Program moje ciepło już w 2022 roku

Do tej pory dotację na zakup i montaż pompy ciepła można było uzyskać z programu „Czyste Powietrze”. Dotację można jednak uzyskać wyłącznie na wymianę źródła ciepła. Więcej informacji na temat tego dofinansowania przeczytasz w moim artykule: Program „Czyste Powietrze” dofinansowanie rządowe. Natomiast program „Moje Ciepło” z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przeznaczony na zakup i montaż pompy ciepła w nowo budowanych domach.

Już wkrótce ruszą nowe dofinansowania

26 października 2021 roku Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego zatwierdził finansowanie ze środków europejskich sześciu programów zgłoszonych przez Polskę. W ramach II transzy Funduszu Modernizacyjnego przeznaczone zostanie ok. 8,1 mld zł na finansowanie programów: Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu, Kogeneracja dla Ciepłownictwa, Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne, Digitalizacja sieci ciepłowniczych, Wsparcie wykorzystania magazynów na cele stabilizacji sieci – program dla OSD, Moje Ciepło.

„Moje Ciepło”, kiedy start dotacji?

Program „Moje Ciepło” prawdopodobnie wystartuje już w pierwszym kwartale 2022 roku. Obecnie nie znamy daty rozpoczęcia naboru wniosków. Na bieżąco monitoruję i aktualizuję informacje związane z tym dofinansowaniem. Zachęcam, abyś zapisał/a się na mój newsleater, a powiadomię Cię o wszystkich moich nowych wpisach i aktualizacjach.

Ile pieniędzy można dostać w ramach dotacji „Moje Ciepło”?

Według założeń nowego programu NFOŚiGW dotacja będzie wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych projektu. Na inwestycję w ekologiczne źródło ciepła, jakim jest gruntowa pompa ciepła, będzie można uzyskać nawet 21 tysięcy zł dofinansowania. Natomiast w przypadku powietrznej pompy ciepła do 7 tysięcy zł. Budżet programu wynosi 600 mln zł.

Moje ciepło dla kogo i na co — warunki dofinansowania

Dofinansowanie przeznaczone będzie dla osób fizycznych na zakup i montaż pomp ciepła (powietrzne, gruntowe) w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Prawdopodobnie, aby uzyskać dofinansowanie, nowe budynki mieszkalne będą musiały spełniać bardziej rygorystyczne kryteria, niż te, które określają warunki techniczne z 2021 (WT2021).


INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:


Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad dziesięciu lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.