Reduktor Ciśnienia Wody Czy Regulator? Czego Potrzebujesz?

Dzień dobry! Kupiłem i zamontowałem reduktor ciśnienia wody, a woda nadal „wariuje” mi w kranie! Raz leci normalnie a niekiedy „strzela” mocnym ciśnieniem! Tak właśnie, rozpoczęła się rozmowa z klientem. Od razu wiedziałem, czego potrzebuje. Tu pomoże tylko regulator ciśnienia wody. Powiedziałem.

Reduktor ciśnienia wody czy regulator

Ponieważ, to nie była pierwsza taka sytuacja, ta krótka historia skłoniła mnie do napisania tego artykułu. A konkretnie przeczytasz w nim o różnicy między regulatorem a reduktorem ciśnienia wody. Bez wątpienia przed wyborem urządzenia, musimy sprawdzić, jakie mamy wahania ciśnienia w instalacji wodociągowej.


Jak sprawdzić ciśnienie w instalacji wodnej?
Aby odpowiednio zastosować reduktor ciśnienia wody potrzebny będzie manometr.
Manometr 6 bar

Urządzeniem do monitorowania ciśnienia wody w instalacji jest manometr. Wskazuje on bieżące ciśnienie w układzie wody użytkowej, centralnego ogrzewania lub w układach sprężonego powietrza.

Aby prawidłowo sprawdzić ciśnienie wody w domu, należy: wyłączyć urządzenia pobierające wodę (pralka, zmywarka). Uprzedzić domowników, aby nikt nie pobierał wody z kranu i nie korzystał z toalety. Wskazówka manometru będzie wtedy wskazywała rzeczywistą wartość przedstawioną w barach lub MPa.


Przelicznik jednostek ciśnienia MPa na bar

1 bar [bar] = 0,1 megapascal [MPa]

  • 1 bar = 0.1 megapascal
  • 2 bar = 0.2 megapascal
  • 4 bar = 0.4 megapascal
  • 6 bar = 0.6 megapascal.

Kiedy obniżać ciśnienie wody w instalacji?

Sytuacje, w których powinieneś obniżyć ciśnienie wody:

  • Ciśnienie wody wodociągowej ulega wahaniom i często jest zbyt wysokie, co może powodować nieprawidłową pracę instalacji wewnętrznej, woda w kranie ma niejednostajne ciśnienie.
  • Posiadamy zbiornik na ciepłą wodę użytkową zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa 6 bar, a ciśnienie z wodociągu przekracza 4,8 bar – 80% ciśnienia otwarcia zaworu bezpieczeństwa.
  • Ciśnienie robocze instalacji przekracza dopuszczalną wartość.

Mianowicie reduktor i regulator ciśnienia wody stosuje się w instalacji wodnej, do obniżenia ciśnienia wody pochodzącej z sieci wodociągowej. I tu pojawia się pytanie:


Reduktor ciśnienia wody czy regulator?

Aczkolwiek czy jest różnica? Najczęściej spotykamy się z pojęciem reduktor, bo to słowo kojarzy nam się z obniżeniem (redukcją) ciśnienia. Podobnym pojęciem jest regulator, jednak to słowo kojarzy nam się z inną zasadą działania.

Przykładowy regulator ciśnienia wody z manometrem
Regulator ciśnienia z manometrem

Jak działa Regulator ciśnienia wody?

Krótko mówiąc, urządzenie jakim jest regulator ciśnienia wody utrzymuję zadaną wartość ciśnienia, niezależnie od wahań w instalacji wodociągowej przed regulatorem. Przykładowo, gdy z instalacji wodociągowej regularnie dociera 5 bar, to regulator obniża ciśnienie do 3 bar. Wartość spadła o 2 bary. Dzięki zastosowaniu regulatora nawet jeśli w instalacji wzrośnie temperatura do 7 bar, ciśnienie w instalacji będzie na tym samym poziomie – 3 bar. Wartość spadła tym razem o 4 bary.

Reduktor ciśnienia wody zasada działania

Natomiast reduktor ciśnienia wody ma za zadanie obniżenie ciśnienia o wartość zadaną podczas pierwszego ustawienia. W porównaniu do regulatora i powyższego przykładu ciśnienie obniży się tylko o 2 bary i zawsze o taką wartość. Z 5 bar na 3 bary, zaś z 7 bar na 5 bar.

Kiedy redukować ciśnienie wody, a kiedy je regulować?

Kiedy mamy stale wysokie ciśnienie wody w instalacji wodociągowej, to wystarczy zastosować reduktor ciśnienia, który zmniejszy nam ciśnienie do odpowiedniej wartości.

Jeżeli, odczuwamy wahania ciśnienia wody, to niezbędny będzie regulator. Pomimo nieregularnego ciśnienia w wodociągu ustabilizuje je w naszej instalacji. Może być również stosowany w instalacji z własnym ujęciem wody. Wyeliminuje wahania ciśnienia za hydroforem.


Przykłady doboru urządzenia:

Pan Wojtek ma przyłącze wodociągowe, w którym ciśnienie waha się od 3 do nawet 6 bar. Ma zamontowany reduktor ciśnienia i ciągle narzeka na jego działanie. Podczas montażu urządzenia w układzie było 3 bary, więc Pan Wojtek tak zredukował ciśnienie, że na manometrze wskazówka wskazywała 2 bary. Super!!! Jednak gdy w wodociągu ciśnienie wzrosło do 6 bar, to Pan Wojtek miał w instalacji około 5 bar. Wtedy ponownie zredukował do 2 bar i nie trudno się domyślić co było, gdy w wodociągu ponownie spadło ciśnienie. Woda ledwo kapała z kranu.

Sąsiad Pana Wojtka, Michał zamontował regulator ciśnienia. Jednokrotne ustawienie regulatora na 2 bary spowodowało uniknięcie wahań ciśnienia. Regulator pomimo różnicy ciśnień w wodociągu zawsze ma zbliżone wskazanie 2 bar w domowej instalacji hydraulicznej.


Korzyści z zastosowania regulatora ciśnienia

Znasz już różnice pomiędzy reduktorem a regulatorem ciśnienia. Nie tylko ta różnica jest ważna w domowym użytkowaniu wody. I tak z tematu regulatora ciśnienia, przeszliśmy do oszczędzania za jego pomocą.


Reduktor ciśnienia wody - dzięki niemu możesz zaoszczędzić pieniądze.

Stałe niskie ciśnienie wody powoduje oszczędności w zużyciu wody. Każda bateria w domu przepuszcza określoną ilość wody. Zwiększenie ciśnienia powoduję większe zużycie przy takim samym otwarciu baterii. W ciągu 5 minut przy podwyższonym ciśnieniu zużycie wody może się zwiększyć o 45 litrów.


Zużycie wody w ciągu 5 minut przy różnym przepływie wody.

45 litrów x 365 dni = 16425 litrów zużytej wody więcej w ciągu roku i to tylko podczas 5 minut korzystania dziennie. To jeden z najważniejszych argumentów dla zastosowania reduktora lub regulatora ciśnienia.


Najbardziej odczuwalne duże ciśnienie jest w bateriach umywalkowych i zlewozmywakowych. Nowoczesne baterie jednouchwytowe z mieszaczem są wygodne w użytkowaniu, ale mniej precyzyjne w ustawieniu. Pełne otwarcie baterii nie powinno powodować rozchlapywania wody. Zamontowanie odpowiedniego urządzenia uchroni Cię przed tym.

Jaki reduktor ciśnienia wody wybrać?

Lista reduktorów ciśnienia wody wartych uwagi:

  1. Reduktor ciśnienia wody 1 cal z manometrem Afriso.

Lista polecanych regulatorów ciśnienia wody

  1. Caleffi reduktor ciśnienia wody 3/4 z manometrem.

Podsumowanie

Montaż reduktora lub regulatora ciśnienia spowoduje nie tylko oszczędności pieniędzy, ale również przyczyni się do zmniejszenia ilości marnowanej wody. Dzięki tak prostemu urządzeniu zadbasz o środowisko. Zwiększy również to Twój komfort korzystania z odbiorników wody. Bez wątpienia zdecydowanie polecam zastosowanie takiego urządzenia.

Napisz w komentarzu czy interesuję Cię temat, innych sposobów zaoszczędzenia pieniędzy na Twoich domowych instalacjach hydraulicznych.

Pozdrawiam

Rafał Mróz

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

8 komentarzy

  1. Witam, rozumiem działanie regulatora i reduktora ciśnienia. Mam zamontowany regulator na głównym dojściu do domu i ustawione 2 bary. Jednak podgrzanie wody w bojlerze powoduje rozszerzanie się jej na tyle że kapie mocno zawór bezpieczeństwa. Regulator nie przepuszcza zwiększonego ciśnienia (które powstaje w instalacji domowej) z powrotem do sieci zasilającej. Wkręcenie regulacji na regulatorze do końca tak że nie zmniejsza on już ciśnienia otworzyło regulator tak jak by go nie było, że teraz rozszerzanie się rozgrzanej wody w bojlerze i chwilowy wzrost ciśnienia jakby wracają do sieci wodociągowej. Jednak ciśnienie zasilające z sieci jest zbyt duże żeby zamontować regulatory na zimnej i ciepłej wodzie za bojlerem i zaworem zabezpieczającym ponieważ przez teren górzysty woda z sieci osiąga często ponad 5 barów. Czy jedynym wyjściem jest wyregulowanie regulatora tak jak do tej pory na 2 bary i montaż tuż za nim naczynia przeponowego? A może istnieje jakiś regulator przepuszczający chwilowe większe ciśnienie po stronie wyjścia tak jakby wstecz do strony wejścia?
    Chociaż chyba coś takiego jest nie możliwe ze względu na zasadę działania regulatora i zwiększone ciśnienie po stronie wyjścia jeszcze bardziej dociska membranę i go uszczelnia.
    Nie próbowałem montować reduktora i nie wiem czy on tak samo by nie przepuścił ciśnienia wstecz??
    Pozdrawiam.

    • Witam,
      Problem polega na braku zamontowanego lub poprawnie dobranego lub poprawnie działającego naczynka przeponowego do CWU.
      Jeśli wzrasta ciśnienie w instalacji cieplej wody, to znaczy, że nadmiar ciśnienia, nie ma się gdzie rozprężyć.
      Naczynie powinno być o pojemności 10% pojemności zasobnika.
      Najczęściej występują naczynia o pojemności 2, 8, 12, 18, 25, 33 litry.
      Jeśli nie da się dopasować idealnie 10%, to zawsze zaokrąglamy w górę. Np. do zasobnika 100 litrów lepsze będzie naczynie 12 litrów niż 8.
      Sam regulator ciśnienia tu nie pomoże.
      Dodatkowo przed zbiornikiem ciepłej wody powinien być zawór zwrotny, by ciepła woda nie cofała się w instalacje zimnej.

  2. „braku zamontowanego naczynka przeponowego do CWU.
    Jeśli wzrasta ciśnienie w instalacji cieplej wody, to znaczy, że nadmiar ciśnienia, nie ma się gdzie rozprężyć”
    Dokładnie to samo chociaż może niezbyt jasno napisałem, bo to przecież logiczne jednak próbuję uniknąć montowania tego naczynia, ponieważ nie ma za bardzo miejsca przy samym bojlerze na jego zawieszenie i trzeba by wyprowadzać rurki gdzieś zupełnie w inne pomieszczenie. Biorąc przyłącze z miejsca tam gdzie powinno być wmontowane czyli pomiędzy bojlerem a zaworem bezpieczeństwa. Z resztą ten zawór bezpieczeństwa, który ma być jednocześnie zaworem zwrotnym jakoś u mnie upuszcza wysokie ciśnienie, ponieważ nie odkręcając poboru za bojlerem (czyli ciepłej wody) ale odkręcając kran pomiędzy regulatorem a wejściem do bojlera widzę że strzela dużym ciśnieniem i po chwili się normuje do ustawionej wartości regulatora. Czyli po podgrzaniu woda rozszerza się w całej instalacji aż do samego regulatora, który jest zamontowany zaraz za przyłączem i licznikiem, więc jeszcze po stronie wody zimnej. Takie niedziałanie zaworu zwrotnego jest mi na rękę ponieważ kiedy regulator wkręciłem do końca żeby się nie zamykał to teraz po rozgrzaniu wody chwilowe zwiększone ciśnienie wraca do sieci tak jak pisałem. Jedyne co mogę zrobić to przymknąć zwykły zawór za licznikiem i gdy krany w domu są pozamykane to ciśnienie jest takie samo jak w sieci ale też podwyższone ciśnienie gdy bojler się rozgrzeje uchodzi do sieci. Dopiero po odkręceniu jakiegoś poboru i chwili ciśnienie w kranach spada do nazwijmy to używalnej wartości. Jednak czasem sieć przez ukształtowanie terenu zasila mój dom ciśnieniem powyżej 5 barów i wtedy znowu jest problem z zaworem bezpieczeństwa przed bojlerem. Dlatego ponawiam pytanie czy reduktor w przeciwieństwie do regulatora potrafi przepuścić wstecz wzrost ciśnienia? Konkretnie chodzi mi o jego budowę jak w środku jest zbudowany, ponieważ budowa regulatora na tym polega żeby ciśnienie po stronie wylotu (gdy krany są zamknięte) dociskało membranę i go jeszcze bardziej uszczelniało/zamykało. Właśnie z tego powodu jego wzrost po podgrzaniu jeszcze bardziej uszczelnia regulator a przez to wszystkie elastyczne przyłącza ledwo zipią i mocno kapie zawór bezpieczeństwa dopóki nie upuszczę ciśnienia jakimś kranem itp. Pozdrawiam.

    • Ciśnienie nie może wracać do sieci!!! Woda nie może się cofać!!! Obok wodomierza powinien być sprawnie działający zawór antyskażeniowy (zawór zwrotny), który nie może pozwolić wracać się wodzie z powrotem do sieci. Jeśli w jakiś sposób dojdzie do skażenia wody u Pana w instalacji i ta woda cofnie się do sieci i ją skaże to moze Pan mieć spore koszta do pokrycia. Jeśli wodociągi dojdą, że to z Pana instalacji cofnęła się skażona woda, może Pan zapłacić za dezynfekcję całej sieci.
      Nie montując naczynia przeponowego naraża się instalację na przeciążenia. Któregoś dnia, jak nikogo nie będzie, może dojść do przerwania wężyka i zalania.
      Jedynym rozwiązaniem jest naczynie przeponowe. Nie ma większego znaczenia, gdzie będzie zamontowane naczynie, ale ważne, w którym miejscu będzie wpięte. Można je np. umieścić gdzieś pod sufitem.
      Odradzam szukania jakiegokolwiek innego rozwiązania!!!
      Jeśli Pan potrzebuje dobrać odpowiednie naczynie to zachęcam do przeczytania tego artykułu:
      http://www.domoweinstalacjehydrauliczne.pl/reduktor-cisnienia-wody-czy-regulator/

  3. Mam piec gazowy i często spada ciśnienie w instalacji co i piec nie działa. Do instalacji co mam podpięta instalacje z wodociągów z zaworem wodnym.. Kiedy mi ciśnienie do 0,5 bara
    muszę odkręcić zawór w instalacji wodociągowej aby dopełnić wodę do 1,5 bara i wtedy piec się sam uruchamia. Myślę sobie, że jak by wpiął regulator do inst, wodociągowej i wyjście wpiąć do inst. co i ustawić reduktor na1,5 bara. Jeżeli jest to możliwe to było by świetne

  4. Po wymianie wodomierzy ( 6 piętro, ostatnia kondygnacja ) – pracują non stop – kręcą się do przodu. Po założeniu przez spółdzielnię zaworów zwrotnych – jeden do przodu, drugi do tyłu. Spółdzielnia próbuje wpuścić mnie w kosztowne badanie wodomierzy w urzędzie miar. W/g mnie wodomierze są b. czułe i reagują na wahania ciśnienia wody w sieci. Po zamknięciu zaworów odcinających dopływ wody nie pracują. Jakie rozwiązanie ? Szukać mniej czułych wodomierzy ? Wskazania poprzednich były ok. Regulatory ciśnienia przed wodomierzami ? Inne możliwości ? Nie znam się kompletnie i tylko tyle przychodzi mi do głowy.

    • Wodomierz kręci się na zasadzie wiatraczka który wykrywa i przekłada na mechanizm wskazania zużycia wody. Zawór zwrotny powinien załatwić sprawę. Minimalne ruchy wodomierza nie powinny mieć wpływu na ogólny wynik rzeczywistego zużycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *