
Co to jest ekogroszek?
Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego. Jest sprzedawany w formie granulatu od 5 do 25 mm. Charakteryzuje się wysoką wartością opałową. Dzięki odpowiednim procesom podczas produkcji z węgla usuwane są substancje szkodliwe i miał, transmitowane do atmosfery w trakcie spalania. Pomimo usunięcia większości miału, nie zostanie on w pełni wyeliminowany. Przeczytaj poniżej opinię Łukasza o ekogroszku:
W rodzinnym domu od zawsze był kocioł na węgiel (oczywiście w piwnicy). Nieświadomie w nowym domu postanowiłem wstawić kocioł na ekogroszek. To był błąd. Zwłaszcza że wejście do kotłowni (11) jest z korytarza, a nie z zewnątrz. Taki kocioł generuje dużo kurzu i pyłu podczas zasypywania paliwa i opróżniania popiołu. Do takiego układu domu zdecydowanie nie polecam kotła na ekogroszek.
Pellet czy ekogroszek – wady i zalety
Obydwa rodzaje paliwa mają swoje wady i zalety, a ponieważ decyzja o tym, jaki kocioł wybrać należy do Ciebie, postaram się rzetelnie opisać te źródła ciepła w domu.
Wady ogrzewania pelletem:
- wysoka cena kotła na pellet,
- pellet jest dość drogim paliwem,
- zła jakość opału może spowodować uszkodzenie pieca,
- konieczność załadunku paliwa,
- wygospodarowanie suchego miejsca do przechowywania opału.
Ogrzewanie pelletem zalety:
- w pełni ekologiczne paliwo,
- bardzo mała ilość popiołu po spaleniu,
- łatwe utrzymanie czystości w kotłowni,
- łatwe przechowywanie,
- automatyczne rozpalanie i wygaszanie kotła.
Minusy ekogroszku:
- pył, kurz, pył, kurz wszędzie – tak to właśnie będzie, 🙁
- wysoki koszt zakupu kotła na ekogroszek,
- regularne czyszczenie kotła,
- konieczność załadunku paliwa,
- częste usuwanie popiołu.
Plusy ekogroszku:
- ekonomiczność paliwa dzięki wysokiej kaloryczności paliwa,
- tanie paliwo,
- mała ilość popiołu po spaleniu (zawartość zależna jest od rodzaju ekogroszku),
- ogrzewanie ekogroszkiem jest tańsze w porównaniu do ogrzewania prądem, olejem czy gazem,
- niski poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery,
- zautomatyzowanie obsługi pieca (przy zastosowaniu pieca z podajnikiem).
Jak dobrać moc kotła na pellet lub ekogroszek?
Rozbieżność mocy urządzeń grzewczych na paliwo stałe jest efektem ich budowy i rozmiarów. Natomiast najważniejszą cechą kotła czy to na pellet, czy ekogroszek jest powierzchnia wymiany ciepła. Czyli jaka powierzchnia odbiera ciepło, od ciepła, jakie daje płomień. Wybierając urządzenie grzewcze, musimy określić zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą.
Moc grzewczą potrzebną do ogrzania domu określa projekt budowlany, który jest niezbędny przy budowie nowego domu. A jak określić zapotrzebowanie przy starszym budynku, w którym było już kilka modernizacji? Do oszacowania mocy możemy wykorzystać stronę: cieplowlasciwie.pl. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich danych możemy dopasować, ile kW potrzebuje nasz dom.
Jaki piec na pellet kupić?
Jest wielu producentów kotłów na pellet, którzy nieustannie rozwijają swoje urządzenia dla najlepszego wykorzystania paliwa stałego, jakim jest granulat z naturalnych surowców.
Wszystko zależy od miejsca ile mamy w kotłowni. Do wyboru mamy kompaktowe kotły z zasobnikiem umieszczonym nad kotłem lub z zasobnikiem stojącym obok kotła.
Zaletą kotła na pellet z zasobnikiem po prawej lub lewej stronie jest możliwość zasypania większej ilości pelletu. Co za tym idzie rzadsze uzupełnianie paliwa, a często powtarza się pytanie:
Jak często będę musiał zasypywać kocioł na pellet?
Im większy zasobnik, tym rzadziej, ale tak na poważnie to zależy od:
- temperatury zewnętrznej
- temperatury w pomieszczeniu
- zużycia ciepłej wody użytkowej
- jakości pelletu
Tak naprawdę paliwo możesz zasypywać codziennie lub nawet raz w tygodniu.
Jaki kocioł na pellet do małej kotłowni?
Idealnym rozwiązaniem do małej kotłowni jest kocioł z zasobnikiem umieszczonym nad palnikiem. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić miejsce na niezbędne elementy do prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej.
Jaki piec na ekogroszek?
Wybierając piec na ekogroszek, musisz wziąć pod uwagę jego wymiary. Tego typu kotły mają zasobnik na paliwo z prawej lub lewej strony, a czasami nawet z tyłu. Zajmują powierzchnię 1,5/3 m2 w kotłowni. Warto na to zwrócić uwagę już podczas projektowania domu. Nie występują wersje z zasobnikiem montowanym nad palnikiem, jak jest to w przypadku kotłów na pellet.
Jaki podajnik paliwa do ekogroszku jest najlepszy?
Kocioł z podajnikiem retortowym
Pierwsza generacja podajników, jaka pojawiła się na polskim rynku. Nazywany również retortą prostą lub ”fajkową”. Ślimak, który podaje paliwo w kierunku poziomym, na końcu zakończony jest kolankiem, u którego dochodzi do spalania.
Druga generacja podajników jest produkowana z tzw. przezwojeniem. Oznacza to, że końcówka ślimaka jest wywinięta w drugą stronę, aby lepiej kierować ekogroszek w kierunku spalania. Tego typu palnik zapewnia większą sprawność przy spiekającym się węglu z zawartością miału. Daje możliwość palenia tańszym paliwem.
Kocioł z podajnikiem tłokowym
Podajnik tłokowy dzięki swojej konstrukcji pozwala na podawanie paliwa o bardziej zróżnicowanej wielkości. Jest to jego dużym ,,plusem”. Jednak ma też jedną główną wadę. Podaje duże ilości opału, przez co jest mniej efektywny podczas procesu spalania. Tego typu podajniki występują głównie w kotłach większej mocy, powyżej 20 kw i nie sprawdzają się w okresie letnim do podgrzewania wody użytkowej.
Piec z podajnikiem rynnowym
Podajnik rynnowy łączy w sobie funkcjonalności obydwu wcześniej opisanych podajników paliwa. Dzięki swojej konstrukcji może służyć nie tylko do podawania ekogroszku, ale również miału, pelletu, czy nawet pestek. Podajniki tego typu częściej są stosowane w kotłach większej mocy od 20 kw.
Pellet czy ekogroszek co wybrać?
Zarówno ekogroszek, jak i pellet mają swoich zwolenników. Wybór zależy od Twojej subiektywnej oceny. Pod względem ekologii zdecydowanie wygrywa pellet. Jest bowiem w 100% produktem naturalnym. Ekogroszek jest zaś bardziej kaloryczny, co sprawia, że jest bardziej ekonomicznym paliwem. Jednak, utrzymanie czystości w kotłowni może być problemem. Po spaleniu pelletu zostaje zdecydowanie mniej popiołu niż w przypadku ekogroszku. Zależy to jednak od jakości wybranego paliwa. W przypadku pelletu będą to ułamki procenta, w przypadku ekogroszku kilka procent. W miejscu składowania i podczas zasypywania podajnika nie wykluczymy obecności pyłu, który jest nieodzownym elementem tego paliwa.
Koszty ogrzewania pelletem a ekogroszkiem
Tu musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę kaloryczność obu tych paliw. Wartość opałowa ekogroszku wacha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg. Pelletu natomiast w granicach od 16 do 19 MJ/kg. Cena dobrej jakości opału zarówno węgla, jak i pelletu jest w okolicy 1000 zł za tonę. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że ekogroszek uzyska ok 30% więcej mocy, to również o tyle taniej ogrzejemy ten sam dom. Porównując wysokiej jakości węgiel i pellet do ceny ich zakupu.
Co będzie z kotłami na Pellet czy Ekogroszek w 2022 roku?
Ekoprojekt to potoczna nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE. Zawarte są tam ścisłe normy dotyczące granicznych wartości emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Ekoprojekt zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, co spowoduje zakaz sprzedaży na terenie całej UE pieców i kominków, które nie spełniają jego wymogów.
Jeśli wymieniasz swój stary piec na kocioł na pellet lub ekogroszek możesz skorzystać z ogólnopolskiego dofinansowania Czyste Powietrze. Przeczytaj: Przewodnik 2021: Program Czyste Powietrze Dofinansowanie Rządowe.
INNI CZYTALI:
Co wybrać do ogrzewania domu?