Dlaczego grzejnik nie grzeje lub słabo grzeje

Nikt nie lubi, gdy grzejnik nie grzeje, a w pomieszczeniu jest chłodno. W sezonie grzewczym często wielu z Was spotyka się z różnymi problemami związanymi z ogrzewaniem domu. Najczęstsze z nich to:

 • Kaloryfer nie grzeje.
 • Grzejnik grzeje do połowy.
 • Zimny grzejnik na dole.
 • Ostatni grzejnik nie grzeje.
 • Do grzejnika nie dochodzi ciepła woda.
 • Zapowietrzony kaloryfer.
 • Z grzejnika cieknie woda.
 • Grzejnik nie grzeje na dole.

Postaram się w jak najprostszy sposób je omówić, a także przedstawić możliwe przyczyny wystąpienia problemu oraz sposoby ich rozwiązania krok po kroku. Z niektórymi na pewno poradzisz sobie sam, natomiast w niektórych sytuacjach lepiej zdać się na pomoc specjalisty, ale to nie wszystko. W tym artykule znajdziesz również porady co zrobić, aby uniknąć wystąpienia możliwych problemów w przyszłości.

Nie trzeba doszukiwać się problemów z grzejnikiem, jeśli w pomieszczeniu jest ciepło i osiągnięta jest żądana temperatura.

Rafał Mróz

Dlaczego grzejnik grzeje do połowy?

Bardzo częstym problemem jest sytuacja, w której grzejnik w górnej części jest cieplejszy niż w dolnej. Ważne jest jak duża to różnica temperatur? Jeżeli w górnej części kaloryfer jest cieplejszy o 10 – 15°C niż w dolnej – jest to norma. Grzejnik działa prawidłowo, zgodnie z założeniami producenta. Natomiast, jeśli grzejnik na górze jest gorący a na dole zupełnie zimny, to zapewne występuje jakiś problem.

Możliwa przyczyna i sposoby rozwiązania problemu:

1. Zbyt wolny przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewania.
Gdy grzejnik nie grzeje należy zmienić regulację prędkości przepływu wody

Na pompie obiegowej (służy ona do pompowania wody w instalacji centralnego ogrzewania), znajduje się najczęściej możliwość zmiany ustawienia prędkości przepływu. Wykonasz to, zmieniając bieg pompy na wyższy. Im wyższy bieg, tym szybszy przepływ wody. Taką zmianę możesz wykonać przy pompach starego typu w starych instalacjach. Nowoczesne pompy samoczynnie dobierają prędkość do zapotrzebowania instalacji. Wolny przepływ może być również spowodowany zanieczyszczonym filtrem osadnikowym, który znajduje się przed pompą. Jeśli pompa skończyła swój żywot nową znajdziesz tutaj

2. Nastawa wstępna ustawiona na wartość 1 lub 2.
 • Nastawa wstępna znajduję się za zaworze termostatycznym lub wkładce termostatycznej. Głowicę należy odkręcić. Zmienić nastawę wstępną na wyższą wartość niż 2. Nastawa wstępna ustawiona na wartość 1 lub 2 może spowodować zatkanie otworów w zaworze termostatycznym na przykład zabrudzeniami, osadami kamiennymi płynącymi w rurach.
3. Brak pełnego przepływu wody.
Grzejnik nie grzeje? Odkręć do końca zawór zasilający

Nie odkręcone do końca zawory powrotu i zasilania. Znajdują się pod grzejnikiem lub z boku, zależy od modelu Twojego grzejnika. Na przykład, jeśli zdejmowaliśmy grzejniki z jakiegoś powodu (remont, wymiana grzejnika) i nie odkręciliśmy w pełni tych zaworów. Należy je odkręcić do końca.

4. Zalegające zabrudzenia w dolnej części grzejnika.
 • Z taką sytuacją możemy się spotkać, gdy instalacja ma już kilka, kilkanaście lat. Wówczas w dolnej części grzejnika mógł nagromadzić się brud, który ogranicza przepływ wody. Należy wówczas przepłukać grzejnik. Wykonujemy to poprzez: najpierw zakręcamy zawory. Spuszczamy wodę z grzejnika. Demontujemy grzejnik i przepłukujemy go pod ciśnieniem.
 • Jeżeli nie chcesz wykonywać tych czynności sam/a wezwij specjalistów. Fachowcy wykonają usługę przepłukania (odkamieniania) instalacji centralnego ogrzewania, bez demontowania grzejnika.
5. Instalacja po montażu nie została wyregulowana.
 • Przy nowej instalacji należy zwrócić uwagę na odległości poszczególnych grzejników od źródła ciepła. Należy zrównoważyć przepływy w grzejnikach, aby równomiernie ciepło dotarło do każdego z nich. Tu również chodzi o nastawy wstępne poszczególnych grzejników. Ten problem częściej występuje przy grzejnikach podłączanych równolegle, a nie z rozdzielacza. Pompka obiegu grzewczego najłatwiej ma przepompować wodę grzewczą przez najbliższe grzejniki. Możesz tego uniknąć, stopniowo zmniejszając nastawę od grzejnika zamontowanego najdalej np. nastawa 8 do grzejnika najbliżej np. nastaw 4/3.
6. Wadliwa lub źle dopasowana głowica termostatyczna.
Dopasowana głowica termostatyczna do grzejnika

Rzadko spotykana awaria, którą bardzo łatwo zweryfikować. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy głowica termostatyczna nie jest zamknięta. Ustawiona na (*) pracuje w trybie antyzamrożeniowym i tylko do tego służy. Prawidłowa nastawa do ogrzewania to ustawienie jej w zakresie od 1 do 5/6 w zależności od producenta. Każda cyfra odpowiada innej temperaturze i możesz to sprawdzić w instrukcji obsługi. Jeśli to nie pomaga, musisz zdjąć głowicę i poczekać do czasu aż grzejnik zacznie grzać. Gdy grzejnik zaczyna robić się ciepły, oznacza to źle dopasowaną głowicę lub jej uszkodzenie. Czas na wymianę głowicy termostatycznej.

7. Zapowietrzony grzejnik lub instalacja grzewcza.
 • Kolejnym z powodów, przez który grzejnik może nie grzać lub grzać do połowy jest zapowietrzenie. Do zapowietrzenia dochodzi najczęściej podczas prac modernizacyjnych wykonywanych na istniejącej instalacji. W każdej znajduję się jakaś ilość powietrza. Podczas napełniania instalacji nie da się go w pełni pozbyć. Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Informacje znajdziesz niżej.
8. Co zrobić, gdy nie wszystkie grzejniki grzeją?
 • Zacznij od zakręcenia grzejników, które grzeją. Wymusisz wtedy obieg wody przez grzejnik lub grzejniki, które nie grzeją. Jeśli kaloryfer zaczyna grzać, to wróć do podpunktu 5 -ego i zacznij regulację kryzowania grzejników. Jeśli to nie pomaga, przepływ przez grzejnik jest zablokowany. Trzeba się zająć udrożnieniem przepływu. Zacznij od demontażu grzejnika i przepłukaniu go. Jeśli w grzejniku nie ma zalegających osadów, może to być poważniejszy problem i bez fachowca się nie obejdzie.
9. Zablokowana iglica w zaworze termostatycznym.
Zawór termostatyczny, wkładka termostatyczna, iglica zaworu w grzejniku

Iglica to krótki trzpień (drut) wystający z zaworu. Jeśli wystaje za krótko, należy spróbować go kilkukrotnie wcisnąć i naprzemiennie wyciągnąć. To powinno pomóc w ponownych uruchomieniu zaworu. Aby uniknąć takiego zastania się zaworu, warto po sezonie grzewczym odkręcić głowicę na pełny przepływ 5-6 (zależy od producenta).


Kiedy grzejnik nie grzeje, a pomimo to jest wszystko ok?

Zdarza się, że grzejnik nie grzeje, ponieważ w pomieszczeniu jest osiągnięta temperatura zadana na głowicy termostatycznej. Znam przypadki, że komuś jest zimno, bo grzejnik jest zimny 🙂 a w domu 24°C. Na takie przypadki nie znam rozwiązania.Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzanie to usuwanie z grzejnika zalegającego powietrza, które utrudnia lub całkowicie blokuje przepływ wody przez kaloryfer.

1. Kluczyk do odpowietrzania.

Po pierwsze, zanim podejmiesz próbę odpowietrzania grzejnika, powinieneś zaopatrzyć się w kluczyk do odpowietrzania. Można to zrobić również płaskim śrubokrętem, ale z doświadczenia wiem, że często kończy się to uszkodzeniem odpowietrznika i koniecznością wymiany całego. Koszt kluczyka to około 2-3 zł.

2. Sprawdzaj ciśnienie wody w instalacji.

Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji spowoduje, wyłączenie się kotła podczas odpowietrzania, i pojawi się błąd. To nic strasznego, ale w łatwy sposób można tego uniknąć. Przed rozpoczęciem odpowietrzania dopuść wody do maksymalnego zalecanego ciśnienia w instalacji i monitoruj to również po każdym odpowietrzonym grzejniku.

3. Odpowietrzać na zakręconym czy otwartym grzejniku?

Na pewno napływ wody do grzejnika musi być otwarty, ponieważ woda musi wypełnić miejsce po usuwanym powietrzu. Tylko rodzi się pytanie, czy na zakręconej głowicy na gwiazdkę lub zero, czy na odkręconej. Jest na to odpowiedź. Jeśli do grzejnika dochodzi ciepło i grzejnik grzeje, ale nie cały to lepiej zakręcić głowicę termostatyczną i wtedy za pomocą kluczyka odpowietrzać kaloryfer. Gdy zaś do grzejnika w ogóle nie dociera ciepło, świadczy to o tym, że albo jest zablokowany przepływ, albo powietrzne utknęło gdzieś w rurach doprowadzających wodę do grzejnika. W takim przypadku warto odpowietrzać grzejnik naprzemiennie. Raz zamykać zawór zasilający, a raz powrotny. Spowoduje to przepchnięcie zalegającego powietrza w każdej z rur.

4. Jak zabezpieczyć instalację przed ponownym zapowietrzaniem?

W nowoczesnych instalacjach nie tylko ważne jest odpowietrzanie, ale również pozbywanie się jak największej ilości zanieczyszczeń. Odpowiednim do tego urządzeniem jest separator zanieczyszczeń. Zobacz, jak działa poniżej:

Separator zanieczyszczeń i powietrza

Separator chroni nie tylko instalację przed zapowietrzaniem, ale również pompę obiegową przed zanieczyszczeniami feromagnetycznymi. Zalecane przez producentów kotłów gazowych, elektrycznych i pomp ciepła. W dobrej cenie na Allegro: tutaj.

Podsumowanie

Gdy pojawiają się problemy z niegrzejącymi grzejnikami, powinieneś zacząć od odpowiedzi na pytanie: Co mogło być tego przyczyną? Remont w lecie, podczas którego były zdejmowane grzejniki? A może wymiana zasobnika ciepłej wody? Zastanów się, zanim wezwiesz hydraulika, bo może poradzisz sobie sam. Mam nadzieję, że w moim artykule znalazłeś odpowiedź dlaczego grzejnik nie grzeje, tak jak powinien.

Ps. Jeśli spotkał Cię jeszcze inny problem z instalacją grzewczą, to zachęcam do podzielenia się tym w komentarzu poniżej. Chętnie pomogę. Może zainteresuje Cię również:

Kategorie: Systemy grzewcze

Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad dziesięciu lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

13 komentarzy

 • Michał · 11 lutego 2021 o 09:56

  Od tygodnia grzejniki mi nie grzały. A wystarczyło filtr wyczyścić. Dzięki za podpowiedzi..

   Rafał Mróz · 11 lutego 2021 o 19:43

   Cieszę się, że mój artykuł Ci pomógł.
   Dzięki Michale, że to doceniasz. 🙂

  P. · 15 marca 2021 o 10:39

  Witam, Panie Rafale od jakiegoś miesiąca 1 z 4 grzejników nie grzeje. Wszystko co możliwe już wypróbowane, grzejnik jest odpowietrzony – po odkręceniu odpowietrzającego zaworu leci od razu zimna woda, rurka doprowadzająca jest lekko ciepła i na tym koniec. Spółdzielnia twierdzi że teraz (okres grzewczy) nie mogą nic zrobić. Czy to, ze ciepło nie dociera może być spowodowane zabrudzeniem w tej części gdzie jest kryza? Dostaliśmy też podpowiedź żeby zlewać wodę az będzie płynęła ciepła. Niestety i to nie pomaga, poleci ciepła, grzejnik zrobi się letni zakręcę zawór odpowietrzający i w momencie grzejnik się wychładza i ponownie woda z odpowietrznika wypływa zimna. Mieszkanie na ostatnim piętrze, pompa zasilająca w piwnicy świeżo wymieniana. Co Pan o tym myśli? Pozdrawiam.

   Rafał Mróz · 15 marca 2021 o 20:44

   Po pierwsze jak się spuszcza dużą ilość wody odpowietrznikiem to proszę sprawdzić czy grzejnik robi się ciepły od rurki zasilającej czy powrotnej?
   1. jeśli rurka zasilająca robi się ciepła to znaczy, że nie ma odpływu z grzejnika: czyli albo osad z grzejnika zatkał rurkę, albo zawór powrotny nie jej do końca otwarty.
   2. Jeśli robi się rurka powrotna ciepła to problem z zaworem zasilającym: albo zanieczyszczenia albo za bardzo skryzowany.
   Proszę to zweryfikować.
   Jeśli zaś problem nie występował przed wymianą pompy to może tu trzeba szukać przyczyny (w co wątpię). Może jakiś filtr przed pompą być zanieczyszczony i spadła jego wydajność. Ale to może zweryfikować tylko administracja.
   Wolałbym nie wypowiadać się na temat administracji, ale problem powinien być szybko usunięty.( przecież za to płacicie)
   Proszę o info jak sytuacja się wyjaśni.

    P. · 16 marca 2021 o 10:49

    Rurka zasilająca jest cały czas letnia i kawałek pierwszego żeberka grzejnika, odpływowa jest zimna, Chyba że właśnie spuszczamy tą wodę to zaczyna robić się ciepła też ta odpływowa. Wcześniej problem był taki, że kaloryfer grzał tylko w górnej części i to też niezbyt mocno, dół lodowaty. Odkąd padła pompa w piwnicy, nawet po wymianie jej nic się nie dzieje. Zgłaszane do spółdzielni, “hydraulik” przyszedł tylko, popukał kluczem w zawór od tego grzejnika i tyle, nic nie mogą zrobić bo jest sezon grzewczy, mam czekać do maja bo oni nie będą zamykać całego pionu tylko dlatego, że u nas jest jakiś problem.

     Rafał Mróz · 16 marca 2021 o 16:54

     Jak się robi ciepła odpływowa przy spuszczaniu to raczej problem z zaworkiem na rurce zasilającej.
     Współczuję, ale są 2 rozwiązania.
     Albo czeka Pani na wykonanie administracji albo wezwać hydraulika który zamrozi instalację na zasilaniu i powrocie i wymieni lub oczyści zawór.
     Oczywiście w ten sposób też to może zlecić administracja. W końcu za coś płaci się czynsz.

      P. · 22 marca 2021 o 09:00

      Witam ponownie. Niestety zaworek wymieniony w sobotę i zero rezultatu. Chyba zostaje jeszcze tylko manewr z wymianą grzejnika. 🙁

  Daniel · 23 listopada 2021 o 18:04

  Mam z goła odmienny problem. Otóż moj kaloryfer grzeje non stop maksymalną mocą mimo iż powinno się to regulować termostatem. Jeden fachowiec próbował wymieniać gałkę, ale to nic nie dało. Jest teoria czy termostat nie powinien być zamontowany na dole zamiast na górze.

   Rafał Mróz · 24 listopada 2021 o 20:48

   Jeśli chodzi Ci o to, że grzejnik jest gorący i chcesz, żeby grzał z niższą temperaturą to trzeba obniżyć temperaturę parametru grzewczego. Głowica nie wpływa na tą temperaturę. Głowica odcina przepływ wody jak zostanie osiągnięta temperatura w pomieszczeniu.
   Nie wiem, co za fachowiec był u Ciebie, ale jeśli grzejnik grzeje non stop to są 2 możliwości.
   1. Albo masz źle dobraną głowicę do zaworu.
   2. Lub zawór na grzejniku jest uszkodzony i konieczna będzie wymiana.

  Kriss · 19 grudnia 2021 o 17:14

  Witam.Niedawno wyremontowaliśmy poddasze.Nowe grzejniki, instalacja (rurki plastikowe) dołożona do starej 15 letniej.Niestety pojawił się problem z ogrzewaniem tego poddasza- raz grzejniki są ciepłe po 4h robią się letnie bądź wcale nie grzeją.Zauważyłem ze gdy zmienię bieg pompki na 1 temperatura wraca na jakiś czas po czym historia się powtarza i znów jest zimno😩Przełączam wtedy ponownie pompkę na najwyższy bieg i znów jest ok i tak w „kółko Macieju” Zastanawiam się czy przyczyna nie leży w przekroju rurek?

   Rafał Mróz · 19 grudnia 2021 o 18:33

   Jeśli cała instalacja nadal grzeje to przepływy na starych rurkach pewnie są większe i łatwiej ma ta woda tam przepływać, a zmiany nastawy pompki czyli prędkości przepływu, zaburzają prace swobodnych przepływów i stąd znowu zaczyna grzać Ci poddasze. Zacznij od sprawdzenia czy nie masz osadów na filtrze i rozważ założenie mocniejszej pompki. Zrób również test czy jak zakręcisz grzejniki na niższych poziomach to czy też grzejniki przestaną grzać.
   Czy na zaworach w całym domu masz założone głowice termostatyczne? jeśli masz to sprawdź czy zawory mają regulację nastawy wstępnej. Możesz wtedy zmieniać przepływy ustawiając największe na grzejnikach najdalej zamontowanych od źródła ciepła, a na tych najbliższych zmniejszyć przepływ.
   Czy po tych 4h głowica np nie odcina przepływu, bo temperatura została osiągnięta?

  Natalia · 10 stycznia 2022 o 00:24

  A co może się dziać jak kaloryfery grzeja ale dopiero po ustawieniu ich na 3?. Mam w mieszkaniu 3 kaloryfery i wszystkie grzeją ale dopiero od 3 a gdy są ustawione na 1 lub 2 są zimne . Kupiliśmy mieszkanie swierzo po remoncie i zastanawiam się czy to kwestia złego montażu co by mnie nie zdziwiło czy problem jest na tyle banalny że jestem w stanie sama sobie z nim poradzić?

  Dodaj komentarz

  Avatar placeholder

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.