Kiedy Najlepiej Zacząć Budowę Domu? Praktyczny Poradnik 2022

Kiedy najlepiej zacząć budowę domu?

Budowa domu jest niewątpliwie wielkim i wymagającym czasu przedsięwzięciem. Zapewne wiele osób planujących budowę własnego wymarzonego domu, zastanawia się, kiedy najlepiej zacząć budowę domu? Inwestor jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych musi podjąć wiele trudnych i niezwykle ważnych decyzji. Należą do nich: wybór działki, projektu domu, technologii budowy, materiałów budowlanych czy źródła ciepła. Dodatkowo konieczne jest dokonanie szeregu formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Pisałem o tym w moich artykułach. Gdy już spełniłeś wszystkie potrzebne formalności, możesz rozpocząć pierwsze prace budowlane.


http://www.domoweinstalacjehydrauliczne.pl/prace-hydrauliczne-podczas-budowy-domu-2/

Kiedy najlepiej zacząć budowę domu – czy pora roku ma znaczenie?

W zasadzie budowę domu można rozpocząć o każdej porze roku. Jednak, gdy decydujemy się na dom murowany pora roku, może wpłynąć na przebieg budowy. Głównie zimą niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak minusowe temperatury, opady śniegu, mogą utrudnić, lub nawet uniemożliwić wykonanie niektórych prac. Temperatura poniżej 0°C może spowodować zamarznięcie wody w mieszankach, czego skutkiem może być zmniejszenie wytrzymałości betonu, a w konsekwencji jego pękanie. Specjalne preparaty przeciwmrozowe, pozwalają na pracę z cementem do -8°C. Zastosowanie specjalnych materiałów zwiększy koszty budowy. Temperatura powyżej +5°C jest uważana za bezpieczną do prowadzenia robót budowlanych. Jednak na termin rozpoczęcia prac budowlanych, wpływają nie tylko warunki pogodowe, ale także stan gruntów na terenie pod budowę. Ziemia może być grząska, co uniemożliwi pracę ciężkich sprzętów. Należy wówczas zaczekać, aż obeschnie, co może potrwać nawet kilkanaście tygodni…


Nie tylko zima może utrudnić prace budowlane

Poza mrozem i śniegiem, opady deszczu, także mogą wstrzymać prace budowlane. Obfite opady powodują rozmiękanie gruntu, co może spowodować trudności z dostarczeniem materiałów na plac budowy. Ponadto wody gruntowe mogą zmniejszyć gęstość stosowanych zapraw. Dodatkowo deszcz jest uciążliwy dla pracującej ekipy, a także zwiększa ryzyko wypadku.


budowa domu - kiedy najlepiej zacząć budowę domu

Kiedy najlepiej zacząć budowę domu – wiosna

W Polsce panuje ogólne przekonanie, że budowę domu należy rozpoczynać wczesną wiosną. Według wielu specjalistów najbardziej odpowiednim terminem rozpoczęcia budowy jest druga połowa marca. Dzień jest coraz dłuższy, dzięki czemu zminimalizujemy zużycie energii potrzebnej do oświetlenia. Ponadto wiosną istnieje małe ryzyko wystąpienia mrozów. Dodatkowo w razie ewentualnych opóźnień w prowadzonych pracach na budowie będziemy mieli dużo czasu, by skończyć budowę przed zimą.


Kiedy najlepiej zacząć budowę domu – jesień

Coraz więcej inwestorów decyduje się na rozpoczęcie prac budowlanych jesienią. Zaczęcie budowy domu po lecie ma niewątpliwie wiele zalet. Gdy przed zimą będą wykonane i zabezpieczone prace ziemne, ułatwią wznowienie prac wiosną. Nie będzie trzeba czekać na dogodne warunki po zimie takie jak: obeschnięcie gruntu po roztopach lub aż rozmarznie grunt. Ponadto jesienią ceny materiałów budowlanych mogą okazać się niższe niż wiosną. Dodatkowo jesienią łatwiej będzie znaleźć dobrą ekipę budowlane, niż wiosną, gdy trwa najwyższy sezon budowlany. Decydując się na rozpoczęcie budowy jesienią, możemy liczyć także na oszczędności na materiałach budowlanych a czasem nawet na robociźnie. Ważne jednak jest, aby doprowadzić prace budowlane przed zimą do jednego z trzech stanów surowych oraz odpowiedniego zabezpieczenia go przed zimą:

  • zerowego (wykonanie prac ziemnych, fundamentów, podkładu betonowego, rozłożenie kanalizacyjnej instalacji poziomej)
  • otwartego (wymurowanie ścian zewnętrznych, stropów, komina, schodów, wykonanie dachu)
  • zamkniętego (montaż stolarki okiennej, drzwiowej).

Odwodnienie działki przed rozpoczęciem budowy

Nie każda działka spełnia wszystkie kryteria działki idealnej i trzeba się z tym pogodzić. Działka z wysokim poziomem wód gruntowych powinna być podniesiona poprzez nawiezienie ziemi. Jeśli terenu nie możemy podnieść, ze względu na poziom sąsiednich działek możemy ją osuszyć.

Osuszanie działki

Osuszanie możemy nazwać inaczej odwadnianiem lub drenowaniem. Do usunięcia nadmiaru wody służą rury drenażowe. Rozłożenie ich na działce w kierunku miejsca, w którym chcemy zbierać wodę, spowoduje szybsze jej odprowadzanie nawet po ulewnych deszczach. Warto zbierać taką wodę a później wykorzystać ją do nawodnienia ogródka w okresach suszy. Jeśli poziom wód jest na tyle wysoki, że nie pomaga sam drenaż, należy wykonać studnię głębinową. Najczęstszą przyczyną zbierania się wody jest nieprzesiąkliwa warstwa gliny. Przebicie tej warstwy spowoduje swobodne odpływanie nadmiaru wody z działki. Po wykonaniu tych prac i odczekaniu jak nadmiar wody ustąpi, możemy przystąpić do budowy domu.

Podsumowanie

Na pytanie, kiedy najlepiej zacząć budowę domu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od inwestora i jego sytuacji i oczekiwań. Najbardziej popularnym okresem rozpoczęcia budowy domu oraz polecanym przez specjalistów z zakresu budownictwa, jest wczesna wiosna. Możemy wówczas spokojnie doprowadzić budowę do końca przed zimą. Natomiast, gdy po lecie mamy już pozałatwiane wszystkie formalności, oraz dostępną wybraną ekipę budowlaną, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć budowę jesienią. W sytuacji pomyślnych warunków atmosferycznych może nawet uda się doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego. Jeśli nie, to odpowiednio zabezpieczając plac budowy w stanie surowym zerowym lub otwartym możemy bezpiecznie przerwać pracę, a wiosną szybko zacząć kontynuację budowy. Dodatkowo jesienią możemy liczyć na oszczędności na materiałach i większą dostępność fachowych ekip budowlanych.


INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

Jeden komentarz

  1. Nam udało się zacząć wiosną, dzięki projektantom z adaptacje24. Wcześniej były spore problemy z projektem, ale na szczęście udało się wszystko wyprostować i pozmieniać. Na następną wiosnę już się wprowadziliśmy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *