Grzejnik Nie Grzeje Lub Słabo Grzeje? 9 Najczęstszych Przyczyn

Dlaczego grzejnik nie grzeje lub słabo grzeje

Nikt nie lubi, gdy grzejnik nie grzeje, a w pomieszczeniu jest chłodno. W sezonie grzewczym często wielu z Was spotyka się z różnymi problemami związanymi z ogrzewaniem domu. Najczęstsze z nich to:

  • Kaloryfer nie grzeje.
  • Grzejnik grzeje do połowy.
  • Zimny grzejnik na dole.
  • Ostatni grzejnik nie grzeje.
  • Do grzejnika nie dochodzi ciepła woda.
  • Kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony.
  • Zapowietrzony kaloryfer.
  • Nie grzeje jeden grzejnik.
  • Z grzejnika cieknie woda.
  • Grzejnik nie grzeje na dole.

Postaram się w jak najprostszy sposób je omówić, a także przedstawić możliwe przyczyny wystąpienia problemu oraz sposoby ich rozwiązania krok po kroku. Z niektórymi na pewno poradzisz sobie sam, natomiast w niektórych sytuacjach lepiej zdać się na pomoc specjalisty, ale to nie wszystko. W tym artykule znajdziesz również porady co zrobić, aby uniknąć wystąpienia możliwych problemów w przyszłości.

Nie trzeba doszukiwać się problemów z grzejnikiem, jeśli w pomieszczeniu jest ciepło i osiągnięta jest żądana temperatura.

Rafał Mróz

Kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony

Jednym z głównych przyczyn dlaczego kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony jest brak przepływu w instalacji grzewczej. Przyczyną mogą być: awaria pompy obiegowej, zamknięte zawory, niedziałająca głowica termostatyczna lub zalegające osady. Szczegółowo opisuję to w dalszej części artykułu.


Dlaczego grzejnik grzeje do połowy?

Bardzo częstym problemem jest sytuacja, w której grzejnik w górnej części jest cieplejszy niż w dolnej. Ważne jest jak duża to różnica temperatur? Jeżeli w górnej części kaloryfer jest cieplejszy o 10 – 15°C niż w dolnej – jest to norma. Grzejnik działa prawidłowo, zgodnie z założeniami producenta. Natomiast, jeśli grzejnik na górze jest gorący a na dole zupełnie zimny, to zapewne występuje jakiś problem.

Możliwa przyczyna i sposoby rozwiązania problemu:

1. Zbyt wolny przepływ wody w instalacji centralnego ogrzewania.

Gdy grzejnik nie grzeje należy zmienić regulację prędkości przepływu wody

Na pompie obiegowej (służy ona do pompowania wody w instalacji centralnego ogrzewania), znajduje się najczęściej możliwość zmiany ustawienia prędkości przepływu. Wykonasz to, zmieniając bieg pompy na wyższy. Im wyższy bieg, tym szybszy przepływ wody. Taką zmianę możesz wykonać przy pompach starego typu w starych instalacjach. Nowoczesne pompy samoczynnie dobierają prędkość do zapotrzebowania instalacji. Wolny przepływ może być również spowodowany zanieczyszczonym filtrem osadnikowym, który znajduje się przed pompą. Jeśli pompa skończyła swój żywot nową znajdziesz poniżej:

Przykłady pomp obiegowych

Pompa ociegowa C.O. – IBO 25/40 – pompa do niedużych obiegów grzewczych o wydajności do 48 l/m i 4,5 m podnoszenia.

IBO – 25/60 – pompa do centralnego ogrzewania o wydajności 55 l/m i wysokości podnoszenia do 6 m.

Energooszczędna pompa obiegowa IBO MAGI 2 25×40/180.

Pompa Grundfos Alpha1 25/40 – energooszczędna pompa obiegowa.

Alpha1 25/60 – energooszczędna pompa obiegowa.

2. Nastawa wstępna ustawiona na wartość 1 lub 2.

  • Nastawa wstępna znajduję się za zaworze termostatycznym lub wkładce termostatycznej. Głowicę należy odkręcić. Zmienić nastawę wstępną na wyższą wartość niż 2. Nastawa wstępna ustawiona na wartość 1 lub 2 może spowodować zatkanie otworów w zaworze termostatycznym na przykład zabrudzeniami, osadami kamiennymi płynącymi w rurach.

3. Brak pełnego przepływu wody.

Grzejnik nie grzeje? Odkręć do końca zawór zasilający, zawór zespolony

Nie odkręcone do końca zawory powrotu i zasilania. Znajdują się pod grzejnikiem lub z boku, zależy od modelu Twojego grzejnika. Na przykład, jeśli zdejmowaliśmy grzejniki z jakiegoś powodu (remont, wymiana grzejnika) i nie odkręciliśmy w pełni tych zaworów. Należy je odkręcić do końca.

4. Zalegające zabrudzenia w dolnej części grzejnika.

  • Z taką sytuacją możemy się spotkać, gdy instalacja ma już kilka, kilkanaście lat. Wówczas w dolnej części grzejnika mógł nagromadzić się brud, który ogranicza przepływ wody. Należy wówczas przepłukać grzejnik. Wykonujemy to poprzez: najpierw zakręcamy zawory. Spuszczamy wodę z grzejnika. Demontujemy grzejnik i przepłukujemy go pod ciśnieniem.
  • Jeżeli nie chcesz wykonywać tych czynności sam/a wezwij specjalistów. Fachowcy wykonają usługę przepłukania (odkamieniania) instalacji centralnego ogrzewania, bez demontowania grzejnika.

5. Instalacja po montażu nie została wyregulowana.

  • Przy nowej instalacji należy zwrócić uwagę na odległości poszczególnych grzejników od źródła ciepła. Należy zrównoważyć przepływy w grzejnikach, aby równomiernie ciepło dotarło do każdego z nich. Tu również chodzi o nastawy wstępne poszczególnych grzejników. Ten problem częściej występuje przy grzejnikach podłączanych równolegle, a nie z rozdzielacza. Pompka obiegu grzewczego najłatwiej ma przepompować wodę grzewczą przez najbliższe grzejniki. Możesz tego uniknąć, stopniowo zmniejszając nastawę od grzejnika zamontowanego najdalej np. nastawa 8 do grzejnika najbliżej np. nastaw 4/3.

6. Wadliwa lub źle dopasowana głowica termostatyczna.

Rzadko spotykana awaria, którą bardzo łatwo zweryfikować. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy głowica termostatyczna nie jest zamknięta. Ustawiona na (*) pracuje w trybie antyzamrożeniowym i tylko do tego służy. Prawidłowa nastawa do ogrzewania to ustawienie jej w zakresie od 1 do 5/6 w zależności od producenta. Każda cyfra odpowiada innej temperaturze i możesz to sprawdzić w instrukcji obsługi. Jeśli to nie pomaga, musisz zdjąć głowicę i poczekać do czasu aż grzejnik zacznie grzać. Gdy grzejnik zaczyna robić się ciepły, oznacza to źle dopasowaną głowicę lub jej uszkodzenie. Czas na wymianę głowicy termostatycznej.

Dopasowana głowica termostatyczna do grzejnika a dzięki temu nie występuje problem pt. grzejnik nie grzeje

7. Zapowietrzony grzejnik lub instalacja grzewcza.

  • Kolejnym z powodów, przez który grzejnik może nie grzać lub grzać do połowy jest zapowietrzenie. Do zapowietrzenia dochodzi najczęściej podczas prac modernizacyjnych wykonywanych na istniejącej instalacji. W każdej znajduję się jakaś ilość powietrza. Podczas napełniania instalacji nie da się go w pełni pozbyć. Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Informacje znajdziesz niżej.

8. Co zrobić, gdy nie wszystkie grzejniki grzeją (np. nie grzeje jeden grzejnik)?

  • Jeśli nie grzeje jeden grzejnik, zacznij od zakręcenia grzejników, które grzeją. Wymusisz wtedy obieg wody przez grzejnik lub grzejniki, które nie grzeją. Jeśli kaloryfer zaczyna grzać, to wróć do podpunktu 5 -ego i zacznij regulację kryzowania grzejników. Jeśli to nie pomaga, przepływ przez grzejnik jest zablokowany. Trzeba się zająć udrożnieniem przepływu. Zacznij od demontażu grzejnika i przepłukaniu go. Jeśli w grzejniku nie ma zalegających osadów, może to być poważniejszy problem i bez fachowca się nie obejdzie.

9. Zablokowana iglica w zaworze termostatycznym.

Zawór termostatyczny, wkładka termostatyczna, iglica zaworu w grzejniku, grzejnik nie grzeje

Iglica to krótki trzpień (drut) wystający z zaworu. Jeśli wystaje za krótko, należy spróbować go kilkukrotnie wcisnąć i naprzemiennie wyciągnąć. To powinno pomóc w ponownych uruchomieniu zaworu. Aby uniknąć takiego zastania się zaworu, warto po sezonie grzewczym odkręcić głowicę na pełny przepływ 5-6 (zależy od producenta).


Jeśli Twój grzejnik nadal nie grzeje, znajdź hydraulika z Twojej okolicy:

Głowica termostatyczna do grzejnika

Jeśli głowica termostatyczna ulegnie awarii, należy ją wymienić. Poniżej przykłady wkładek termostatycznych po kliknięciu, na które przekieruje Cię do dedykowanych głowic.

głowica RA-N do grzejnika z wkładką Danfoss
Głowica termostatyczna M30x1,5 gdy grzejnik nie grzeje

Kiedy grzejnik nie grzeje, a pomimo to jest wszystko ok

Zdarza się, że grzejnik nie grzeje, ponieważ w pomieszczeniu jest osiągnięta temperatura zadana na głowicy termostatycznej. Znam przypadki, że komuś jest zimno, bo grzejnik jest zimny 🙂 a w domu 24°C. Na takie przypadki nie znam rozwiązania.


Jeśli potrzebujesz dobrać grzejnik, lub sprawdzić, czy twój jest dobrze dobrany do powierzchni przeczytaj ten artykuł

Jak dobrać grzejniki do pomieszczenia
Jak ogrzewać dom gazem

Jeśli chcesz ograniczyć zużycie gazu w najbliższym sezonie grzewczym to idealnym rozwiązaniem jest premierowa książka w formie elektronicznej: Jak ogrzewać dom gazem? Poradnik użytkownika kotła gazowego.

Sprawdź jak obniżyć zużycie gazu...


Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzanie to usuwanie z grzejnika zalegającego powietrza, które utrudnia lub całkowicie blokuje przepływ wody przez kaloryfer.

1. Kluczyk do odpowietrzania.

Po pierwsze, zanim podejmiesz próbę odpowietrzania grzejnika, powinieneś zaopatrzyć się w kluczyk do odpowietrzania. Można to zrobić również płaskim śrubokrętem, ale z doświadczenia wiem, że często kończy się to uszkodzeniem odpowietrznika i koniecznością wymiany całego. Koszt kluczyka to około 2-3 zł.

2. Sprawdzaj ciśnienie wody w instalacji.

Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji spowoduje, wyłączenie się kotła podczas odpowietrzania, i pojawi się błąd. To nic strasznego, ale w łatwy sposób można tego uniknąć. Przed rozpoczęciem odpowietrzania dopuść wody do maksymalnego zalecanego ciśnienia w instalacji i monitoruj to również po każdym odpowietrzonym grzejniku.

3. Odpowietrzać na zakręconym czy otwartym grzejniku?

Na pewno napływ wody do grzejnika musi być otwarty, ponieważ woda musi wypełnić miejsce po usuwanym powietrzu. Tylko rodzi się pytanie, czy na zakręconej głowicy na gwiazdkę lub zero, czy na odkręconej. Jest na to odpowiedź. Jeśli do grzejnika dochodzi ciepło i grzejnik grzeje, ale nie cały to lepiej zakręcić głowicę termostatyczną i wtedy za pomocą kluczyka odpowietrzać kaloryfer. Gdy zaś do grzejnika w ogóle nie dociera ciepło, świadczy to o tym, że albo jest zablokowany przepływ, albo powietrzne utknęło gdzieś w rurach doprowadzających wodę do grzejnika. W takim przypadku warto odpowietrzać grzejnik naprzemiennie. Raz zamykać zawór zasilający, a raz powrotny. Spowoduje to przepchnięcie zalegającego powietrza w każdej z rur.

4. Jak zabezpieczyć instalację przed ponownym zapowietrzaniem?

W nowoczesnych instalacjach nie tylko ważne jest odpowietrzanie, ale również pozbywanie się jak największej ilości zanieczyszczeń. Odpowiednim do tego urządzeniem jest separator zanieczyszczeń. Zobacz, jak działa poniżej:

Separator chroni nie tylko instalację przed zapowietrzaniem, ale również pompę obiegową przed zanieczyszczeniami feromagnetycznymi. Zalecane przez producentów kotłów gazowych, elektrycznych i pomp ciepła. W dobrej cenie na Allegro: tutaj.

Separator zanieczyszczeń i powietrza należy stosować, gdy grzejnik nie grzeje

Płyn do czyszczenia grzejników i rur

Płyn do czyszczenia instalacji grzewczej służy do odwarstwiania zabrudzeń, które nagromadziły się w instalacji grzejnikowej, kotle bądź rurach. Użycie tego preparatu może udrożnić swobodny przepływ wody grzewczej. Pozostaje w instalacji od kilku do kilkunastu godzin (w zależności od zaleceń producenta). Po tym okresie należy spuścić wodę i zalać ponownie. Im więcej osadu zostanie wypłukane, tym mniej problemów z ogrzewaniem.

Płyn do czyszczenia instalacji c.o. również powinien być dopasowany ilościowo do ilości wody w instalacji grzewczej. Na przykład 1 litr płynu PDO G-30 wystarcza na 100 litrów wody znajdującej się w grzejnikach, kotle i rurach.

Po wyczyszczeniu i wypłukaniu instalacji koniecznie należy ją zabezpieczyć przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń. Służą do tego odpowiednie płyny.

Inhibitor korozji

Inhibitor korozji powinien być zastosowany, w każdej instalacji, w której są metalowe elementy. Do takich oczywiście zalicza się również instalacja grzejnikowa. Zarówno z grzejnikami stalowymi, jak i aluminiowymi, powinno się stosować odpowiednie środki zapobiegające tworzeniu się osadów i zapobiegające korozji stali.

Przykładem takiego środka jest Inhibitor korozji do stosowania w układach centralnego ogrzewania. 5 litrów tego preparatu wystarcza do rozcieńczenia w 250 litrowej instalacji grzewczej. Możesz go kupić na allegro.

Podsumowanie

Gdy pojawiają się problemy z niegrzejącymi grzejnikami, powinieneś zacząć od odpowiedzi na pytanie: Co mogło być tego przyczyną? Remont w lecie, podczas którego były zdejmowane grzejniki? A może wymiana zasobnika ciepłej wody? Zastanów się, zanim wezwiesz hydraulika, bo może poradzisz sobie sam. Mam nadzieję, że w moim artykule znalazłeś odpowiedź dlaczego grzejnik nie grzeje, tak jak powinien.

Ps. Jeśli spotkał Cię jeszcze inny problem z instalacją grzewczą, to zachęcam do podzielenia się tym w komentarzu poniżej. Chętnie pomogę. Może zainteresuje Cię również:

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 53

36 komentarzy

  1. Witam, Panie Rafale od jakiegoś miesiąca 1 z 4 grzejników nie grzeje. Wszystko co możliwe już wypróbowane, grzejnik jest odpowietrzony – po odkręceniu odpowietrzającego zaworu leci od razu zimna woda, rurka doprowadzająca jest lekko ciepła i na tym koniec. Spółdzielnia twierdzi że teraz (okres grzewczy) nie mogą nic zrobić. Czy to, ze ciepło nie dociera może być spowodowane zabrudzeniem w tej części gdzie jest kryza? Dostaliśmy też podpowiedź żeby zlewać wodę az będzie płynęła ciepła. Niestety i to nie pomaga, poleci ciepła, grzejnik zrobi się letni zakręcę zawór odpowietrzający i w momencie grzejnik się wychładza i ponownie woda z odpowietrznika wypływa zimna. Mieszkanie na ostatnim piętrze, pompa zasilająca w piwnicy świeżo wymieniana. Co Pan o tym myśli? Pozdrawiam.

    • Po pierwsze jak się spuszcza dużą ilość wody odpowietrznikiem to proszę sprawdzić czy grzejnik robi się ciepły od rurki zasilającej czy powrotnej?
      1. jeśli rurka zasilająca robi się ciepła to znaczy, że nie ma odpływu z grzejnika: czyli albo osad z grzejnika zatkał rurkę, albo zawór powrotny nie jej do końca otwarty.
      2. Jeśli robi się rurka powrotna ciepła to problem z zaworem zasilającym: albo zanieczyszczenia albo za bardzo skryzowany.
      Proszę to zweryfikować.
      Jeśli zaś problem nie występował przed wymianą pompy to może tu trzeba szukać przyczyny (w co wątpię). Może jakiś filtr przed pompą być zanieczyszczony i spadła jego wydajność. Ale to może zweryfikować tylko administracja.
      Wolałbym nie wypowiadać się na temat administracji, ale problem powinien być szybko usunięty.( przecież za to płacicie)
      Proszę o info jak sytuacja się wyjaśni.

      • Rurka zasilająca jest cały czas letnia i kawałek pierwszego żeberka grzejnika, odpływowa jest zimna, Chyba że właśnie spuszczamy tą wodę to zaczyna robić się ciepła też ta odpływowa. Wcześniej problem był taki, że kaloryfer grzał tylko w górnej części i to też niezbyt mocno, dół lodowaty. Odkąd padła pompa w piwnicy, nawet po wymianie jej nic się nie dzieje. Zgłaszane do spółdzielni, „hydraulik” przyszedł tylko, popukał kluczem w zawór od tego grzejnika i tyle, nic nie mogą zrobić bo jest sezon grzewczy, mam czekać do maja bo oni nie będą zamykać całego pionu tylko dlatego, że u nas jest jakiś problem.

        • Jak się robi ciepła odpływowa przy spuszczaniu to raczej problem z zaworkiem na rurce zasilającej.
          Współczuję, ale są 2 rozwiązania.
          Albo czeka Pani na wykonanie administracji albo wezwać hydraulika który zamrozi instalację na zasilaniu i powrocie i wymieni lub oczyści zawór.
          Oczywiście w ten sposób też to może zlecić administracja. W końcu za coś płaci się czynsz.

          • Witam ponownie. Niestety zaworek wymieniony w sobotę i zero rezultatu. Chyba zostaje jeszcze tylko manewr z wymianą grzejnika. 🙁

  2. Mam z goła odmienny problem. Otóż moj kaloryfer grzeje non stop maksymalną mocą mimo iż powinno się to regulować termostatem. Jeden fachowiec próbował wymieniać gałkę, ale to nic nie dało. Jest teoria czy termostat nie powinien być zamontowany na dole zamiast na górze.

    • Jeśli chodzi Ci o to, że grzejnik jest gorący i chcesz, żeby grzał z niższą temperaturą to trzeba obniżyć temperaturę parametru grzewczego. Głowica nie wpływa na tą temperaturę. Głowica odcina przepływ wody jak zostanie osiągnięta temperatura w pomieszczeniu.
      Nie wiem, co za fachowiec był u Ciebie, ale jeśli grzejnik grzeje non stop to są 2 możliwości.
      1. Albo masz źle dobraną głowicę do zaworu.
      2. Lub zawór na grzejniku jest uszkodzony i konieczna będzie wymiana.

  3. Witam.Niedawno wyremontowaliśmy poddasze.Nowe grzejniki, instalacja (rurki plastikowe) dołożona do starej 15 letniej.Niestety pojawił się problem z ogrzewaniem tego poddasza- raz grzejniki są ciepłe po 4h robią się letnie bądź wcale nie grzeją.Zauważyłem ze gdy zmienię bieg pompki na 1 temperatura wraca na jakiś czas po czym historia się powtarza i znów jest zimno😩Przełączam wtedy ponownie pompkę na najwyższy bieg i znów jest ok i tak w „kółko Macieju” Zastanawiam się czy przyczyna nie leży w przekroju rurek?

    • Jeśli cała instalacja nadal grzeje to przepływy na starych rurkach pewnie są większe i łatwiej ma ta woda tam przepływać, a zmiany nastawy pompki czyli prędkości przepływu, zaburzają prace swobodnych przepływów i stąd znowu zaczyna grzać Ci poddasze. Zacznij od sprawdzenia czy nie masz osadów na filtrze i rozważ założenie mocniejszej pompki. Zrób również test czy jak zakręcisz grzejniki na niższych poziomach to czy też grzejniki przestaną grzać.
      Czy na zaworach w całym domu masz założone głowice termostatyczne? jeśli masz to sprawdź czy zawory mają regulację nastawy wstępnej. Możesz wtedy zmieniać przepływy ustawiając największe na grzejnikach najdalej zamontowanych od źródła ciepła, a na tych najbliższych zmniejszyć przepływ.
      Czy po tych 4h głowica np nie odcina przepływu, bo temperatura została osiągnięta?

  4. A co może się dziać jak kaloryfery grzeja ale dopiero po ustawieniu ich na 3?. Mam w mieszkaniu 3 kaloryfery i wszystkie grzeją ale dopiero od 3 a gdy są ustawione na 1 lub 2 są zimne . Kupiliśmy mieszkanie swierzo po remoncie i zastanawiam się czy to kwestia złego montażu co by mnie nie zdziwiło czy problem jest na tyle banalny że jestem w stanie sama sobie z nim poradzić?

    • W systemach, gdzie instalacja pracuje grawitacyjnie ma to znaczenie. Jeśli pompa obiegowa wymusza obieg jest jest to mało prawdopodobne. Pompa powinna przegonić powietrze do grzejnika, a z niego to już w łatwy sposób można je usunąć.

  5. Witam serdecznie.
    Mam problem z grzejnikami które raz grzeją bardzo dobrze a raz jeden grzeje a 3 nie, albo wszystkie grzeją bardzo słabo. Dzieje się tak tylko na ogrzewaniu gazowym. Kocioł chodzi wówczas cały czas a nie umie ogrzac do ustawionej temperatury.
    Nie znając przyczyny tego, poprostu zakręcam ogrzewanie gazowe i palę w piecu węglem. Problem znika i wszystkie grzejniki grzeją.
    Co może być przyczyną?
    Dom dwurodzinny (3pietra) na każdym piętrze po kilka kaloryferów.
    Ogrzewanie gazowe plus węglowe. Instalacja część stara część nowa dołożona w 2 lata temu.

    • 1. Jeśli na ogrzewaniu węglowym wszystko jest ok, to zaczął bym od sprawdzenia przepływów pod kotłem gazowym. Osady na filtrze lub czy są zawory całkowicie otwarte.
      2. Inną przyczyną może być słabsza pompa obiegowa zamontowana w kotle gazowym. Ta przy kotle węglowym może być bardziej wydajna.
      3. Dodatkowo, różnica temperatur z kotła gazowego (nastawionego np. na 50 stopni) jest inna niż z kotła węglowego, z którego nawet 80 stopni bez trudu uzyskamy.
      4. Głowica termostatyczna może odcinać przepływ, jeśli temperatura w pomieszczeniu została osiągnięta.
      Przede wszystkim zacząłbym od sprawdzenia pierwszego punktu.

  6. Witam.
    mamy ogromny problem z ogrzewaniem mieszkania. Piec gazowy, mieszkanie 66m, 3 małe grzejniki, 2 duże + podłogowe ogrzewanie w łazience. instalacja do tej pory działała poprawnie od 2017 roku.
    Na ten moment jeśli odkręcone są wszystkie grzejniki to żaden z nich nie grzeje, sporadycznie któryś jest letni u góry.
    mamy wymienioną pompe na nową gdyż to zasugerował hydraulik i nie ma efektów żadnych, układ został 'wypłakany’ bo było podejrzenie zatoru, został odpowietrzony i nadal nic. hydraulik rozkłada ręce a my nadal nie mamy ogrzewania. co może być przyczyną takiej sytuacji? dodam że rura zasilająca która wychodzi z pieca jest gorąca a powrót całkowicie zimny. Piec potrafi się nagrzac do 80 stopni, a żadna rura przy grzejnikach nie robi się ciepła. jak za kręcimy wszystkie grzejniki i zostawimy jeden mały odkręcony to po dłuższej chwili robi się nie góry gorący a na dole jest zimny.
    proszę o pomoc bo od miesiąca nikt nie umie nic z tym zrobić.

    • Ewidentnie jest to problem z przepływem. Jeśli proste czynności, które były dotychczas stosowane nie przynoszą efektu to może być zatkany wymiennik ciepła w kotle.
      Proponuję kontakt z serwisantem kotła gazowego. Jeśli hydraulik sprawdził całą instalację to tak naprawdę jest tylko możliwość z wymiennikiem ciepła który jest w kotle.

        • czyli musi to być wina przepływu na instalacji. Może być wadliwy zawór pod kotłem, którego pokrętło się kręci, a wewnątrz kula może nie otwierać w pełni przepływu.

          • Prawidłowe płukanie powinno być wykonane w taki sposób, aby sprawdzić przepływ przez każdy układ oddzielnie. Każdy pojedynczy grzejnik i każdy grzejnik w połączeniu z kotłem. Tak wykonując płukanie można wykryć ewentualny zator. Jeśli nie było to wykonane w ten sposób to płukała się cały czas ta część instalacji, w której nie ma problemu z przepływem.

  7. Dzień dobry, mam problem z grzejnikiem aluminiowym 20 żeber w instalacji starego typu. W całym domu są grzejniki żeliwne i cała instalacja wykonana z rur metalowych dwa lata temu w pomieszczeniu gdzie nie było grzejnika były tylko doprowadzone rury, dorobiłem instalację z rur PEX 20 żeby podłączyć grzejnik krzyżowo. Rury metalowe bodajże 3/4″ wystawały centralnie pod oknem przy ścianie, jedna wypuszczona do góry i zaspawana druga odchodziła w prawo przy podłodze, wchodziła w ścianę i dochodziła do zbiornika. Uciąłem rurę która była zaspawana przy podłodze, nagwintowałem, dałem kolanko w lewo (kolanko 90° na PEX 20×3/4″) żeby połączyć się z rurą następnie z PEX20 i kolanek 90° dokoła grzejnika żeby podłączyć się z lewej strony u góry grzejnika. Drugą rurę która szła do zbiornika odpowietrzającego uciąłem tak żeby zamontować złącze potrójne na PEX 20 i podłączyłem do dołu grzejnika z prawej strony. W rezultacie grzejnik grzał bardzo słabo, zdemontowałem zawór termostatyczny i zawór odejścia wody, zamontowałem zwykłe zawory motylkowe z większym przepływem, nie przyniosło to lepszych efektów. Grzejnik grzał tylko z prawej strony może 3 żebra i góra grzejnika, dół i cała prawa strona zawsze była zimna. Podejrzewałem, że podłączyłem go odwrotnie co też chyba zrobiłem, więc w tym roku zdemontowałem całą instalację która zrobiłem wcześniej i podłączyłem z lewej strony na dole a z prawej u góry tam gdzie szła rura do zbiornika odpowietrzającego, tak chyba powinno być prawidłowo, ale teraz grzejnik nie grzeje wcale, odpowietrzałem go na zasilaniu i powrocie, przy odpowietrzaniu zasilania leciała już ciepła woda, góra grzejnika była ciepła, ale nie obracał i po chwili kiedy zakręcałem zawór odpowietrzający robiła się zimna… Nie mam pojęcia co może być źle, podejrzewam, że na powrocie zrobiłem za małą średnicę z rurek PEX do tego 3 kolanka które też tłumią przepływ, czy to może być przyczyną? Zamierzam teraz kupić giętką rurę ze stali nierdzewnej o większej średnicy, nie dawać kolanek tylko wygiąć ja odpowiednio i podłączyć do powrotu. Jak Pan myśli czy to może być przyczyną czy szukać jej gdzie indziej i czy takie rozwiązanie może się sprawdzić?

    • Witam
      Tak naprawdę to nie napisał Pan nic o instalacji. Czy to grawitacyjna. Jeśli tak, to duże znaczenie ma sposób poprowadzonej instalacji. Przepływy również mają spore znaczenie. Woda w instalacji grzejnikowej łatwiej ma przepływać gdzie są małe opory (duże przepływy). Jeśli grzejnik rozgrzewa się od góry to jest podłączony prawidłowo. Jeśli nie rozgrzewa się cały to jest za mały lub zaburzony swobodny przepływ. Aby zrównoważyć grzanie powinno się przykręcić zawory na grzejnikach żeliwnych.

  8. Witam. Mój przypadek jest nastepujacy: instalacja CO węglowa w PEX-sie. Trzy pierwsze kaloryfery grzeją pozostałe 4 nic. Rurki zasilające zimne. Odpowietrzalem kaloryfery pompę i nic… Sprawdzałem też sposobem grawitacyjnym i ta sama sytuacja, trzy grzeją reszta zimna. z góry dzięki za odpowiedź.

    • Częstym przypadkiem jest brak przepływu lub zbyt mały przepływ. Zbyt duży przepływ jest na ciepłych grzejnikach a za mały na dalszych.
      Zacznij od zakręcenia grzejników i sprawdzenia czy dochodzi ciepło do pozostałych. Jeśli tak to trzeba wyregulować zaworami.
      Może być również za słaba pompa obiegowa, lub zapchany filtr.

  9. Witam. Mieszkam w bloku na 3 piętrze. Już drugi sezon grzewczy mam ten sam problem. Po kilku dniach od początku sezonu zaczyna q
    w grzejnikach jakby ubywać cieplej wody. Przy próbie odpowietrzania nie leci powietrze ani woda. Grzejniki grzeją tylko na dole i na początku grzejnika, przy pokrętle. Spółdzielnia dolewa wodę i wszystko śmiga, ale za kilka dni znowu jest to samo. Nieraz , po kilku dniach grzeją tylko na początku ,przy pokrętle U sąsiadów nie ma tego problemu. Jaka może być tego przyczyna ?

    • Pani Justyno. Jeśli grzejniki grzeją dobrze po napełnieniu instalacji przez administrację to znacz, że z grzejnikami jest wszystko ok.
      Problem pojawia się na konkretnym pionie instalacji grzewczej. Może być jakiś wyciek na instalacji. Każdy brak ogrzewania trzeba zgłaszać, bo nie ma Pani wpływu poziom wody w instalacji.

  10. Panie Rafale, mój problem z ogrzewaniem jest następujący – dom jednorodzinny, ogrzewanie gazowe piecem kondensacyjnym + kominek z płaszczem wodnym (i wymiennikiem ciepła), grzejniki panelowe + podłogówka w łazienkach na tzw. powrocie. Przy grzaniu kominkiem wszystkie grzejniki są gorące (wykluczyłem więc awarię termostatów, zapchanie rur, złe nastawy czy zapowietrzenie grzejników które i tak odpowietrzyłem), przy grzaniu gazowym grzejniki w jednym z pomieszczeń (o większych gabarytach niż pozostałe) są ledwo ciepłe. Pozostałe grzejniki pracują prawidłowo. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy pompa na piecu jest za słaba? Dodam że temp. CWU jest wyższa niż ta ustawiona na piecu. Pozdrawiam.

    • W Twoim przypadku obstawiam 3 opcje.
      1. Za słaba pompa w kotle gazowym.
      2. Brak przepływu spowodowany zapchanym filtrem.
      3. Zakamieniony wymiennik ciepła w kotle gazowym.
      Wszystkie te przypadki powodują zmniejszenie przepływu wody w instalacji co może być przyczyną niedostarczenie odpowiedniej ilości ciepła do grzejników.

  11. Witam
    Pytanie, problem z ogrzewaniem.
    Krótka historia, stary dom, parter, piętro. Ogrzewany gazem jak i węglowym. W tygodniu grzane gazowym na dzień ustawione na czujniku 22.8 na noc 20, węglowy bardziej na weekend. Góra remont przeprowadzony w tym roku, całkowicie nowa instalacja wodna bodaj PEX do grzejników, grzejniki nowe, termostaty nowe, podłączona pod starą instalacje na parterze grube rury. Parter grzejniki bez termostatów. Kilka dni temu nie było problemów temperatura do góry sięgała 24 stopnie na spokojnie, na dole więcej.
    Na dniach zaczęło coś się dziać i na te chwilę temperatura do góry sięga 21 stopni, na parterze grzeje aż miło.
    Kuchnia, salon dwa grzejniki odleglość ok.1.5m,w jednej linii od siebie, dziś w salonie nie grzeje, gdy skręciłem w kuchni na 3 woda poszła do salonu ale bez rewelacji.
    Na 7 grzejników aktywne 4, w sypialni i kantorku nie grzejemy, za kantorkiem grzejnik najdalej oddalony dosyć grzeje. W łazience dwa grzejniki, aktywny 1 żeberkowy bez termostatu, 2 czeka na podłączenie( jako awaryjny gdyby było za chłodno w łazience). Dziś dopuszczona woda(poraz kolejny od rozruchu nowej instalacji), trochę weszło jak i grzejniki odpowietrzenie.
    Skręciłem grzejnik za kantorkiem, także aktualnie rozkręcone tylko 3 grzejniki, łazienka żeberko ok, kuchnia, salon, kuchnia zrobiona na 3, salon na 5, grzeje, gdy dam kuchnie na 5, salon nie grzeje. Dziś grzane węglowym ok.55 stopni, pompka obiegowa podkręcona na 3 stopnień.
    Hydraulik pojawi się za tydzień podłączyć termostaty na dole. Ekipa była z viesmana, wcześniejsze instalacje też ta sama ekipa prowadziła, twierdzili, że wszystko będzie ok.

    • Przyczyną może być osadzanie się osadów, które mogły zalegać w starej części instalacji. Jeśli instalacja nie została dobrze wypłukana to mogły się dostać na nowej (cienkiej) instalacji. Mógł zostać przydławiony przepływ na zaworach termostatycznych. Te osady mogły również osadzić się z czasem na filtrach i to może dławić moc pompy obiegowej.

      • Bardzo dziękuję za odpowiedź, niestety podejrzewam że stara instalacja wcale nie została przepłukania przed podłączeniem jej do nowej. Będziemy działać w tej kwestii, bo rzeczywiście jest to najbardziej prawdopodobne.

      • Witam.Proszę mi pomóc gdyż mam problem z nowym grzejnikiem pionowym 180cm x 46cm Instalacja gazowa nowy piec kondensacyjny a problem jest taki że grzejnik jest zamontowany jako pierwszy na parterze i za nim na piętrze w tym samym pionie jest drugi.Grzejnik ma zasilanie i powrót na środku u dołu i od tamtej strony rozgrzewa die ku górze po czym grseje góra do połowy, środek od samego dołu a boki od połowy do dołu są lekko ciepłe no prawie zimne.Grzejnik jest odpowietrzony. Prosze o rade bo już wszystko zawiodło co przyszło mi do głowy czy to może być wina budowy grzejnika?

        • Grzejnik nie musi być cały ciepły. Grzejnik ma oddawać ciepło do pomieszczenia.
          Pytanie czy w tym pomieszczeniu jest ciepło czy zimno?
          Jeśli jest osiągnięta temperatura to grzejnik tak będzie działał.
          Na grzejniku wysokości 60 cm jest różnicy około 10st C.
          Jak jest w pomieszczeniu zimno to proszę skręcić na próbę pozostałe grzejniki.

  12. Panie Rafale,

    Może Pan coś podpowie. Mam 7 grzejników w mieszkaniu. Temperatura mierzona na korytarzu przed kolektorem w mieszkaniu: na wejściu ok. 46 stopni, na wyjściu ok. 35 stopni (na kolektorze podobnie). Instalacja odpowietrzona – 5 wiader wody spuszczonej. Panowie z administracji próbują, kombinują i nic. Kaloryfery ledwie letnie. Czasem 1 w łazience ciepły. Drugi w łazience (typowy łazienkowy) letni pomimo, że jest najbliżej kolektora (nie wiem jak ten grzejnik działa bo zasilanie i powrót są poprzez trójnik tego kaloryfera wkręcone w jedną „dziurę”. Te, które są najdalej od kolektora „grzeją” najgorzej (rurki od kolektora idą w podłodze przez całe mieszkanie). Po kolejnej dzisiejszej próbie: wszystkie kaloryfery na „0” poza jednym. I okazało się, że zaczął zauważalnie lepiej grzać. Po ponownym odkręceniu pozostałych sytuacja wraca do punktu wyjścia – wszystko letnie. Panowie stwierdzili, że na próbę wymienią zawór z głowicą na jednym kaloryferze, bo być może po 15-tu latach nie działają jak trzeba. Czy to dobry kierunek poszukiwań?
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *